Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 12.12.2019 SAAT 06:27:42
Advert
 

Çetin, külleme hastalığına karşı üreticiyi uyardı

Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin, fındık ağaçlarında gözlenen külleme hastalığına karşı önlem alınması için üreticiyi uyardı
Çetin, külleme hastalığına karşı üreticiyi uyardı

Bilindiği gibi Kandıra bölgesinin büyük bir kısmı fındıkla geçimini sağlıyor. Kandıra Ziraat Odası da fındık veriminin ve randımanının yüksek olması için üreticileri sık sık ziyaret ederek, fındık bakımı, gübreleme ve hastalıklar hakkında bilgilendirme yapıyor. Özellikle son 4 yıldan bu yana fındıkta yoğun olarak verim ve kalite düşüklüğüne neden olan külleme hastalığına karşı üreticileri uyaran Kandıra Ziraat Odası, bir an önce önlem alınması ve bahçelerin ilaçlanması gerektiğini duyurdu. 


DÜZENLİ BUDAMA ÖNEMLİ
Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin, külleme hastalığına karşı vakit kaybetmeden ilaçlama çalışmalarına başlamaları gerektiğini belirterek, “Tüm çiftçilerimize Haziran ayı sonuna kadar külleme hastalığına karşı gerekli mücadeleyi yapmaları gerektiğini hatırlatmak isterim. Belli dönemlerde bazı üreticilerimiz ilaçlama yapıyor ama diğer çiftçilerimiz mücadele yapmadığı için külleme hastalığı ile mücadelede tam olarak istenilen sonuçlar alınamıyor. İlerleyen günlerde ilaçlamanın yapılmadığı bahçelerde fındık koçak dökülmeleri gibi kayıplar görülecektir. İlaçlanan bahçelerde hastalığın etkileri kaybolacak fındık verimlerinde kayıp yaşanmayacak ve rekolte randımanları yüksek olacaktır. Kandıra Ziraat Odası olarak collis veya luna gibi külleme ilaçlarının kullanılmasını tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8173 TL 5.7941 TL
Euro
EURO
6.4479 TL 6.4222 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA