Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 05.12.2019 SAAT 20:23:01
Advert
 

5 dükkanın ihalesine giren Musa Yayla konuştu

Kumkapı Balık Lokantalarında 5 dükkanın ihalesine giren Musa Yayla, “İlkinde 20 bin lira kirayı yüksek bulup ihaleyi iptal ettirdiler. İkinci ihalede 150 bin lira teklif verip yine iptal için çalışıyorlar. Bu ihaleye fesat karıştırmaktır” dedi
5 dükkanın ihalesine giren Musa Yayla konuştu

Mevlüt SOYSAL-İZMİT’in eğlence mekanlarının yer aldığı Kumpakı Balık Lokantalarında ilginç bir süreç yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne ait dükkanların ihalesine bu defa kiracılar dışında bir isim girdi: Musa Yayla. Musa Yayla’nın ihaleye girmesiyle beraber bazı mevcut işletmeler fiyatı arttırdı ve daha sonra işletmeciler “Kiralar çok yükseldi” diyerek ihaleyi iptal ettirdi. Musa Yayla, ikinci ihalede ise 5 dükkana teklif verdi. Buna tepki gösteren mevcut işletmeciler de 150 bin lira teklif verdi ve yeniden iptal için belediyeye başvurdu. Süreçle ilgili Musa Yayla, gazetemize önemli değerlendirmelerde bulundu. 

 

AMACIM İZ BIRAKMAK 
İşletmecilik konusunda iddialı olduğunu söyleyen Yayla, “İşletmecilik konusunda iddialı ve tecrübeliyim. Başta Bodrum olmak üzere birçok yerde işletmecilik yaptım. Şimdi de doğduğum ve yaşadığım kent olan Kocaeli’ye hizmet etmek istiyorum. Bu kente kaliteli hizmetle iz bırakmak istiyorum. Kafamda böyle bir proje vardı fakat İzmit’in bazı bölgelerinde ruhsat sorunu olduğu için hayata geçiremiyordum. Fakat Kumkapı Balık Lokantalarının böyle bir sorunu yok. Buraları ihaleye çıkınca da hazırlığımı yaptım ve ihaleye girdim. Çünkü İzmit halkı kaliteli ve ekonomik hizmeti hak ediyor” dedi. 

 

BELEDİYE ZARARA UĞRATILIYOR
İlk ihale sürecini anlatan Musa Yayla, “İlk ihalede Deniz Yıldızı’nı kiraladım. Fakat diğer dükkanlar kiraların yüksek olduğunu ifade ederek ihaleyi iptal ettirdiler. Soruyorum: 10 bin kira mı yüksek, 15 bin mi yüksek, 20 bin mi? Eper orası belediyeye değil de özel bir kuruluşa ait olsa, kirası kaçtan başlar? En az 30 binden. Fakat kira yüksek diye ihaleyi iptal ettirerek belediyeyi zarara uğratıyorlar. Ben ilk ihalede de ikinci ihalede de verdiğim fiyatların arkasındayım. Bilindiği gibi 4 mekanda ihaleye girdim. Şen, Deniz Yıldızı, Hamdi ve Közz. Şunu da diyorum ki bir yıllık kirayı da peşin ödeyeceğim. Çünkü hem bu işi biliyorum hem de işimi ciddi yapıyorum. Hodri meydan” diye konuştu.  

 

BURALARIN KİRASI 30 BİN LİRA OLMALI
Süreçle ilgili dikkat çekici ifadeler kullanan Yayla, “İlk ihalede kaybedenler, ikincisinde de kaybedeceklerini bilerek ve teminat bedelini de yakmayı göze alarak 150 bin lira teklif sunanlar kamuoyu oluşturarak kamuyu zarara uğratma peşindeler. Ben her şeyden önce, vatanını seven bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Benim devletim ve halkım kamunun topladığı vergilerle, kiralarla ayakta. Burada 15 bin yerine 10 bin kira bedeli belirlendiğinde kaybeden kim olacak? Devlet ve halk. Benim gönlüm buna razı değil. Ayrıca açık bir ihaleye girdim ve 13 bin, 15 bin teklif ettim. Yüksek değil ki… Hatta değerinin çok altında. Ama ne yaptırdılar, ilkinde beni geçmek için kirayı 20 bin liraya çıkarttılar ve sonra da belediyeye gidip bu çok fazla dediler. O çok fazlaysa şimdi neden 150 bin lira verdiniz?” dedi.  

 

REKABET KALİTE GETİRİR 
Rekabetin önemine değinen Yayla, “Bir kere şunu herkes bilmeli: Rekabet kaliteyi getirir. Rekabet kamuyu kazandırır. Fakat böyle bir anlayışla orada rekabet olmaz. İşlemeciler her şeye birlikte karar verirse burada halkı düşünen çıkmaz. Ben, daha iyi hizmet diyorum ve bunun için ihaleye giriyorum. Ama birileri düzen kurmuş. Yıkılsın istemiyorlar. Ama bu düzenden halk ve devlet kazanmıyor. Tekrarlarsam, ilk ihalede 20 bin yüksek diye ihaleyi iptal ettirenlerin bu defa 150 bin lira teklif sunmaları ihaleye fesat karıştırmaktır. Aynı zamanda ihale sürecini sulandırmaktır. Ne olacak? Teklif yüksek diye yeniden iptal olacak. Büyükşehir Belediyesine çağrı yapıyorum: Ben verdiğim tekliflerin arkasındayım. Lütfen, teminatların ödenmemesinin ardından ikinci teklif kiminse ihaleyi ona verin” dedi. 

 

HEPSİNE GİRERİM
Yayla, öte yandan şunları söyledi: “Şu çok net: İhale bir kez daha iptal edilirse hukuki süreç başlatacağım. Hakkımı yargıda arayacağım. Ne yani? Herkese açık bir ihalede tüm şartları yerine getirip ihaleye giriyorum ve bu iptal ediliyor. Neden? Fiyat yüksekmiş? Neye göre yüksek? Kimse bilmiyor. Bu sürece hukuk son noktayı koyacaktır. Bakınız ikinci kez mağdur oluyorum. Bir konuyu da atlamamak istiyorum. 20 kere ihale olsun. 20’sine de girerim. Türkiye bir hukuk devleti. Benim yaptığım işler ortada, geçmişim ortada. Fakat Kumkapı’da keyfi bir süreç işletiliyor. Buna artık bir son verilmesini istiyoruz.”  

 

YATIRIM 3 YILLIK OLUR
Dükkanlara işletmecilerin yaptığı yatırımla ilgili de konuşan Yayla, “Bu işler böyledir. Benim oraya yapacağım yatırım da zaten 3 senelik bir yatırım olacak. 3 sene sonra kafamda belirlediğim fiyatı sunarım, kazanırsam bana hayırlı olsun kazanamazsam o arkadaşa hayırlı olsun. Anahtarı da o arkadaşa gönül rahatlığı ile teslim ederim. O arkadaşa da yaptığım yatırımı anlatırım, gösteririm. Buraya şu kadar değer biçiyorum derim. Anlaşırsak sökmem anlaşamazsak sökerim” dedi. 
 

KALİTELİ HİZMET 
Yayla, son olarak şunları söyledi: “Ben İzmit’e kalite getireceğim. Balıkçılara gittiniz. X mekana girdiniz. Sizi kim karşılıyor mesela? Yerinize nasıl ulaşıyorsunuz? Rezervasyon yaptırdıysanız sizi götürüyorlar yoksa bir yere oturtuyorlar değil mi? Ama örnek veriyorum Cheers Roof’ta Gülşen hanım kapıda karşılıyor. Siz de illa ki gitmişsinizdir. Nasıl bir yer olduğunu biliyorsunuz. Orada müşteri memnuniyeti üst seviyede. Zannedilenin aksine ucuz ve oldukça rahat. Bu konuda bana güvenebilirsiniz. Ben her yere gidiyorum beni her yerde tanırlar samimiyetimle söylüyorum. Şehirde beni tanımayan tek kesim gazetecilerdir. Çünkü kamuoyuna mal olacak projeler yapmıyorum. Demek istediğim şu, bugün aileniz veya kız arkadaşınızla bir mekana gittiğinizde gördüğümüz kalite çok eksik. Ben bu paralara bu kalitenin kat ve kat daha iyisini yaparım. Benim hedefim o. Ben müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesini daha da artırmayı hedefliyorum.”

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7678 TL 5.7447 TL
Euro
EURO
6.3949 TL 6.3694 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA