Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 23.01.2020 SAAT 17:10:40
Advert
 

15 milyar dolar sınırımız olmalı!

Açıklanan dış ticaret verilerini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 83'e yükseldi. Bu ay yakalanan 15.2 milyar dolarlık satışın sürdürülebilir olması çok önemli" dedi
15 milyar dolar sınırımız olmalı!

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan temmuz ayı geçici dış ticaret verilerine göre; Türkiye'nin ihracatı yüzde 8.5 artarak 15.2 milyar dolar, ithalat yüzde 8.3 azalarak 18.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı ise yüzde 47.5 azalarak 3.2 milyar dolar olarak geçekleşti. Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, konu hakkındaki değerlendirmesinde bu seviyelerin sürdürülebilir olması gerektiğini dile getirdi.

 

SINIRIMIZ 15 MİLYAR DOLAR
İhracatın 15.2 milyar dolar ile temmuz ayları içinde en yüksek seviyeye ulaştığına vurgu yapan Zeytinoğlu, "Aylık bazda bu seviyenin sürdürülebilir olması önemli. Ekonomimiz açısından ihracat artışlarının devamlılığı sağlanmalı. Tarihimizin en düşük ihracat rakamlarından birini bu yıl haziran ayında yaptık. Bayram tatili nedeniyle 30 günlük bir ayı 20 güne sıkıştırmaya çalıştığımız için istediğimiz veriler yakalanamamıştı. Dolayısıyla ağustosta da benzer bir sıkıntının tekrar yaşanmamasını arzu ediyoruz” dedi.

 

CARİ AÇIK AZALDI
İthalattaki gerilemenin temmuzda da devam etmesinin sevindirici olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu, şöyle konuştu: "Bu azalış dış ticaret açığı yüzde 47.5 azalarak 3.2 milyar dolar olarak geçekleşti. Açığındaki bu iyileşme cari açığa da olumlu yansıyacaktır. Bunun yanında ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 70’den yüzde 83 seviyesine yükselmesini olumlu değerlendiriyoruz.”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9348 TL 5.9111 TL
Euro
EURO
6.5802 TL 6.5539 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA