Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 22:10:22
Advert
 

'Anlatmak en büyük borcumuz'

15 Temmuz 2016’da yapılan darbe girişiminde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri görevini yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, o geceyi anlattı. Ailesi ile vedalaşmasından, kentte alınan önlemlere kadar önemli detayları ilk kez konuşan Büyükakın, halkın sokağa inerek iradesine sahip çıktığını ve darbecileri püskürttüğünü söyledi
'Anlatmak en büyük borcumuz'
Advert

 

Darbelerin önüne geçmek için yeni nesilleri darbeler tarihi ve milletin iradesi üzerinde daha güçlü bir iradenin olmadığı ile ilgili bilgilendirmenin en büyük borçları olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, bu nedenle 15 Temmuz’u çok güçlü ve hak ettiği şekilde hatırlattıklarını kaydetti

 

Süriye ÇATAK TEK -

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Türkiye’de daha öncede defalarca darbe oldu. Darbelerin tarihi ile ilgili akademik okumalardan birçoğunu biliyorum. Aslında 1908’da başlayan bir darbe geleneğimiz var. Tüm darbelerde milletin iradesi üzerinde taktir hakkı olduğunu düşünen sivil ve silahlı memurlar millet için neyin iyi neyin kötü olduğunu takdir etme hakkını kendinde gördüler. Aslında ortak çizgileri bu. Bir toplumun kaderinin nasıl şekilleneceği konusu, ortak doğrunun ne olduğu milletin iradesi ile belli olur. Buna millet karar ver. Milletin kararları neticesinde oluşan mecliste bu ülkenin anayasasını ve kanunlarını yapar. Bu iradenin üzerinde hiçbir iradenin, sınıfın, zümrenin, kişi ve kurumun iradesinden bahsedilemez. Yapılan bütün darbelerde Türkiye’nin ileriye gitmediğini, gerilediğini ve zaman kaybettiğini, küresel ve bölgesel ölçekte güç kaybettiğini görüyoruz. Tarih, ekonomik ve sosyal araştırmalar bunun şahidi.

 

Unutturmamak gerekiyor…

Dolayısıyla bu tür darbe girişimleri ile ilgili tarihi gerçeklerin genç nesillerle buluşturulması, bilgilendirilmesi, bu hafızanın unutturulmaması bizim tarihi sorumluluğumuz. 15 Temmuz ve benzeri tarihlerin güçlü bir şekilde hatırlatmakta yarar var. Bir daha kimse böyle bir girişimde bulunmasınlar. Darbe anayasal bir suçtur. Darbeyi yapmayı başaranlar anayasayı değiştirip ceza almadılar. Güçlerini milletten değil silahtan ve küresel güçlerden aldılar. Hatta tarihe mal olmuş açıklamalar var. Amerikalıların “Bizim çocuklar başardı” sözü gibi sözleri unutturmamak lazım. Yeni nesilleri milletin iradesi üzerinde başka bir irade olmadığı doğrultusunda yetiştirmek bizim en büyük borcumuz. Büyükşehir olarak bu günü hak ettiği değere göre hatırlamak ve hatırlatmak için elimizden geleni yapıyoruz. 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7778 TL 7.7468 TL
Euro
EURO
9.1135 TL 9.0771 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA