Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 12.12.2019 SAAT 06:44:52
Advert
 

TÜGVA, Hürriyet'e cevap verdi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in TÜGVA hakkında yapmış olduğu açıklamalara TÜGVA Kocaeli il temsilciliği bir basın açıklaması ile cevap verdi
TÜGVA, Hürriyet'e cevap verdi

İl temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, " 21 Haziran 2019 Cuma günü İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit Belediyesi binasında yaptığı basın açıklamasında vakfımıza yönelik mesnetsiz ithamlarını Kocaeli gençliği adına kaygıyla ve üzülerek izledik" ifadelerine yer verildi. 

 

TÜGVA Kocaeli İl Temsilciğili tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:


"KAYGIYLA VE ÜZÜLEREK İZLEDİK"
Türkiye Gençlik Vakfı Kocaeli İl Temsilciliği olarak milli ve manevi değerleri haiz bir neslin oluşmasına katkı sağlamak amacı ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Temsilciliğimizce, yaklaşık 20 bin üyemizin de aralarında bulunduğu ortaokullu, liseli, üniversiteli ve iş hayatına atılmış binlerce gence hizmet vermekteyiz. 21 Haziran 2019 Cuma günü İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit Belediyesi binasında yaptığı basın açıklamasında vakfımıza yönelik mesnetsiz ithamlarını Kocaeli gençliği adına kaygıyla ve üzülerek izledik.


"KAMUOYUNUN VİCDANINA BIRAKIYORUZ"
Sn. Hürriyet açıklamasının bir yerinde şunlardan bahsetmiş: “Mesela çok ilginç. 60 adet mandalina, 60 adet elma ve 60 adet sandviç gibi talepleri var. Kitaplar alınmış, çok sayıda kitaplar. Kitapların listeleri var. Neyse arada birkaç tane güzel kitap da katmışlar. Bunların hepsi belgeli.” Bu söylemleri bir belediye başkanının kullanmasından utanç duyuyoruz. Belediyeyle ortak gerçekleştirilen ve gün boyu süren bir eğitim programımızda 15, 16 ya da 20 yaşındaki gençlere öğle yemeği olarak verilen küçük ikramlıkların “kul hakkı” olarak gösterilmesine hiçbir vicdan müsaade edemez. Öğrencilere kitap verilmesinden bile rahatsızlık duyulmasının yorumunu kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.


"SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"
Üzülerek şahit olduk ki halka hizmet makamında olan Fatma Kaplan Hürriyet’in yaklaşık 3 aydır İzmit’teki neredeyse tek icraatı ideolojik bir rövanşist yaklaşımla başta vakfımız olmak üzere toplumun değerlerini ihya ve inşa etmek olan sivil toplum kuruluşlarına savaş açmak olmuştur. Konuşmalarında sıklıkla ”vakfımızın yaptığı işleri bilmediğini” ifade eden Hürriyet, vakfımızla daha önce hiçbir münasebeti olmamasına rağmen hakkımızda taşıdığı ideolojik ön yargılara dayalı mesnetsiz ithamlarda bulunması açıklanabilir bir tutum değildir. Daha önce kendisini temsilciliğimize davet edip bilgi vermek istememize rağmen bu davetimize icabet etmemiştir. Çağımızın vebası olarak gördüğümüz “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın” zararları ile sonuna kadar mücadele edeceğiz. 


"SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN GEREĞİDİR"
Vakfımız, toplumsal sorumluluk çerçevesinde İzmit’te pek çok faaliyet gerçekleştirmiştir. Kamu yararı statüsü ile gençlerin topluma kazandırılması ve gelecekte daha donanımlı hale gelebilmesi adına vakfımız, İzmit Belediyesi ile milli ve manevi değerleri kazandırmayı hedefleyen eğitim faaliyetleri, mesleki-kültürel kurslar, sanatsal atölyeler, sportif etkinlikler ve Enderun Sohbetleri gibi pek çok projeye birlikte imza atmıştır. Toplumda karşılığı olan, binlerce genç tarafından kabul görmüş ve de vakfımızın gönüllülerince organize edilen faaliyetlerimizin bazılarının İzmit Belediyesince desteklenmiş olması, israf ve kul hakkı gibi iz’an dışı yakıştırmaların aksine sosyal belediyeciliğin bir gereğidir.


"HER ZERRESİ İZMİTLİ GENÇLERE SUNULMUŞTUR"
Bilinmelidir ki, velilerimiz ve İzmit Belediyesi de dahil olmak üzere bağışçılarımızdan gelen tüm destekler, her bir zerresi ile İzmitli gençlere sunulmuştur. Bu hizmetlerin başka mecralara kaydırıldığını iddia eden, ispatı ile mükelleftir. Kaldı ki şimdiye kadar tek bir velimizin, tek bir bağışçımızın veya Sn. Hürriyet dahil olmak üzere tek bir belediye yetkilisinin bu anlama gelecek en ufak bir iddiası dahi olmamıştır.


"HÜRRİYET NEREYE VARMAYA ÇALIŞIYOR?"
Gençlerin çokça istifade ettiği kitap okuma etkinliklerimiz, okul gezilerimiz, el beceri kurslarımız, yabancı dil eğitimlerimiz gibi birkaç önemli faaliyetimizi konuşmasında önemsizmiş gibi zikreden Fatma Kaplan Hürriyet, bu tutumu ile nereye varmaya çalışıyor? Tepeköy’deki yurdumuzun masrafları (çalışan personelin maaşından öğrencilerin kullandığı elektrik, su, doğalgaz, internet vb tüm harcamalara kadar) vakfımız tarafından karşılanmaktadır. Mülkiyeti İzmit Belediyesi’ne ait olduğu ve protokolün nihayete ermesi durumunda belediyeye ait tüm taşınır ve taşınmaz malların iade edileceği protokol maddesi ile sabit olduğu halde, yurda yapılan (inşaat ve tefrişat) harcamaların vakfımıza yapılan nakdi yardımmış gibi lanse edilmesi kamuoyunu tam manası ile aldatmaktır. Belediye olarak Belsa Plaza B Blok’ta kendilerinin dahi SGK’nın kiracısı olmalarına rağmen, binadaki TÜGVA İzmit İlçe Temsilciliğimiz hakkında sorulan soruyu manipüle ederek cevaplanmasını nasıl yorumlamalıyız?!


"HUKUKÇUNUN DEĞİL DİKTATÖRÜN SÖZÜ OLABİLİR"
Kendisi bir hukukçu olduğu halde şayet iddia ettiği gibi hukuksuz bir durum tespit etmişse, bunu yargıya intikal ettirmek yerine medyanın önünde vakfımıza yönelik bir karalama kampanyasına dönüştürmeye çalışmasını çok manidar buluyoruz. Ayrıca milletin oyları ile seçilen belediye meclisinin başkana verdiği yetki ile imzalanan bir protokol için “elimin tersi ile itince hükümsüz kalır” sözü bir hukukçunun değil, ancak bir diktatörün sözü olabilir.


"BÜTÜN FALİYETLER KAYITLI VE BELGELİDİR"
Fatma Kaplan Hürriyet, konuşmasında çokça tekrarladığı gibi vakfımızın İzmit Belediyesi ile işbirliği içerisinde yaptığı bütün faaliyetleri kayıtlı ve belgelidir. Vakfımız kuruluşundan bugüne kadar hiçbir hukuksuzluğa karışmamış ve karşılıklı imzalanan protokolün vakfımıza olan yükümlülüklerini layıkı ile yerine getirmiştir. Tüm bunlara rağmen hiçbir hukuki dayanağı olmadığı halde vakfımızı usulsüzlükler yapıldığı iddiası ile karalamaya çalışmak tam anlamı ile tutarsızlık ve usul bilmezliktir.


"TÜM İMKANLARIMIZI SEFERBER EDECEĞİZ"
O halde kamuoyu vicdanına soruyoruz; İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, tek derdi milli ve manevi değerlerle kuşanmış bir neslin ihya ve inşası olan vakfımızın toplum tarafından kabul görmüş tüm bu hizmetlerinden rahatsız olması ideolojik değil de nedir?! Yüzyıllardır dünyaya vakıflarla hükmetmiş bir medeniyetin çocukları olarak maalesef, tek derdi halka hizmet olması gereken belediyelerin, vakıflara sunduğu hizmeti israf ve kul hakkı olarak tanımlayan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Türkiye Gençlik Vakfı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gençliğe hizmet etmek için tüm imkânlarımızı seferber edeceğimizi beyan ederiz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8173 TL 5.7941 TL
Euro
EURO
6.4479 TL 6.4222 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA