Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 02.07.2020 SAAT 23:43:35
Advert
Advert Advert
 

Ellibeş teşkilatların da belediyelerin de abisi olacak

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, önümüzdeki süreçte hem belediyelerin hem de teşkilatların abisi olacağını gösteriyor. Bir taraftan teşkilatları toparlayan ve çalışmalarını başlatan Ellibeş, bir taraftan da belediyelerin çalışmalarını, başkanların performanslarını denetliyor
Ellibeş teşkilatların da belediyelerin de abisi olacak
Advert

Süriye ÇATAK TEK-Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 24 Mayıs’ta AK Parti İl Başkanlığına atanan Gölcük eski Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, göreve geldiği günden bu yana ılımlı havası, herkesi kucaklayan ağabeyliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Önümüzdeki süreçte AK Parti teşkilatlarını yeniden toparlaması beklenen Ellibeş ile yeni kurulması beklenen partiyi, kaybedilen İzmit’i, belediye ve teşkilat çalışmalarını konuştuk. Ellibeş’in açıklamaları önümüzdeki süreçte belediye ve teşkilatlarda yapılacak çalışmaların ipuçlarını taşıyor.

 

BELEDİYELER HAZIRLIK YAPIYOR

31 Mart seçimlerinin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen belediyelerde vaatlerle ilgili henüz somut adımlar atılmadı. Vatandaş yenilenmeyi pek hissetmiyor gibi. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Seçimlerin ardından meclisler organlarını seçer ve belediye başkanları kendi çalışma arkadaşlarını tespit eder. Üst düzey yöneticilerden tutun teknik ekibine kadar değişim olur. Ardından vaatlerinin projelendirilmesi ve bütçelendirilmesi süreci yaşanıyor. Bu doğal bir süreçtir. Hazırlık dönemi içinde alt yapı çalışmaları yapılıyor ve önümüzdeki süreçte hızlı bir şekilde çalışmalara başlanır. Planlama, projelendirme ve bütçesini oluşturma çok önemli. İhale ve yapım süreci derken bir zaman geçiyor. Bu farklı bir sıkıntı olduğu anlamına gelmez.

 

Yeni dönemde belediye çalışmalarına müdahil olacak mısınız ya da süreci belediye başkanları ile birlikte yürütecek misiniz?

Müdahil olmak gibi bir durumumuz yok. Genel merkezimizin programı çerçevesinde belli dönemlerde belediyelerin performanslarını denetliyoruz. Seçim beyannamelerinde var olan vaatlerin yerine gelip gelmediği, çalışma performanslarının tespiti durum değerlendirmesi kapsamında belli dönemlerde çalışmaları yapacağız. Geçmişte yapılıyordu biz de devam edeceğiz.

 

YANLARINDA OLACAĞIM

Belediye başkanları ile sık sık bir araya geliyor musunuz?

Şu süreçte 10 günde bir, bir araya geliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve 11 belediye başkanımızla oturup süreci değerlendiriyoruz.

 

Belediye başkanlığından gelen bir il başkanı olmanız nedeniyle belediyelerin çalışmalarını yakında izliyor musunuz?

Tabi izliyorum ve hatta daha yakından izleyeceğim. Belediye başkanlarımızın bilgi birikimi ve becerilerinden en ufak tereddüdümüz yok. Eski bir belediye başkanı ve il başkanı olarak belediye başkanlarımızın ihtiyacı olduğunda yanında olacağım. Kocaeli halkının hizmetinde olmaya devam edeceğiz.

 

TARAFLAR KONUYU NET ORTAYA KOYMALI

Kentteki kamu yatırımlarının son durumları ile ilgili takiplerinizi yapıyor musunuz?

Kamu yatırımları ile ilgili kamu kurumlarından son durum tespitlerini alıyoruz. Mutlaka devletin ortaya koyduğu irade Kocaeli’ye de yansıyor. Devam eden projeler de inşaatlar devam ediyor. Yeni yatırımlarla ilgili projelendirmeler bitmiş ve ihale aşamasında olanlar var. Bir kısım proje ise tasarruf tedbirleri doğrultusunda beklemede.

 

Kamu yatırımları demişken İzmit’te tartışma konusu olan Huzurevi ile ilgili tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

O konuya girmek istemiyorum ama artık her şey netleşti. İzmit Belediyesi Encümen kararı ile bir bedel belirlemiş ve arsayı vermeye karar vermiş. İki kurum karşılıklı anlaşırsa arsa verilir. Normal bir süreç. Sadece tarafların konuyu net olarak açıklaması gerekiyor. İki kamu kurumu bu süreci çözecektir. Önemli olan yaşlılarımızın huzurlu yaşayacağı huzurevinin yapılması.

 

41 YILDIR BENİ BİLİYORLAR

Önümüzdeki süreçte teşkilatlarda ve kent kamuoyunda nasıl bir Mehmet Ellibeş göreceğiz?

Mehmet Ellibeş 41 yıldır biliniyor. Gölcük Belediyesinde yaptığı hizmetler ortada. Karakter olarak da bizi vatandaşımız biliyor. Bizim varlığımızın temeli teşkilatlarımızın gücünden kimsenin şüphesi yok. Kocaeli teşkilatları her zaman örnek bir yapı oldu. Biz de bu güçlü teşkilatı birlik ve beraberlik içinde genel başkanımız önderliğinde 2023 hedeflerine ürümesini temin etmektir. Teşkilatlarımızla uyum içinde Cumhurbaşkanımıza en güçlü desteği vereceğiz.

 

Diğer il başkanlarınızdan farkınız ne olacak?

1,5 aylık süreçte yönetim tarzımı bir şekilde ortaya koymuş oldum. İl binasında mesai sarf ediyorum. Haftanın belli günlerini ilçelere ayırıyoruz. Çalışma arkadaşlarımızla birlikte ilçelerimizi ziyaret ediyoruz. Kentin tüm dinamikleri ile esnaflarımızla, vatandaşlarımızla ve teşkilatlarımızla buluşuyoruz. Bunun ötesinde teşkilat yapılandırılması ile ilgili hem ilçe yönetim toplantılarını, hem birim başkanları toplantılarını organize ediyoruz. Teşkilatın yapısını daha dinamik tutma çabası gösteriyoruz. Tüm ilçe teşkilatlarımız ve mahalle başkanlarımıza indirgeyecek şekilde uyum içinde çalışacağız.

 

MAHALLE MAHALLE ÇALIŞIYORUZ

Mahalle başkanları ve mahalle teşkilatlanmalarınızda son süreçte ciddi sıkıntılar olduğu söyleniyor. Kötü bir tablo var mı?

Genel bir sıkıntı gözlemlemedim. Lokal bölgelerde sorunlar olması çok normal ve bunlar doğal. Mahalle başkanlarını ve teşkilatlarını oluşturmak ve bunu sürdürmek kolay değil. AK Parti bunu yıllardır sürdürüyor. Her mahallede örgütlenmiş durumdayız, bu teşkilatlarımız düzenli toplanır ve toplantılarda mahallelerinin sorunlarını, istek ve taleplerini hazırlar ilçe teşkilatına sunar. Buradan sorunların çözümü için ilgili kurumlara talepler ve istekler iletilir. Biz de il başkanlığı olarak bunları denetleriz ve takip ederiz. Bu çok güzel bir çalışma. Mahalle teşkilatlarımız uç beylerimiz durumdalar. Vatandaşın talep ve isteklerinin yerine gelmesi noktasında önemli bir görev üstlenmişler.

 

31 Mart seçimleri ile ilgili mahalle mahalle değerlendirme çalışmalarınızı bitirdiniz mi?

Şu anda ilçe ilçe çalışmalarımız sürüyor. Değerlendirmeleri yapıyoruz. İlçe ilçe yapacağımız tespit ve değerlendirmeden sonra yol haritamızı çıkaracağız. Mahalle mahalle çalışıyoruz. Daha önceki seçimlerinde aldığımız oylar ve son seçimde aldığımız oylar karşılaştırıyor ve analizlerimizi yapıyoruz.

 

Her halde başarınızın sırrı bu kadar detaylı çalışmanızda saklı.

Kesinlikle öyle. Gerçekten teşkilat yapımız çok güçlü ve diri. Sistemli, programlı ve disiplinli çalışma tempomuz var. Bu noktada elde edilen sonuçların sağlıklı değerlendirmesi gelecekte bizim yolumuza daha güçlü devam etmemizin alt yapısını oluşturuyor.

 

2023’te İzmit’i alacağız

 

Kocaeli’de 12 ilçeden sadece İzmit’i kaybeden AK Parti’nin 2023 yerel seçimlerinde İzmit’i tekrar kazanacağını söyleyen İl Başkanı Mehmet Ellibeş, partinin çalışmalarını bu yönde planladığını kaydetti

 

Kaybettiğiniz İzmit Belediyesini 5 yıl sonra geri almak için özel bir çalışmanız olacak mı?

İzmit Belediyesini AK Partili bir belediye olarak 2023 seçimlerinde göreceğiz. İzmit halkının ortaya koyduğu iradeye saygı duyuyoruz. İzmit halkı iradesini sandığa yansıttı ve mecliste çoğunluğu bize, belediye başkanlığını ise CHP’den Fatma Kaplan Hürriyet Hanıma verdi. Bundan sonraki süreçte bize düşen İzmit’e yaşayan her bir vatandaşımızın daha mutlu, daha huzurlu ve sağlıklı bir kentte yaşaması için mecliste çalışmaları yapmaktır. Fatma Hanımın çalışmalarını denetlemek, eksik ve noksanları olduğunda ikaz etmek, teşhis ve tespitlerimizi yaparak olumlu yönde çalışmalarını destekleyeceğiz. Hedefimiz İzmit halkının mutlu, huzurlu ve barış içinde yaşamasıdır.

 

İhtimal bile vermiyorum

 

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, AK Parti’den kopacak isimlerin kurması beklenen yeni partiye Kocaeli’de partide üst düzey yöneticilik yapmış isimlerin geçeceğine ihtimal dahi vermediğini belirtti

 

Son günlerde gündemde önemli bir yere sahip olan ve Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül gibi sizin partinizin kuruluşunda yer alan isimlerin kuracağı yeni parti sizi etkileyecek mi?

AK Parti olarak dimdik ve güçlü bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. 2023 hedeflerine kilitlendik. Tüm teşkilatlarımız, parti mensuplarımız etle tırnak gibi, deriyle vücut gibi bir bütün olarak yola devam ediyor. Güçlü bir liderimiz var. Cumhurbaşkanımız ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde hız kesmeden, durmak yok yola devam anlayışı ile yolumuza devam ediyoruz.

 

Yeni parti kurulduğunda sizin partinizde üst düzey yöneticilik yapmış isimlerin geçmesini bekliyor musunuz?

Beklemiyorum, ihtimal vermiyorum. Geçmişte içimizden çıkan bazı isimler parti kurdular. Ama şimdi isimlerini bile hatırlamıyoruz.

 

En büyük sorun ulaşım

 

Kentin sorunları ile çalışmalar yaptıklarını söyleyen AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, en büyük sorunun ulaşım ve başıboş hayvanlar olduğunu kaydetti. Yapılan anketlerde de bu iki sorunun ilk iki sorun olarak karşılarına çıktığını söyleyen Ellibeş, her iki konuda çalışma yaptıklarını kaydetti

 

İktidar partisinin il başkanı olarak kenttin sorunlarıyla da yakından ilgileniyorsunuz. Sizce kentin en önemli sorunu ne?

Ulaşım ile ilgili sorunları hep beraber görüyoruz. Bu nedenle Kuzey ve Güney Marmara otoyollarının hizmete girmesi en büyük beklentimiz. İstanbul’un Anadolu’ya açılan penceresi ve sanayinin vargından kaynaklı birçok problem var. Bunlarla ilgili kurumlar ciddi çalışma içindeler. İnşallah bunlarda sağlıklı neticelendirilir.

 

Ulaşım ile ilgili Büyükşehir’in yeni yatırımı var mı?

Büyükşehir Belediye başkanımız her defasında ifade ediyor bakanlığın yapacağı yatırımları yapmayacağını söylüyor. Bakanlığın bu konuda daha aktif olması için çalışma yapılıyor. Kent için içi ulaşım, toplu taşıma ve metro ile ilgili başlayan ve devam eden çalışmaları var.

 

İLLER ORTAK ÇALIŞMALI

Birde yapılan anketlerde başıboş hayvanlarla ilgili kentte ciddi problem var. Bu noktada nasıl bir yol yürünmesi gerekiyor?

Başıboş hayvanlar da nihayetinde bir canlı. Onların da bu coğrafyada yaşaması hakkı. Herkese düşen sorumluluklar var. Bizim tespitlerimizde hayvan bakma ve besleme noktasında irade ortaya koyan insanlar belli bir süre sonra hayvanları sokağa bıraktıklarını görüyoruz. Sokaklarda çok bakımlı ve ciddi ücretlerle alınan hayvanları görüyoruz. Belediyelerin bu konuda ciddi mücadelesi var. Başıboş havanlar toplanarak Büyükşehir’in barınağında kısırlaştırılıyor. Bu çalışma başarılı bir şekilde kent bütününde yapılsa sorunun büyük kısmını çözeceğiz. Ama yanı zamanda çevre illerden de hayvan taşındığına şahit oluyoruz. Bu yüzden sadece bizlerin değil çevre illerle birlikte senkronize bir çalışma yapılmalı.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8654 TL 6.8380 TL
Euro
EURO
7.7466 TL 7.7157 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA