Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 09.07.2020 SAAT 01:51:15
Advert
Advert Advert
 

'Sorunlar daha ağırlaştı'

Toplu sözleşme süreci hakkında açıklama yapan KESK temsilcileri, kamu emekçileri ve emeklilerinin bugüne kadar ellerinden alınanları hakları geri istediklerini söyledi
'Sorunlar daha ağırlaştı'
Advert

Boran KAYALAR - KESK, 3 milyon kamu emekçisini ve 2 milyon kamu emeklisini yakından ilgilendiren toplu sözleşme süreciyle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Sabri Yalım Parkı’nda yapılan açıklamaya KESK şubelerinin üye ve yöneticilerinin yanı sıra; DİSK, TMMOB, CHP, HDP, ÖDP, Emek Partisi, Halkevleri, Kaldıraç temsilcileri yer aldı. CHP’den İl Başkan Yardımcısı Harun Yıldızlı katılım sağladı. Basın açıklamasını grup adına KESK Eğitim, Örgütlenme ve Basın Yayın Sekreteri İlhan Yiğit yaptı.

 

SORUNLAR DAHA AĞIRLAŞTI

Yiğit açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ne yazık ki 5 milyon kamu emekçisi ve emeklisi 1 Ağustos’ta başlayacak toplu sözleşme görüşmelerini artan sorunlarla karşılıyor. Çünkü bugüne kadar dört defa kurulan masadan, insanca yaşamaya yetecek bir ücretten güvencesiz, sözleşmeli istihdama son verilmesine, gelir vergisi adaletsizliğinin ve ek gösterge adaletsizliğinin ortadan kaldırılmasından ek ödemelerin emekli aylıklarına yansıtılmasına kadar hiçbir temel sorunumuz çözülmemiştir. Üstelik iki yıllık OHAL dönemi ve yaklaşık bir yıldır daha da görünür hale gelen ekonomik kriz mevcut sorunlarımızı daha da ağırlaştırmıştır.

 

İNSANCA YAŞAM İÇİN

Kamu emekçileri ve emeklileri öncelikle bugüne kadar ellerinden alınanları geri istiyor. Bugüne kadar hep ertelenen, fazlası ile hak ettikleri insanca yaşam, güvenceli iş ve güvenli gelecek için haklarının garanti altına alınmasını istiyor. Teklifimiz beş ana başlıktan oluşuyor. Bunları sıralayacak olursak: halktan yana bir kamu hizmeti, güvenceli istihdam, güvenli gelecek, demokratik, adil bir çalışma yaşamı, insanca yaşamaya yetecek bir ücret ve gerçek bir toplu pazarlık hakkı. Ne yazık ki yıllardır hayata geçirilen ve ülkeyi uçurumun kıyısına sürükleyen neo liberal politikalar görev yaptığımız kamu hizmetleri alanını sadece bizim değil, toplumun ezici çoğunluğunu oluşturan emekçi sınıfların,  dar gelirli yurttaşların da aleyhine olacak şekilde dönüştürmüştür.

 

İSTİHDAM YÜZDE 151 ARTTI

Halktan yana bir kamu hizmeti için özelleştirmelere son verilmesini, kamu yatırımlarının artırılmasını, kamuda istihdamın yeterli hale getirilmesini, haftalık çalışma sürelerinin düşürülmesini, kamunun bu konuda öncü olmasını ve dar gelirli milyonlarca vatandaşımızın kamu hizmetlerine parasız ulaşmasını istiyoruz. Son iki yıldan beri kamuya kadrolu personel alımı durma noktasına gelmiştir. Buna karşın özellikle sözleşmeli istihdam artmaya devam etmektedir.   Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü (BÜMKO) verilerine göre;  Haziran 2018 itibari ile kamuda toplam 292 bin 993 sözleşmeli personel istihdam edilmektedir. Kadrolu personel sayısı ise 2 milyon 861 bin 891’dir. Söz konusu verilere göre 2014-2018 arası dönemi kapsayan dört yılda kadrolu personel sayısı sadece yüzde 3,84 artarken, sözleşmeli istihdam tam yüzde 151 artmıştır.” dedi

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Sivil Toplum haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8750 TL 6.8475 TL
Euro
EURO
7.7563 TL 7.7254 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA