Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.01.2020 SAAT 06:13:29
Advert
 

Sanayi üretimi 1.3 geriledi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Haziran ayında İhracat 11,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sanayi üretimi Mayıs ayında yıllık yüzde 1,3 geriledi” diye konuştu.
Sanayi üretimi 1.3 geriledi

Boran KAYALAR-Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Temmuz Ayı Meclis Toplantısı KSO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda Divan Başkanlığı’nı Hasan Tahsin Tuğrul yaptı. Toplantıya konuk olarak ise eski Büyükelçi ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı(TEPAV) Ticaret Çalışmaları Merkezi Direktörü Bozkurt Aran ve TEPAV üyesi Taylan Kurt katılım gösterdi. Toplantıda TEPAV Ticaret Çalışmaları Merkezi Direktörü Bozkurt Aran dijital çağda korumacılık ve ticaret konusunda yorumlarda bulunarak, Rusya, Çin, ABD ve Türkiye’nin dijital çağda nasıl politikalar uyguladığı hakkında bilgiler verdi. Uluslararası alanda büyük bir değişim yaşandığını belirten eski Büyükelçi Aran, dünya siyasetinde son yaşanan gelişmeler hakkında da konuştu.

 

UZUN BAYRAM TATİLİ ETKİLEDİ

Meclis toplantısında konuşan KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Sözlerime her zaman olduğu gibi, ekonomik değerlendirmelerimle başlamak istiyorum. Haziran ayında İhracat 11,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Uzun bayram tatili ihracata olumsuz yansıdı. Uzun tatiller için gümrük ve limanların çalışma şartlarının değiştirilmesi gerek. Haziran’da 30 günlük ihracatın 20 güne sığdırılması gerekti. İthalat 14,3 milyar dolar,  Dış ticaret açığı 3,2 milyar dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 77,7 bu rakam 2018 yılında yüzde 70,1 idi. Mayıs ayında yıllık cari açık 2,37 milyar dolara geriledi. Bir önceki yıl 57.9 milyar Dolar idi” açıklamasında bulundu.

 

ÜRETİM YÜZDE 1,3 GERİLEDİ

Sözlerini sürdüren Zeytinoğlu, “Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız verilere göre; Haziran ayında İhracat 1,9 milyar Dolar,  İthalat ise 2,8 milyar dolar oldu. Enflasyon verilerine baktığımızda Haziran ayında; TÜFE yüzde 15,72, ÜFE ise yüzde 25,04 oldu. Yaz aylarının başlaması ve döviz kurlarındaki artışın geri çekilmesiyle enflasyonda gerileme oldu. Temmuz, Ağustos ve bilhassa Eylül ayında gerilemeler bekliyoruz. Sanayi üretimi Mayıs ayında yıllık yüzde 1,3 geriledi” diye konuştu.

 

İSO ANKETİNDE 55 KOCAELİ’Lİ FİRMA

Zeytinoğlu konuşmasının devamında, “İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl yapılan “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” anketinde 2018 yılında 55 firmamız yer aldı. 2017 yılında bu rakam 56 firmaydı. İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı listede Kocaelili firma sayısı 38’dir. Firma merkezleri farklı illerde olduğu için. 55 firmanın 6 tanesi meclis üyemiz, 6 tanesi meslek komitesi üyemizdir. Buradan tüm firmalarımızı kutluyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 13

“İşsizlik oranı Nisan ayında yüzde 13 oldu” diyen Zeytinoğlu, “Bir önceki yıl yüzde 9,6 idi. Mevsimsel gerileme oldu. İstihdamı, ağırlıklı olarak turizmden dolayı hizmetler sektörü sağladı. Sanayi sektörünün toplam istihdamdaki payının artması sevindiricidir. Sezonsal olarak ve ekonomideki toparlanmanın da etkisiyle işsizlik oranındaki gerileme devam edecektir” ifadelerini kullandı.

 

AÇIK VERİYORUZ

“Genç nüfus yüzde 23,4’tür. 18-24 yaş grubu 8 milyon gencimiz var” diyen Zeytinoğlu, “Ekonominin ihtiyacı olan alanlarda meslek edindirmek gerekiyor. Bütçe Haziran ayında 12,05 Milyar TL oldu. Bütçe giderleri - yüzde 12.5, bütçe gelirleri ise + yüzde 7.6’dır.  Buna rağmen açık verdik. İthalatın azalmasıyla, ithalattan alınan vergilerdeki gerileme ile gelir artışımız enflasyonun altında kalıyor. Bu nedenle açık veriyoruz” dedi.

 

YABANCI SERMAYE İÇİN

Zeytinoğlu sözlerini, “11’inci Kalkınma Planı çerçevesinde bizi asıl ilgilendiren ve mutlu eden gelişme, doğrudan sanayi yatırımlarının ülkemize çekilmesi noktasında görüş oluşmuş olmasıdır. Bunun için her zaman dile getirdiğimiz yatırım ikliminin geliştirilmesi gerekiyor. Plan, hukukun üstünlüğü, güçlü demokrasi, sürekli geliştirilen temel hak ve hürriyetler üzerinde oluşmuş. Ve bunlar yabancı sermaye yatırımlarının ülkemize çekilmesi noktasında olmazsa olmazdır” şeklinde sürdürdü. 

 

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM ASYA PAZARI DA GÖRÜLEBİLİR

Zeytinoğlu sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Ülkemiz 2004-2005 yıllarında yabancı sermaye yatırımlarını yıllık bazda 28 misli arttırabilme başarısını göstermişti. Benzer adımlara odaklanılarak tekrar yapılabilir. Hatta ABD ile de benzer bir entegrasyonu tamamlayabilmemiz önemli. ABD, pazar büyüklüğü olarak Avrupa Birliği’ne eşit büyüklükte bir pazardır. Bizim ticaretimiz, potansiyel büyüklüğüne göre çok az. Daha fazla pay alabiliriz. Önümüzdeki dönem yine benzer bir pazar olarak Asya’yı da görebiliriz” şeklinde sürdürdü. 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Ekonomi haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9530 TL 5.9293 TL
Euro
EURO
6.5585 TL 6.5324 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA