Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 22:25:32
Advert
 

4 ülkeden 6 sanatçı

Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) iş birliğiyle bu yıl 26.cısı düzenlenen Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu başladı
4 ülkeden 6 sanatçı
Advert

Arif BULUT- 1993 yılından buyana gelenekselleşerek günümüze dek sürdürülen Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumunun 26’ıncısı 17 Temmuz — 02 Ağustos tarihleri arasında "Gölcük Vizyon 2023” kapsamında Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilecek. Gölcük Belediyesinin ev sahipliğinde, Değirmendere Çınarlık Meydanında gerçekleşecek olan sempozyum Türkiye'nin en uzun soluklu tek Ahşap Heykel Sempozyumu olma özelliğini taşıyor.  Sempozyumun açılış ve tanıtım törenine Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer’in yanı sıra KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün FığlalıGölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Konak, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Tektaş davetliler katıldı.

 

4 ÜLKEDEN 6 SANATÇI

26. Uluslararası Ahşap Heykel Sempozyumuna bu yıl; Rusya'dan 1, İran'dan 1, İspanya'dan 1, Türkiye'den ise 3 sanatçı katılacak. Sempozyuma katılacak sanatçı isimleri şu şekilde;  Vadim Polin (Rusya) BahmanChegeni (İran), Pedro Jordan (İspanya), Şenol Bora (Türkiye), Sanem Tufan (Türkiye) Şahin Karakuş (Türkiye).

 

ÇEYREK ASIRLIK SEMPOZYUM

Programın açılış konuşmasını yapan Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk “ Bugün sempozyumumuzda çeyrek yüzyılı geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu gerçekten çok büyük bir başarıdır. Bu sempozyumun arkasında büyük bir ekip var. Kentimize çok önemli bir katkı sunan bu projeyi bu yılda en güzel şekilde hayata geçireceğiz.  Ulusal ve Uluslararası anlamda ilimizin ve ilçemizin tanıtımına katkıda bulunan bu projenin daha uzun yıllar devam edeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

ÖRNEK BİR İŞ BİRLİĞİ YAPILIYOR

Şentürk’ün ardından konuşan KOÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki “ Burada güzel eserler üretileceğini ve Değirmendere’yi güzelleştireceğine inanıyorum. Herkese keyifli bir 15 gün diliyorum” dedi. KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalıise  “Burada gerçekten üniversite ve belediye arasında örnek bir iş birliği yapılıyor. İnşallah bu örnek çalışmamız diğer belediyelere de emsal teşkil edecektir. Burada Değirmendere ile bütünleşmiş olan Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun en güzel yanlarından bir tanesi de insanalar ile iç içe bir şekilde hayata geçiriliyor olmasıdır” dedi.

 

HAYAT KISA FAKAT SANAT UZUN

Sanata ve sanatçıya her zaman destek veren bir belediye olduklarını dile getiren “Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ise yaptığı konuşmada  “ Bir kentin kimliğinin oluşmasında en önemli faktörlerin kültür, sanat ve spor olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda sanatsal faaliyetleri çok önemsiyoruz. Değirmendere’de 26 yıldan bu yana Türkiye’nin en uzun soluklu sempozyumu olan Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan 20 yıl önce asrın felaketi olan 17 Ağustos depremini yaşadık. Ama o günlerde bu günlere kesintisiz bir şekilde sempozyumumuzu gerçekleştirdik. Sanatçılarımızın çalışmalarını burada gençlerimiz ve Değirmendereli hemşerilerimiz bir birde izleme şansı yakalıyor. Hayat kısa fakat sanat uzun. Gençlerimizin sanata olan ilgilisini merakını artırmayı hedefliyoruz. Bu anlamda sanatçılarımıza, üniversitemize teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7778 TL 7.7468 TL
Euro
EURO
9.1135 TL 9.0771 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA