Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 26.01.2020 SAAT 20:55:08
Advert
 

CHP ve İYİ Parti arasındaki 31 Mart gerilimi sürüyor

İYİ Parti Körfez ilçe Başkanı Cahit Sürüm, CHP Körfez ilçe Başkanı Cavit Dağdeviren'in yaptığı basın açıklamasındaki iddiaları sert bir şekilde eleştirdi. Sürüm, "CHP’nin tüm oylarını İYİ Partiye kaydırdık” diyen ilçe başkanının parti üyelerinin, başka siyasi partiye destek verdiği görüntülerle kanıtlıdır." dedi
CHP ve İYİ Parti arasındaki 31 Mart gerilimi sürüyor

CHP ile İYİ Parti arasında 31 Mart sürecindeki aday belirleme ile ilgili olarak başlayan gerilim bugün de devam ediyor. Bilindiği gibi adayların durumu ile ilgili görüşmeler sürerken CHP Körfez ilçede Bozkurt Uslu ismini aday olarak duyurmuştu. İYİ Parti de aynı şekilde 2009 seçimlerinde CHP'den, 2014 seçimlerinde de MHP'den aday gösterilen, ancak başarılı olamayan Salih Şirin ile yola çıkmıştı.

 

Yaşanan bu gelişmelerin ardından CHP Genel Merkezi, adayları olan Bozkurt Uslu'yu geri çekerek, Millet İttifakı'ndaki ortakları İYİ Parti'nin adayı olan Salih Şirin'i destekleme kararı almıştı. Bu dönemde olası bir aday değişimine karşı “istifa” resti çeken CHP Körfez İlçe Başkanı Cavit Dağdeviren, daha sonra yaptığı açıklamalarda İYİ Parti'ye destek olacaklarını ilan etmişti.

 

Yapılan 31 Mart yerel seçimlerinde ise aldığı yüzde 49'luk oran ile AK Parti'nin adayı Şener Söğüt başkanlığı kazanmıştı. İYİ Parti ise Salih Şirin'in adaylığında yüzde 37 seviyesinde oy alabilmişti. Seçimlerin üzerinden neredeyse 4 ay geçmesine rağmen ilçedeki adaylık tartışmaları olanca hızı ile devam ediyor. CHP'li ilçe başkanı Cavit Dağdeviren geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, İYİ Parti'nin adayı Şirin'in yanlış bir tercih olduğunu ifade etmişti.

 

YIPRANMIŞ BİR İSİMDİ
Dağdeviren açıklamasında, “İYİ Parti’nin Körfez adayı yıpranmış bir isimdi. Buna rağmen iyi oy aldık. CHP’nin tüm oylarını İYİ Parti’ye kaydırdık” ifadelerini kullanmıştı. İYİ Parti Körfez İlçe Başkanı Cahit Sürüm de Dağdeviren'in yaptığı basın açıklamasındaki iddiaları sert bir şekilde eleştirdi. İYİ Parti Körfez İlçe Başkanı Cahit Sürüm, "CHP Körfez İlçe Başkanı Sayın Cavit Dağdeviren’in 10 Temmuz 2019 tarihinde yapmış olduğu basın açıklamasının Millet İttifakı anlayışına uzak, değerleri incitici tutumu algı oluşturmak maksadıyla yapılmış olup; Millet İttifakı Adayı Sayın Salih Recep Şirin’i hedef alan, asılsız, mesnetsiz, gerçekdışı değerlendirme ve iddialara yer verildiği çok açıktır" dedi.

 

SEÇİM SÜRECİNİ İSTANBUL VE BURSA'DA GEÇİRDİ
Dağdeviren'in seçim çalışmaları sürecinde esnaf ziyaretleri ve millet ittifakı seçim irtibat bürosu açılışlarının yalnızca birkaçına katılım sağladığını hatırlatan Sürüm, "İYİ Parti meclis üyesi adaylarımızın ve İYİ Parti teşkilatının tam kadro olarak, üstün gayret ve özveri ile gerçekleştirdiği çalışmalar sırasında, seçim sürecinin çoğunu Bursa ve İstanbul'da geçirmiştir. İlçe binamıza bizleri desteklemeye gelen birçok değerli vatandaşımızın toplantı saatinde binamızda bulunmalarından dolayı, meclis üyelerine yönelik yapılan toplantıları uygun koşullarda yapmakta zorlandığımız ve bu kapsamda millet ittifakı görüşmelerini daha verimli hale getirmek amacıyla, toplantıların bir kısmını CHP İlçe binasında diğerlerini İYİ Parti ilçe binasında yapma önerimizi defalarca dile getirdiğimiz halde geri çevirmiştir" dedi.

 

SEÇİM ÇALIŞMALARINI TEK TARAFLI YÜRÜTTÜK
Seçim çalışmalarını tek taraflı olarak yürüttüklerini belirten Sürüm, "Yıpranmış dediği Millet ittifakı adayımız Salih Recep Şirin, çalışmalarını büyük bir azim ve istikrarla yürüttü. Meclis üyelerine yaklaşık 4 bin fark atmış, iktidar partinin kalesi olduğu noktalarda oy farkını kapatmış ve yüksek bir oy potansiyeli ortaya çıkartarak güçlü bir isim olduğunu gösterdi. Salih Recep Şirin’in Körfez halkının takdir ettiği bir aday olduğuna şahit olan Dağdeviren, değerli dava arkadaşımıza haksız, uygunsuz, yakışıksız söylemlerde bulunmuştur" ifadelerine yer verdi.

 

KENDİ İPİNİ ÇEKMİŞTİR
“CHP’nin tüm oylarını İYİ Partiye kaydırdık” diyen ilçe başkanının parti üyelerinin, başka siyasi partiye destek verdiği görüntülerle kanıtlıdır. Basın açıklamasını yaptıktan sonra, kendi seçmen ve tabanının kendisinin yanıltıcı ifadelerinden dolayı ilçe başkanını protesto ettiğini ve kendisinin pişman olduğunu gördüğümüz, niyeti ve görüşünü yapmış olduğu basın açıklamasında gözler önüne seren ilçe başkanı kendi ipini çekmiştir. Kendisini esefle kınıyor; seçim sürecinde ‘Millet İttifakı’ anlayışına yakışır tutum sergileyen, bizlerle birlikte elini taşın altına koyan, siyaseti topluma örnek olacak şekilde yapan, CHP misyon ve vizyonunu taşıyan her vatandaşımıza teşekkür ediyoruz" dedi.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9483 TL 5.9246 TL
Euro
EURO
6.5689 TL 6.5427 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA