Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.01.2020 SAAT 07:21:03
Advert
 

Balık lokantalarında Musa Yayla krizi

Balık lokantalarının ikinci kez yapılan ihalesinde ilk ihalede ihaleyi iptal noktasına götüren Musa Yayla yeniden 5 lokanta için teklif verdi. Mevcut işletmecilerin karşısına çıkan Musa Yayla’ya tepki olarak 4 işletmeci aylık 150 bin lira teklif verdi. İhalenin yeniden iptal olması bekleniyor
Balık lokantalarında Musa Yayla krizi

Süriye ÇATAK TEK-Büyükşehir Belediyesi Encümen toplantısında geçtiğimiz ay ihalesi yapılan ve yüksek teklifler verilerek iptal edilen Kumkapı Balık Lokantalarının ihalesi yeniden yapıldı. Genel Sekreter Balamir Gündoğdu başkanlığında yapılan encümendeki ihalede 8 balık lokantasının ihalesi gerçekleştirildi. 3 yıllığına kiralanan balık lokantaları için yapılan ihale çoklu katılım nedeniyle gergin geçti. İhaleye katılanların yakınları belediye binası önünde bekledi. İkinci kez yapılan ihalede balık restoranlarının işletmecisi olmayan Musa Yayla’nın lokantaları alma çabası krize neden oluyor.

 

MERCAN BALIK AHMET DOĞAN’IN 
Muhammin bedeli 11 bin 500 lira olan 1 No’lu lokanta Mercan Balık için Mercan Balık adına Ahmet Doğan, Musa Yayla ve Ergün Çakır ihaleye katıldı. 3 isteklinin olduğu Mercan Balık için yapılan açık artırmada 5 turda çekilen olmadı. 13 bin 100 liraya çıkartılan bedel üzerinden yazılı teklif alındı. Yazılı teklifte mevcut işletmeci olan Ahmet Doğan 14 bin teklif vererek ihaleyi aldı. 

 

ÇOK RAHATTILAR
Muhammen bedeli 8 bin lira olan 2 No’lu lokanta Sandal Balık için mevcut Marvel Gıda adına Mesut Korkmaz ihaleyi girdi. Korkmaz muhammen bedeli 8 bin 500 liraya çıkartarak aldı. Muhammen bedeli 8 bin lira olan 3 No’lu lokanta Olta Balık için mevcut işletmeci Ahmet Bekil katıldı. Bekil bedeli 8 bin 500 liraya çıkartarak yeniden lokantayı kiraladı. Mevcut işletmecilerin karşısında talipli olmaması nedeniyle ihale rahat geçti. 

 

REKOR TEKLİF VERDİ
Muhammen bedeli 8 bin 500 lira olan 4 No’lu lokanta Deniz Yıldızı için Ali Rıza Yeşilyurt ve Musa Yayla ihaleye katıldı. İki istekli olması nedeniyle yapılan açık artırmada bedel 14 bin 750 liraya yükseltildi ve açık artırmada çekilen olmadı. 14 bin 750 lira üzerinden yazılı tekliflerini veren taliplilerden en yüksek teklifi veren 150 bin lira olarak Ali Rıza Yeşilyurt verdi. 

 

150 BİN LİRA KRİZİ
Muhammen bedeli 8 bin lira olan 5 No’lu lokanta Şen Balık için Musa Yayla ve Güncel Güney ihaleye katıldı. Yapılan açık artırmada taraflar bedeli 17 bin 750 liraya çıkarttı. 17 bin 750 lira üzerinden verilen yazılı tekliflerde en yüksek teklifi 150 bin lira ile Güncel Günday verdi. Muhammen bedeli 10 bin lira olan 6 No’lu lokanta Közz Restoran için Kemal Pazarlı adına Kemal Karasu ve Musa Yayla ihaleye girdi. Açık artırmada bedel 24 bin 50 liraya çıkartıldı ve yazılı teklifte en yüksek teklifi Kemal Karasu 150 bin lira olarak verdi. 

 

LEMAN KÜLTÜR AKKUR’TUN
Muhammen bedeli 10 bin 500 lira olan 7 No’lu lokanta Balıkçı Hamdi için Mehmet Fatih Ünsal ve Musa Yayla ihaleye girdi. Açık artırmada bedel 11 bin 150 liraya çıkartıldı. En son yazılı teklifte ise en yüksek teklifi 150 bin lira ile Mehmet Fatih Ünsal verdi. Muhammen bedeli 19 bin lira olan 8 No’lu lokanta Leman Kültür için İlhan Akkurt katıldı. Akkurt bedeli 19 bin 100 liraya çıkartıp aldı. 130 lira muhammen bedeli olan Kandıra otobüs terminali kadın ve erkek tuvaleti için Sebiha Çakır aylık 135 liraya aldı. Doğu Kışla parkı içindeki işyeri için ise teklif veren olmadı. 

 

İŞLETMECİLER MAĞDUR
Balık lokantalarında mevcut işletmeciler belediyenin ihaleye girecek yeni kişilerin ihaleyi alması halinde işletmelerdeki taşınmaz, iç donanım ve içindeki malzemeleri alma şartı koymaması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirtti. İhaleye işletmeciler dışında katılan kişilerin ihaleyi alması halinde ilk işletmecilerin belediyeye verdiği taşınmaz parası ve iş donanıma harcadıkları paranın çöp olacağını belirten işletmeciler, bu durumun büyük mağduriyet yarattığını ve ihalenin bitmesinin önünde engel teşkil ettiğini kaydetti. 

 

MUSA YAYLA NEDEN ISRARLI?
Geçtiğimiz ay yapılan ve iptal edilen ihalede de yine Musa Yayla isimli Körfezli iş adamı damga vurmuştu. Yayla’nın iş yerleri için verdiği teklifler nedeniyle mevcut işletmeciler de yüksek teklif vererek ihalenin iptal olmasını sağladı. Ancak ikinci kez yapılan ihalede de 5 lokanta için teklif veren Yayla’ya karşı 4 işletme sahibi 150 bin lira aylık kira bedeli teklif ederek hem tepkilerini ortaya koydu hem de Musa Yayla krizine dikkat çekti.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9567 TL 5.9330 TL
Euro
EURO
6.5687 TL 6.5425 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA