Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 12.12.2019 SAAT 07:03:38
Advert
 

Yaşar: Tehditlere boyun eğmeyiz

Koç holding önünde açıklama yapan Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, sendikalarının ve Tüpraş işçinin işverenin tehditlerine boyum eğmeyeceğini söyledi
Yaşar: Tehditlere boyun eğmeyiz

Süriye Çatak Tek - Tüpraş’da toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sözleşmenin 16’ıncı oturumunda anlaşma çıkmaması ve tarafların masadan kalkması ardından başlayan eylemler İstanbul’a sıçradı. Petrol-İş Sendikası Genel Merkez Yönetimi Koç Holding önünde basın açıklaması yaptı.  Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar açıklamasında Tüpraş yönetimi ve Koç Holdingi sert bir dille eleştirdi.

 

ÜÇ MADDE ISRARI 
18 Ocak da başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işvereni  işçinin kazanılmış haklarını talep etmesi sözleşmeyi Yüksek Hakem Kuruluna taşınmasına neden oldu. Işverenin sözleşmeyi üç yıla çıkarmak istenmesi, vardiya sistemi ve mazeret izinlerinde değişiklik yapılmasını istemesi dilemenin çıkmaza girmesine neden oldu. Yaşanan gelişmelerin ardından Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar ilk kez işçilerle açıklamaya katıldı. Yaşar, Koç Holding önünde işçilerle yaptığı açıklamada sert ifadelere yer verdi. 

 

BAŞKA IRADEYE GEREK YOK
Yaşar’ın açıklama metni şöyle: TÜPRAŞ’ta Yüksek Hakem Kurulu’na intikal eden toplu sözleşme sürecinde, geçtiğimiz günlerde tarafların ortak yaklaşımı ile müzakereler üç toplantıyla sürdürülmüştür. Ülkemizin en büyük sanayi kuruluşu olan TÜPRAŞ’ta sendikamız bu dönemde müzakerede ısrarcı olmuş ve böylesi önemli ve stratejik bir işletmede sözleşmenin işçi ve işverenler dışında bir başka irade tarafından bağıtlanmasını uygun görmemiştir.


KAZANIMLAR PAZARLIK KONUŞU OLAMAZ
Bu tavrımızın sürdüğünü belirtiyor, TÜPRAŞ’ta dört ayrı rafineride 4 bin 300 işçiyi kapsayan sözleşmenin müzakere yoluyla bitirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak son görüşmelerde,  işverenin bir dayatmaya dönüşen üç maddedeki taleplerinin devam ettiğini görmekteyiz. Daha önce de belirttiğimiz üzere, 3 yıllık sözleşme kapsam süresi, vardiya sisteminde değişiklik ve mazeret izinleri hususunda duruşumuz bellidir. Bu konularda herhangi bir dayatmayı kabul etmiyor, sendikamız ve işyerimizin hassasiyetlerini gözeterek, kazanımlarımızı pazarlık konusu yaptırmayacağımızın bir kez daha altını çiziyoruz.

 

İŞ BARIŞINI BOZMAYIN 
Söz konusu üç başlık dışında, müzakere edilmeyi bekleyen yalnızca ücret zammı ve sosyal yardımlar konusu bulunmaktadır. Diğer idari maddelerde uzlaşma sağlanmıştır. Hal böyleyken, işi yokuşa sürmenin, işçinin kazanımlarını tartışmaya açmanın bir faydası yoktur. Aynı dayatmacı tavır, toplu sözleşme sürecinin Yüksek Hakem Kurulu aşamasına taşınmasına neden olmuştur. TÜPRAŞ’taki 4 bin 300 üyemizin kararlılığından güç alan sendikamızın, hiç bir tehdide boyun eğmeyeceğini vurguluyor ve henüz vakit varken buradan işverene çağrı yapıyoruz. Gelin, TÜPRAŞ’ta işyeri kültürü ve geleneklerine uygun biçimde, toplu sözleşmeyi araya başka bir irade sokmadan, müzakere yoluyla bitirelim. 40 yıllık iş barışının sürmesini sağlayalım. Taraflar için yıpratıcı olacağından ve iş barışını ciddi anlamda bozacağından, aksi bir duruma izin vermeden, her dönem olduğu gibi karşılıklı anlayış ve sağduyu çerçevesinde bir anlaşmaya varalım.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8173 TL 5.7941 TL
Euro
EURO
6.4479 TL 6.4222 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA