Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 24.08.2019 SAAT 12:58:04
Advert
Advert
 

Bu yapılan işçiye saldırıdır

Belediye-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Osman Şar, TÜPRAŞ’ta işçilerin aleyhine biten toplu iş sözleşmesi ile ilgili, “Bu yapılan işçiye saldırıdır” dedi
Bu yapılan işçiye saldırıdır

Belediye-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Osman Şar, TÜPRAŞ’ta işçilerin aleyhine biten toplu iş sözleşmesi ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’nin ve kentimizin en büyük sanayi kuruluşu TÜPRAŞ’ta ocak ayında başlayan toplu sözleşme görüşmeleri, Koç Holding’in uzlaşmaz ve dayatmacı tavrı nedeniyle tıkanmıştı. Grevin yasak olduğu işyerinde, Petrol-İş üyesi binlerce emekçi, TÜPRAŞ’ın ülke sathına yayılan; Kocaeli, İzmir/Aliağa, Kırıkkale ve Batman’da; çalışma koşullarını kötüleştirecek 3 maddenin geri çekilmesi için pek çok eylem gerçekleştirmiş, son olarak işyerini terk etmeme eylemi yapmıştı. 

 

DİLLERİNİ YUTTULAR
İşçinin kararlı duruşu ve mücadele azmini kırmak için, iktidarlar değişse de değişmeyen kurumlarından biri olan, 12 Eylül Darbesinin ürünü Yüksek Hakem Kurulu devreye sokuldu. Yüksek Hakem Kurulu Koç Holding’in bile beklentilerinin üzerinde verdiği kararlarla adeta TÜPRAŞ işçisini altın tabak içinde işverene ikram etti. Sözleşme süresi 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı.  Bu hakkaniyetsizlik bu adaletsizlik karşısında kendi seçim dertlerine düşen siyasetçiler, emekçilerin geçim derdini görmezden geldi, dillerini yuttular. 

 

İŞÇİYE YAPILAN SALDIRI
TÜPRAŞ işçisine yapılan bu saldırı; yıllardır bu ülkenin kaymağını yiyenlerin krizin faturasını emekçilere kesmek istediğinin de açık bir göstergesidir. Bu saldırı, kamuda birçoğu grev yasağı kapsamında olan 200 bin işçiye, özel sektörde sözleşme görüşmeleri devam eden binlerce emekçiye, iktidarın ve işverenlerin bakışını ortaya koyan bir işaret fişeğidir. Bu saldırı, sadece TÜPRAŞ işçisine yapılan bir saldırı değildir.  Bu saldırı, işçi sınıfına, emekçilere ve sendikal örgütlülüğe yapılan bir saldırıdır.  Bu işin burada bittiğini sananlar büyük bir yanılgı içindedir.  Bir ülkede, bir işyerinde adalet yoksa, hakkaniyetli bir paylaşım yoksa, emekçiler huzursuzsa, emekçiler mutsuzsa, emekçiler alınterinin karşılığını alamıyorsa, nimetleri paylaşanlar külfetleri paylaşmaya yanaşmıyorsa ne verim, ne de huzur olur. Emekçilere yapılan bu saldırı, ancak ve ancak emekçilerin, emek örgütlerinin ortak örgütlü mücadelesi ile mümkündür.”

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sivil Toplum haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7728 TL 5.7498 TL
Euro
EURO
6.3865 TL 6.3610 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA