Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 19.11.2019 SAAT 00:35:51
Advert
 

İş barışının yolu özgür toplum olmaktan geçer

TÜPRAŞ’ta Yüksek Hakem Kurulunun sonlandırdığı toplu iş sözleşmesine tepkiler devam ediyor. Konuya bir tepki de Kocaeli Barosundan geldi.
İş barışının yolu özgür toplum olmaktan geçer

Süriye ÇATAK-TÜPRAŞ’ta Yüksek Hakem Kurulunun sonlandırdığı toplu iş sözleşmesine tepkiler devam ediyor. Konuya bir tepki de Kocaeli Barosundan geldi. Baronun açıklaması şu şekilde:

 

İŞ BARIŞININ YOLU ÖZGÜR TOPLUM OLMAKTAN GEÇER
Çalışma yaşamında işçi ile işverenin iş barışını sağlamasının bilinen tek yolu, özgür toplu pazarlık düzenidir. Özgür toplu pazarlık düzeninden söz edebilmek için ise işverenin girişim özgürlüğünün, işçinin ise sendika toplu iş sözleşmesi ve grev hakkından oluşan kolektif haklarının güvenceye alınmış olması zorunludur. İşçilerin sendika toplu sözleşme ve grev hakları Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından (ILO) kolektif hakların bölünmezliği ilkesinden hareketle nitelendirilmektedir. Eğer kolektif haklarından birisi işçilerin elinden alınmış ise diğerlerinin var olması da anlamsızdır. Dolayısıyla sendika hakkı, toplu sözleşme ve grev hakkı olmaksızın düşünülemez.

 

GREV HAKKI

Ne yazık ki grev yasakları ve Yüksek Hakem Kurulunun zorunlu tahkim işlevi görmesi nedeniyle Petro Kimya işkolunda yer alan Kocaeli’nin en büyük işletmelerinden birisi olan TÜPRAŞ A. Ş işyerinde işçilerin kolektif hakları grev hakları yasaklanarak sınırlandırılmıştır. Toplu iş sözleşmeleri işçilerin grev haklarının bulunduğu koşullarda taraflarca imza altına aldığında iş barışı sağlarlar. İşçi tarafının grev hakkına sahip olmadığı koşullarda işçilere Yüksek Hakem Kurulu aracılığı ile dayatılan toplu iş sözleşmesi yasal olsa da gerçek anlamda iş barışını sağlamaktan uzaktır.

İşçi toplu pazarlığın karar aşamasında işçi ve işveren taraflarının dışlanması toplu iş sözleşmesinin taraf iradelerini dışlayarak bağıtlanması günü kurtarabilir ancak geleceği karartma riskini de içerisinde taşır. YHK ne kadar tarafsız olursa olsun toplu pazarlığın karar aşamasında taraf iradelerinin dışlanması yasal ancak özgür toplu pazarlığın doğasına sendika özgürlüklerine aykırı bir uygulamadır.

 

YHK KARARI

Toplu iş sözleşmesinin yürürlük süresi işveren istemi gibi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Toplu iş sözleşmesinde mazeret izinlerine ilişkin idari maddeler var olan halinden geriye götürülerek amir onayına tabi tutulmuştur. Ücret artışları ise bariz bir şekilde enflasyonun altında belirlenerek işçilerin üç yıl içerisinde yoksullaşmalarının önü açılmıştır. İşçilere layık görülen ilk altı ay %6 takip eden altı aylık periyotlarda %5 zam veren YHK enflasyon karşısında bırakın var olan ücretlere artış getirmeyi ücretlerin erimesinin kapısını açmıştır.

 

İŞÇİYE TANINMIŞ HAKLAR

Bizler, iş barışının da toplumsal barışında adil gelir dağılımın olduğu, herkesin haklarına ulaştığı toplumsal iklimde gerçekleşebileceğini hatırlatmak istiyoruz. Ülkemizde anayasa ve uluslararası sözleşmelerle tanınmış işçilerin kolektif haklarına ilişkin sınırlandırmaların kaldırılmasının, gelir dağılımının düzeltilmesi, çağdaş anlamda haklarla donatılmış, hak sahibi olmanın verdiği öz güvenle çalışıp üreten işçilerle ekonomik büyümesine ivme katmış bir ülkede yaşamanın hak olduğunun ısrarla altını çizmek istiyoruz.

 

ADALETSİZLİK YAŞANMAMASI İÇİN

Kocaeli Barosu Çalışma Hukuku Komisyonu olarak, TÜPRAŞ A. Ş. somutunda yaşanan adaletsizliklerin yaşanmaması için:grev yasaklarının kaldırıldığı,
işçilerin sendika, sendika seçme haklarının güvence altında olduğu, sendikaların işverenden ve devletten bağımsız bir şekilde rahatlıkla üye yapabildikleri,
işçilerin sendika haklarını kullandıkları için işlerinden olmadıkları, toplu pazarlığın grev hakkının var olduğu koşularda taraf iradeleriyle sonuca ulaştığı çağdaş bir endüstri ilişkileri sisteminin kurulması için yasa koyucuyu göreve çağırıyoruz.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7493 TL 5.7263 TL
Euro
EURO
6.3587 TL 6.3333 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA