Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 10:52:10
Advert
Advert
 

Ulaşımda zam kapıda

Kent genelinde hizmet veren özel minibüs ve otobüs ücretlerine yüzde 15 ile 25 arasında zam gelmesi için Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası UKOME’ye talepte bulundu. Ulaşım zammı ile ilgili UKOME’nin kararı bekleniyor
Ulaşımda zam kapıda
Advert

Süriye ÇATAK TEK - MİNİBÜS ve Otobüsçüler Odası’nda il genelinde bulunan minibüs ve otobüsçüler kooperatifleri ile önceki gün ulaşım zammı ile ilgili toplantı yapıldı. Toplantının ardından Oda Başkanı Mustafa Kurt, kooperatif başkanları ile sam talepleri hakkında açıklama yaptı. Kurt, ulaşım işletme maliyetlerine gelen zamların ardından ulaşıma zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizdi. Kurt, bölgesine göre tüm kent genelinde yüzde 15 ile 25 arasında zam taleplerini UKOME’ye bildirdiklerini belirtti. 

 

KOOPERATİFÇİLER KATILDI
Oda binasında yapılan toplantıya Kullar 71 No’lu Kooperatif Başkanı Fikret Kaya, 55 No’lu Alikahya Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Selim Canlı, 80 No’lu Birleşik Kartepe Kooperatif Başkanı Mahmut Aktaş, 22 No’lu Hereke Kooperatif Başkanı Nevzat Kurhan, 10 No’lu Körfez Kooperatif Başkanı Bünyamin Koç, 39 No’lu Değirmendere Kooperatif Başkanı Mehmet Yaşar ve 5 No’lu Şehirçi Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Niyazi Yağız katıldı. 

 

SÜRDÜRMEK İMKANSIZ
Toplantının ardından ulaşım zammı ile ilgili bilgi veren Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, mazot ve işletme maliyetlerinin çok arttığını ortalama artışın yüzde 20 olduğunu belirterek, ulaşım zammının kaçınılmazı hale geldiğini kaydetti. Geçtiğimiz yıl UKOME’De sadece tam bilete zam yapıldığını ve mağdur olduklarını belirten Kurt, ücretlere zam yapılmaması halinde ulaşımı sürdürmelerinin imkansız olduğunu kaydetti. 

 

10 YIL ÖNCESİNİ ARIYORUZ
Mazota son bir yılda yüzde 20’nin üzerinde zam geldiğini belirten Kurt, “Araç lastikleri yüzde 70-80 oranında, araç-tamir bakım, yedek parça, yağ gibi ücretler yüzde 25-30 arttı. İşçi maliyetleri asgari ücret ve sigortaları, kasko, trafik sigortasına yüzde 20 yükseldi. 3 yıldır öğrenci ücretinde zam yapılmadı, 3 aydır Büyükşehir’den öğrenci desteği alamıyoruz. Ücretlere zam olmazsa, altından kalkamayız. 10 yıl önce kazandığımızı arar hale geldik.

 

GEREKÇELERİMİZ GÖZARDI EDİLEMEZ 
Zam ile ilgili gerekçelerimiz yetkililer tarafından göz ardı edilmemeli. Belediye araçları milli ve dini bayramlarda ücretsiz yolcu taşıyor. Bizim esnafımızı zora sokuyor. Kazanmadığımız için araçlarımızı değişemiyoruz. Senedini ödeyemediği için icra yoluyla satışa çıkarılan araçlar var. Belediye yan kuruluşlarından Ulaşım Park bizimle ciddi rekabete giriyor, güzergahları değiştirip, sefer saatlerini sıklaştırması; hem kendilerini hem de bize zarar veriyor. 

 

UKOME’YE BAŞVURULDU
Kent genelinde güzergah fiyatlarına göre ulaşıma zam yapılması için kooperatiflerimizin ortak kararıyla oda olara UKOME’ye başvurumuzu yaptık. Güzergaha göre yüzde 15 ile 25 arasında zam yapılmasını isterik. Biz minibüsçüler camiası olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, bu konudaki sıkıntılarımızın çözüme kavuşturulması noktasında adım atacağına inanıyoruz” dedi. 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA