Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 12.11.2019 SAAT 01:00:01
Advert
 

Büyükakın: Makam araçlarını satacağım

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, makam araçları ile ilgili mecliste verilen soru önergesini kiralık olan makam araçlarını iade ettiğini, satın alınanları ise zamanı geldiğinde satacağını kaydetti
Büyükakın: Makam araçlarını satacağım

Süriye ÇATAK TEK-Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. 93 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlık etti.  Meclisi MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ve yöneticileri izledi. Meclis’te CHP’nin makam araçları ile ilgili soru önergesi üzerine Büyükakın, “Kiralık araçları geri iade ettim, satın alınanları ise zamanı geldiğinde satacağım” dedi.

 

MECLİS ÜYELERİNE EĞİTİM VERİLECEK

Meclis gündemine geçilmeden Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın meclis üyeleri için hazırlanan eğitim programı hakkında bilgi verdi. Marmara Belediyeler Birliği bütçesi ile belediye meclis üyelerinin meclis ile ilgili eğitim verilecek. 2 ayrı grup halinde yapılacak eğitimlere ilk 180 kişilik grup, ikinci olarak da170 kişilik grup Sakarya’da eğitime katılacak. Eğitime aileleri ile gitmek isteyen belediye meclis üyeleri ailelerinin ücretlerini kendileri ödeyecek.

 

VATANDAŞ HAKLI

Gebze Metrosu ile ilgili çalışmaların durduğu ile ilgili soru önergesine yanıt veren Büyükakın, “Cumhuriyet Meydanındaki çalışma ile ilgili sorun yok. Bölgedeki esnafın önünü kapatan bariyerlerde kaldırılacak. Kuzeyde yapılmasi planlanan metro hattı ile ilgili de yap işlet devret yöntemi ile yapılması için çalışma yapılıyor” dedi. Yakma tesisi ve atık bertaraf tesisi ile ilgili soru önergesine yanıt veren Büyükakın, “Akademik odalarla bu noktada çalışma yapıyoruz. Onların raporlarını bekliyoruz. Burada depolama alanı üzerinde anlaşma sağlarsak artık çöpü İzaydaş’da depolamayacağız. Bu bölgedeki koku bacadan değil, orada depolanan çöpten geliyor. Vatandaşımız haklı” dedi.

 

ARAÇLARI SATACAĞIM

Makam araçları ile ilgili soru önergesine de yanıt veren Başkan Büyükakın, “Makam araçları ile ilgili iade edilenler var. Lazım olduğu kadar makam aracı ile çalışıyoruz. Geçmiş dönem belediye başkanlarının yaptıklarını eleştirmek doğru değil. Belki benim yaptığım tasarruf da gelecekte eleştirilebilir. Kiralık olanları iade ettik. Satın alınanları da satacağım” dedi.

 

ADLİYE BİNASI PROJESİ BİTTİ

Karamürsel-İznik Yolu istinat duvarı ile ilgili sıkıntılar olduğu hakkındaki soru önergesine yazılı cevap verilmesini isteyen Büyükakın, Yeni Adliye binası hakkında da istenilen bilgiyi verdi. EDOK’un arazisinin bir kısmına adliyeye tahsil edildiğini belirten Büyükakın, Avam projesini bitirdiklerini ve Adalet Bakanlığına sunulduğunu kaydetti. Kadıköy Düğün salonun bir katını Adliyeye tahsis ettiklerini söyleyen Büyükakın, “İkinci katını vereceklerini ama içini yapmayacağımızı söyledik” dedi.

 

SRESRENİSTA VE 15 TEMMUZ ANILDI

İYİ Parti grubu atık suyun fabrikalara arıtılarak satılması nedeniyle faturalardaki atık su bedellerinde indirim yapılmasının istenmesini Büyükakın da olumlu bakarak İSU ile değerlendirme yapacaklarını kaydetti. Toplantıda gündem maddelerinden önce söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, 15 Temmuz darbe girişimi ve Srebrenista katliamını lanetledi ve tüm meclisi saygı duruşuna davet etti. Taşdemir’in talebi Büyükakın tarafından olumlu karşılandı ve meclis Srebrenista katliamında ve 15 Temmuz’da yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulundu.

 

İŞ MAHKEMELERİ TAŞINACAK

İzmit Kadıköy Mahallesi’nde bulunan Kadıköy katlı otopark ve düğün salonun birinci katında bulunan 18 numaralı bağımsız bölümün İş Mahkemeleri tarafından kullanılmak üzere Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına tahsis edildi. Kandıra İlçesi sahil kesiminde çevre düzenleme projeleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Cebeci Sahilindeki iş yerlerinin Kandıra Belediyesine devredildi. Devredilen işyerleri ile Kandıra belediyesine yeni gelir imkanı sağlandı.

 

YENİKÖY’E TERMAL TESİS

Mecliste Başiskele ilçe sınırlarında Yeniköy bölesinde daha önce bulunan termal suyun ekonomiye kazandırılacak. Daha önce eski Yeniköy Belediyesinin garajı olarak kullanılan ve termal su bulunan 10 dönüm arazi günü birlik termal tesis alanı olarak imara işlenmesi istenecek. Yapılacak olan imar değişikliği ile birlikte Başiskele Belediyesi bölgede günübirlik termal tesis yapacak ve bölgeyi termal su turizmi açısından önemli bir nokta haline getirecek. Bölgede büyük oteller yapılmayacak ve halkın kullanımına sunulacak.

 

HALK EKMEK İÇİN YETKİ VERİLDİ

Halk Ekmek sisteminin oluşturulması için Fırıncılar Odası ile protokol yapılması yetkisinin Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Encümen’e yetki verilmesi teklifi meclisten komisyona gönderilmeden geçti. Konu ile ilgili bilgi veren Büyükakın, “İlçe belediyeleri de kendi meclislerinde halk ekmek uygulamasını geçirerek bunu geliştirmeleridir. Gebze, Körfez ve Darıca’da zaten bu uygulamalar var. Fırıncılar bu işin yükünü çeksin. İmalatı yapsınlar, elemanlarını koysunlar, biz de ekmek üretmekle uğraşmayalım.

 

CHP DESTEK VERDİ

Biz belediye olarak satış noktalarını yapacağız. Gelen teklifin konusu yer tahsisi için bana ve Encümen’e yetki verilmesidir. Tüm ilçelerde yaparsak anlamlı olur. Kenttin genelinde bu uygulamayı yapabiliriz. Bakkal esnafını da dikkate alarak çalışma yapacağız” dedi. CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve grup üyeleri destek verdi. aynı zamanda fiyat çalışması ile ilgili mecliste grup başkanvekilleri tarafından Fırıncılar Odası ile çalışma yapılacak.

 

İŞ MAHKEMELERİ TAŞINACAK

İzmit Kadıköy Mahallesi’nde bulunan Kadıköy katlı otopark ve düğün salonun birinci katında bulunan 18 numaralı bağımsız bölümün İş Mahkemeleri tarafından kullanılmak üzere Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına tahsis edildi. Kandıra İlçesi sahil kesiminde çevre düzenleme projeleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Cebeci Sahilindeki iş yerlerinin Kandıra Belediyesine devredildi. Devredilen işyerleri ile Kandıra belediyesine yeni gelir imkanı sağlandı.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
TL TL
Euro
EURO
TL TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA