Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.05.2020 SAAT 08:33:19
Advert
Advert
 

'Esnafın gözü dışarıda olacak'

KOTO Başkanı Necmi Bulut, esnafın ihracat yapması için çok çalıştıklarını kaydederek, “Esnafın gözü dışarıda olacak ki dışarının gözü de Kocaeli’de olsun. Yoksa büyükler Kocaeli esnafını yer” dedi
'Esnafın gözü dışarıda olacak'
Advert

 

KOCAELİ Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Necmi Bulut, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hüseyin Gezer, Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyeleri; Yusuf Erenkaya, İbrahim Atalay, Mehmet Akif Şen ve Yusuf Ziya Uludüz, gazetemiz genel yayın yönetmeni Mevlüt Soysal’a bir ziyaret gerçekleşirdi. Başkan Bulut, bu ziyarette önemli açıklamalarda bulundu.

 

İHRACATIN AMACI

İhracatla ilgili yaptıkları çalışmanın amacını anlatan Bulut, “İhracatla ilgili Kocaeli’de dışarıya açılmamızı sağlayacak ne varsa bunu en iyi hale getirmeye çalışıyoruz. Tek tabanca, ulusal bir firma gibi davranamayan, onların haklarını kullanamayan, onlar gibi çaba sarf edemeyen kurumlarımın önünü açmaya çalışıyoruz. Onun için değişik çalışmalar yapıyoruz. Konu ile ilgili yönetim kurulumuzdan arkadaşlarımız var. Onların çok özel çabaları oluyor. Fuarlar, ziyaretler ve birçok çalışmanın sebebi, esnafımızın dışarıya açılmasını sağlamak” dedi.

 

SONUÇ ALIYORUZ

İhracatla ilgili sonuç da aldıklarını söyleyen Bulut, “Firmalarımızın özgüvenlerinin artması, daha saldırgan olmaları sonuç almalarını sağlıyor. Bunun yanı sıra Kocaeli’nin tanıtımına da önemli derecede katkı sağlayacaklarına inanıyorlar. Önlerine çıkan ve çıkacak engellerde de yanlarında olduğumuzu onlara gösteriyoruz. Bu çalışmaların da verimlerini alıyoruz. Bu süreçte ilk defa ihracat yapan üyelerimiz var. Hiç yurt dışı çalışması yapmamış 18-20 arkadaşımız kısa vadede sonuç aldı. Bu sayı tabii ki yetersiz. Kısa sürede yenileri eklenecek” ifadelerini kullandı.

 

 

 

BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ

Sözlerini sürdüren Bulut, “Bizim amacımız ekonomik daralma sürecinde esnafımızın yeni pazarlar bulmasını sağlamak. Daha sonra ihracatların kalıcı hale gelmesi. Çünkü ekonominin kötü olduğu zamanlarda esnaf bunalıyor ve dükkanını kapatmak, başka işe girmek istiyor. Biz bu hamle ile bunun da önüne geçme arzusu taşıyoruz. Onlara yalnız olmadıklarını hatırlatıyor, ülkeye, millete ve devlete katkı sağlamalarının önünü açıyoruz. Bizim yönetim olarak Kocaeli’deki tüm kurumlarla yakın ilişki içindeyiz. Devletin ne kadar kurumu varsa hepsiyle beraber çalışıyoruz. Eğitimlerde onlardan da bilgiler alıyoruz. Buna Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de dahil” dedi.

 

TAŞIYICI SEKTÖR İNŞAATTI

Bulut “Bizim genel sıkıntımız şu: 10-15 senedir ekonominin taşıyıcı sektörü inşaattı. Demek ki inşaat boyutunda başka bir sektör olmadığı için onun oluşturduğu boşluk doldurulamadı. Bu yüzden bir sıkıntı yaşanıyor. Fakat bu açığı ihracatla kapatacağımızı düşünerek bu sektöre ağırlık veriyoruz. Esnafımıza diyoruz ki, gözünüz dışarıda olsun ki dışarının gözü de Kocaeli’de olsun. Eğer büyümeye hazır olmazlarsa, küçülmeye çanak tutuyorlardır demektir. Bu şekilde büyükler gelip Kocaeli’ye çöker. Fakat biz gelişirsek büyüklere kafa tutarız. Kocaeli’ye gelen büyükler, ‘Buranın kendi markaları var’ diyerek çekinir” diye konuştu.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7831 TL 6.7560 TL
Euro
EURO
7.4544 TL 7.4247 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA