Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 06.12.2019 SAAT 13:33:32
Advert
 

Kartepe’den Berlin’e uzanan bir sanat hikayesi

Boyama eğitimi almamasına rağmen felç geçiren eşinin tedavisi sürecinde yaşadağı travmadan kurtulmak için , 1,5 yıl önce resim yapmaya başlayan, tabloların ilgi görmesi üzerine hobisini mesleğe dönüştüren Sanem Atalay Berlin’deki Living Galeri de 9-12 Ağustos’ta kişisel sergi açacak olmanın heyecanını yaşıyor
Kartepe’den Berlin’e uzanan bir sanat hikayesi

Her geçen gün bir başka başarı hikayesine tanık oluyoruz.İstanbul doğumlu olan İstanbul Üniversite’si İngiliz Edebiyetı Fakültesi mezunu olan Sanem Atalay  İstanbul trafiğinden sıkılarak  eşi Serdar Atalay ile çok beğendikleri  Kartepe’ye yerleşme kararı alıyorlar,hayatlarınında bu aşamadan sonra değişmeye başladığını belirtti. Moda  mümessili olarak çalıştığı İtalyan firmasındaki işinden ayrılarak çok severek evlendiği eşinin aldığı iş teklifi ile Berlin’e yerleştiklerini belirtti. 

 

‘’ Kendimi rehabilite etmek için resim yaptım’’
1,5 yıl önce eşi Serdar Atalay’ın Almanya’dan işi teklifi aldığını ve Berlin’e yerleştiklerini anlatan Atalay, şöyle konuştu: ‘’Almanya maceramız iyi başlamasına rağmen 6 ay sonra eşim beyin kanamasına bağlı kısmi felç geçirdi.İlk 5 günü yoğun bakımda olmak üzere 18 gün hastanede kaldı. Çok yoğun bir fizik tedavi süreci başladı.Bu arada küçük oğlumuz beni ayrıca yoruyordu.Ailelerimiz vizeyi hemen alamadığı için gelemedi.Yalnızlık büyük bir tramvaydı benim için.’ O süreci nasıl atlatırım, güçlü olmalıyım, çocuklarım var.’ Diye düşündüm çünkü hasta yakını bazen hastadan daha çok daha fazla hırpalanıyor.Bu duygular içinde sadece renklerle oynayıp, kendimi rehabilite etmek için terapi olmak için gittim boya ve fırça aldım.Resim yapmayı bilmediğim için  hep yanlış malzeme almışım.Evin mutfağında bir şeyler çizmeye başladım.Bir süre sonra evde atölye oluşturdum.Resimlerimi insanlar beğenmeye başladı.Çok yüreklendirici ve cesaretlendirici oldu bu benim için.Sanat pazarlarında resimlerimi sergiledim.Orada insanlar benim yaptığım resimlere para veriyordu.Bunun benim için maddi karşılığı yok.Manevi olarak çok hoşuma gitti,beni daha çok kamçıladı.’’ Berlin'deki sanat pazarlarında ilk olarak 8 tablo sattığını aktaran Atalay, son 3 ayda 12 çalışmasının 550-600 avrodan satıldığını dile getirdi.

 

‘’Renkler duyguları proveke eder’’
Soyut resmin babası Kandinsky'nin "Renkler duyguları provoke eder." dediğini anımsatan Atalay, resmin kendisi için büyük bir rehabilitasyon olduğunu söyledi.
Sanem Atalay, resimle ilgili bir eğitim almadığını ancak soyut resmi çok sevdiğini, figüratif resimdense soyut resme her zaman daha yakın olduğunu belirterek, "Bu sıkıntılı zamanlarda eşimin destek verirken , çok hızlı ve mucizevi bir şekilde iyileşti şükürler olsun. O zor süreçte içimde kopan fırtınaları tuvale yansıttım." dedi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7678 TL 5.7447 TL
Euro
EURO
6.3949 TL 6.3694 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA