Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 06.12.2019 SAAT 13:34:49
Advert
 

Türkkan'dan radyasyon önergesi

Körfez ilçedeki incelemelerini sürdüren İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, halktan gizlenen radyoaktif atık skandalını ortaya çıkardı. İnsanlardan ve çevreden uzakta bertaraf edilmesi gereken atıklarının nasıl insanların yaşam alanlarının ortasına döküldüğünü soran Türkkan konuyu Meclis gündemine taşıdı
Türkkan'dan radyasyon önergesi

İNSANLAR ZEHİRLENİYOR
2008 yılında kurşunsuz benzin üretiminde kullanılan ve içerisinde ağır toksik maddelerin depolandığı variller TÜPRAŞ tesisleri içinde mezarlık denilen bir alana gömülmüş ve üzeri betonla kapatılmıştı. Özelleştirildikten sonra saha içerisinde yatırımlar çerçevesinde değerli olan alanı kullanmak isteyen TÜPRAŞ, dönemin Körfez Belediyesi yönetiminde bir takım yetkililerin nüfuzuyla alandan çıkarılan toprağı Tütünçiftlik sahiline döktürmüştü.

 

700 BİN LİRA CEZA
Dönemin Körfez Belediyesi ise o alanı yeşillendirerek kullanmak istemiş, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun incelemelerinin ardından zehirli atık ve radyoaktif madde içeren toprağın kaldırılması istenmişti. Bu karar sonrasında TÜPRAŞ 700 bin lira para cezasına çarptırılmış, zehirli toprak ise Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılarak Hereke bölgesindeki deprem konutlarının yanında bulunan taş ocağına dökülmüştü. 

 

NASIL İZİN VERİLDİ?
Üzeri ağaçlandırılarak kamufle edilmeye çalışıldığı öne sürülen alanla ilgili olarak açıklama yapan Milletvekili Lütfü Türkkan, çevresindeki yerleşim alanında yaşayanları ve doğayla beraber yeraltı sularını da zehirleyen radyoaktif toksik maddeler içeren toprağın yarattığı tehlikeyi Meclis gündemine taşıdı. Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemi ile verdiği önergesinde, yetkililerin bu duruma nasıl göz yumduğunu sordu ve bir an önce bölgede araştırılma yapılarak halk ve çevre sağlığını zehirleyen toprağın temizlenmesi istedi.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7678 TL 5.7447 TL
Euro
EURO
6.3949 TL 6.3694 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA