Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 25.01.2020 SAAT 17:43:41
Advert
 

Uzlaşma sağlanmazsa direniş olur

Tramvay hattının Yahya Kaptan Mahallesi'nden geçecek olan ikinci etabı için yüzlerce ağacın kesilmesi planlanıyor. Projeye tepkiler sürerken, mahalle sakinleri ağaçların kesilmemesi için piknik etkinliği düzenledi
Uzlaşma sağlanmazsa direniş olur

Boran KAYALAR-Akçaray’ın Yahya Kaptan bölgesinde uygulanacak yeni güzergahı, bölgede krize neden oldu. Tramvayın ikinci etabının bölge sakinlerinin kullandığı yürüyüş yolundan geçmesi, bu bölgede yer alan 20 yıllık ağaçların bir bölümünün kesilecek olmasına tepki gösteren mahalle sakinleri, güzergah değişikliği talep ederken,  Yahya Kaptan mahalle sakinleri ağaçların kesilmemesi için piknik etkinliği düzenledi. “Kahvaltını, termosunu kap gel” sloganıyla ağaçların altında piknik yapan mahalle sakinlerinde  , CHP İl Yöneticisi Naim Keskin, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz, CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural,  Mahalle Muhtarı Ahmet Mirzaoğlu ve çok sayıda vatandaş destek verdi. 

 

UZLAŞMA SAĞLANMAZSA DİRENİŞ OLUR

Mahalle sakinleri adına konuşan Umut Buyruk, “ Güzergahın, Kocaeli üzerinde yapılan hiç bir ağaca zarar vermeden yapılmasını istiyoruz diyen Buyruk, “Büyükşehirde Ulaşım Daire Müdürlüğü ile görüştüğümüzde, tramvayın dönüş yarı çap diye tabir ettikleri alanın uzunluğu varmış. Keskin dönüşler olduğu için yarı çap probleminden kaynaklı sorun oluyormuş. Bu da diğer güzergahlar için sıkıntıymış. Diğer güzergah ile ilgili teknik sıkıntılar bunlar. Şuan için direniş yok ancak, uzlaşma sağlanamazsa direniş olur” ifadelerini kullandı.

 

 

BÜYÜK AKIN’A SESLENİYORUM

Pikniğe destek veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural ise,” Yahya Kaptan İzmit’in bir markası. Planlanması çok düzgün yapılmış bir alan. Yahya Kaptan’ı ön plana çıkartan özelliklerden biri yeşil alanın fazla olması. Büyükşehir’in yaptığı en büyük hata, uzun süreli planlamaları yapamaması. Bugün hala 3 tane güzergah planının tartışılıyor olması Büyükşehir’in plansız bir çalışma yaptığının göstergesidir. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a sesleniyorum. Güzergah yaşam alanlarına dokunacak şekilde olmamalı. Yahya Kaptan gerekli mücadeleyi verecektir” açıklamalarında bulundu.

 

 

BARIŞÇIL YOLLARDAN ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ

Son olarak konuşan Yahya Kaptan Mahallesi Muhtarı Ahmet Mirzaoğlu ise,” Muhtarlık olarak konunun takipçisiyiz. Başkandan randevu talep ettik. Kendisine bu konuda bilgi vereceğim. Bu yeşil alan katledilmemeli” diye konuştu. Mahalle sakinlerinden Gökhan Dağdelen, “Ağaçlar kesilmesin diye desteğe geldik. Tramvayın güzergahı değiştirilsin. Çocukların oyun alanları bozulmasın. İyi şeyler için buraya geldik. Sesimizi duyurmak istiyoruz. Barışçıl yollardan taleplerimizi ilgililere iletmek istiyoruz” dedi.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9483 TL 5.9246 TL
Euro
EURO
6.5689 TL 6.5427 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA