Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 04.08.2020 SAAT 23:58:00
Advert
Advert
 

Taşdemir: 1 buçuk milyar TL rant var

Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Engin Taşdemir Darıca’da yer alan arazi ile ilgili, “Bu pozisyondaki bir plan değişikliği ile ortalama 5 bin TL ile hesaplarsak toplamda 1 buçuk milyar TL’lik bir rant alanı sağlanmaktadır” dedi
Taşdemir: 1 buçuk milyar TL rant var
Advert

Boran KAYALAR - CHP İl Başkanvekili Harun Yıldızlı, Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve meclis üyesi Orhan Tanış CHP İl Binası’nda bir araya gelerek Darıca bölgesinde imarla ilgili büyükşehir belediyesinin yaptığı değişiklikler ile ilgili açıklama yaptı. Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “11 Temmuz Perşembe günü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda bir imar konusu görüşüldü. Kocaeli’de bugüne kadar en skandal diyebileceğimiz imar plan değişikliğidir. 390 dönüm denizin dibinde yer alan bir arazi var. Bu alan Termal Grup denen bir şirkete veriliyor. Bu alan Emek Mahallesi’nde yer alıyor. Tahir Bey’den önceki kanun tanımaz eski yönetim bu alanda değişiklik yaptı. Kat yüksekliği olarak yükseklik sınırı yok dendi” ifadelerini kullandı.

 

TEKRAR GÜNDEME GELDİ

“Yetmedi sosyal donatı alanlarında istenilen gibi oynama şansı verildi” diyen Taşdemir, “Bu arsa sahibinin daha da değeri artması için arazinin dibine yat limanı yapılması meclisten geçirildi. Tabiri caizse bu arazi de yerde senin gökte senin dendi. Biz o dönemki grup olarak Kocaeli İdari Mahkemesi’ne taşıdık ve anında bu plan durduruldu. Üst mahkemeden de bizim lehimize karar çıktı. Geçtiğimiz dönemki yönetim yine bu mahkeme kararını hiçe sayarak küçük değişikliklerle meclise getirdi. Biz yine şerh koyduk. 11 Temmuz günü tekrar bu konu gündeme geldi” sözlerini kullandı.

 

 

MAALESEF YANILDIK

Taşdemir sözlerini, “Ben ve arkadaşlarım Sayın Tahir Büyükakın’ın böyle olağanüstü bir rant projesine geçit vermeyeceğini umuyorduk. Kendisi her fırsatta mutlu şehir Kocaeli demişti. Geçmişi eleştirmesini beklemiyoruz fakat bu plandan dolayı kamuya verilen zarardan dolayı reddedeceğini düşünüyorduk fakat maalesef yanıldık. Plan değişikliği ile 273 bin metrekarelik fazladan bir inşaat alanı ortaya çıkacak” şeklinde sürdürdü.

 

1.5 MİLYAR TL’ LİK RANT

Sözlerini sürdüren Taşdemir, “Bu pozisyondaki bir plan değişikliği ile ortalama 5 bin TL ile hesaplarsak toplamda 1 buçuk milyar TL’lik bir rant alanı sağlanmaktadır. Rant hem inanca hem vicdana hem de hukuka terstir. Sayın Büyükakın’a sormak istiyorum. Böylesi bir imar rantı Kocaeli’de ki tüm vatandaşlara sağlanacak mıdır? Sayın Büyükakın’ın aklına kim girmiştir ve geceleri rahat uyuyabilecek midir” dedi.

 

MAHKEME PLANI İPTAL ETMİŞ

Ardından konuşan meclis üyesi Orhan Tanış, “Mevcut planda burası 2 kat ve 3 kat yapılabilecek bir araziydi. Satış işleminden sonra bu alan ile ilgili plan teklifi hazırlanarak bu alan özel alan olarak ilan edilmiştir. Yollar projeye göre yeniden düzenleniyor. Bugüne kadar kimseye verilmemiş olağanüstü haklar veriliyor. Mahkeme bu planı iptal etmiş ve sonra belediye bu alan ile ilgili söz konusu plan teklifini hazırladı” diye konuştu.

 

EN AZ MİA KADAR ÖNEMLİ

Tanış sözlerinin devamında, “İncelediğimizde küçük birkaç değişiklik dışında aynı planın geldiğini görüyoruz. Mahkeme kararı ile iptal edilen bu karar çok küçük değişikliklerle farklı bir planmış gibi meclis gündemine getirilmiştir. CHP grubunun reddetmesine rağmen AKParti oylarıyla bu plan meclisten geçirilmiştir. En az İzmit MİA alanı kadar önemli olan bu konu kamuoyunda çok fazla yer almamıştır” şeklinde konuştu

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9563 TL 6.9285 TL
Euro
EURO
8.1946 TL 8.1619 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA