Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 26.01.2020 SAAT 20:47:09
Advert
 

Kent Konut'ta hareket

Konut kredisindeki faiz oranlarının 0,99’a indirilmesi Kocaeli’de hem konut firmalarını hem de ev almak isteyen vatandaşları heyecanlandırdı. İlimizde bu faiz oranlarıyla konut satışının en az yüzde 25 oranında artacağı tahmin ediliyor
Kent Konut'ta hareket

Burçin SAĞLAM AYSU-Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 25 Temmuz'da politika faizini 425 baz puan indirerek yüzde 19.75'e çekmesinin ardından Ziraat Bankası. Vakıf Bankası ve Halk Bank da faiz indirdi. Kamu bankaları ayrıcı konut kredilerinde vadeyi 5 yıl daha uzatarak 10 yıldan 15 yıla yükseltti. Yapılan açıklamaya göre, 500 bin liraya kadar olan azami 180 ay vadeli konut kredi faizleri yüzde 0.99 olarak belirlendi. 1 milyon ve üzeri krediler için ise faiz oranı aylık 1.39 olarak açıklandı. Bu kararın ardından başta ilimiz olmak üzere ülkedeki konut piyasasında  hareketlenmeler oldu.

 

SIKINTI ÇIKARMASIN
Kocaeli Yapı Müteahhitleri Birliği Başkanı Faruk Mamik, konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,99’a indirilmesiyle birlikte hem ilimizde hem de ülkemizdeki konut satışlarında ciddi bir canlanmanın olacağını dile getirdi. Mamik, aynı zamanda “Ziraat Bankası, Vakıf Bankası ve Halk Bank'ın konut kredisindeki faiz oranlarını yüzde 0,99’a indirmesi bizleri çok sevindirdi. Ancak bundan önceki dönemde de böyle bir indirim yapılmıştı ama bankalar bazı sıkıntılar çıkarmış kredi çekmek isteyenlerin taleplerini karşılamamış ve kredi vermemişti. Umarız bu dönemde de geçtiğimiz süreçte yaşanan sıkıntılar tekrar etmez. Vatandaşa kredi vermeme adına bir girişimde bulunmazlar” dedi.

 

 

YERİNDE BİR KARAR
Yapılan indirimin taleplerini ciddi anlamda karşılayacağını ifade eden Mamik, “Merkez Bankası’nın faiz indirimi piyasa için istikrarlı oldu. Ekonomiye katkı sağlayacaktır. Bunun yanında vatandaş elindeki dövizleri ve paralarını piyasaya çıkarmasıyla iç piyasada hareketlenme başlar. Bu konuda millet olarak duyarlı olmamız gerekiyor. Dövizden ve faizden çıkarak ekonomik bir rahatlama sağlamak için iç piyasayı gerçekten canlandırmak lazım. Umarız bu istikrar uzun bir süre devam eder. Konut alacak olan insanlar da bu hareketliliği daha fazla artırır” diyerek faiz oranlarının inmesinin yerinde bir karar olduğunu ekledi.

 

CAN SUYU OLACAK
Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu ise, “Faiz oranlarının düşmesi uzun süredir bizim dile getirdiğimiz ve istediğimiz bir karardı. 15-20 gündür bu konuda ciddi açıklamalar yaptık ve bu konuda direndik. Bu karar piyasanın açılması için çok iyi oldu. Kamu bankalarının faiz oranlarını aşağıya çekmesi konut sahibi olmak isteyenler için güzel bir haber oldu.  Buna ek olarak vadenin 10 yıldan 15 yıla uzatılması da ayrı bir sevindirici nokta. İnanıyorum ki bu can suyu olacaktır. TUİK’in 2019 verilerine göre ilimizde konut satışında yüzde 48 oranın bir gerileme vardı. Ama bu durgun geçen süreçten sonra gelen yeni faiz oranıyla satış oranlarında yüzde 25 oranında bir artış olabileceğini düşünüyorum” dedi.

 

 

FIRSATÇILIK OLMASIN
Hacıoğlu, aynı zamanda bankaların da 6 ay önce yüksek faiz oranıyla kredi çeken vatandaşlar için aylık taksit ödemelerinde bir yapılandırma yapması gerektiğinin altını çizdi. Yapılanma yapılması için önerilerde bulunduklarını ve bunun takipçisi olacaklarını söyleyen Hacıoğlu, son olarak da “Faiz oranlarının düşmesiyle bazı şahsi firmalar konutunun fiyatının artarak fırsatçılık yapmak isteyecektir. Umarız kimse böyle bir işin içine girmez. Rahat bir şekilde ederiyle konutlar satılır” diyerek konut sahiplerine seslendi.

 

KENT KONUT’TA HAREKET
Kocaeli’de birçok projeye imza atan Kent Konut’ta ise yaptığı projelerindeki fiyatlarda şimdilik herhangi artışa gidilmeyeceği öğrenildi. Elinde bekleyen konutları düşürülen faiz oranıyla birlikte mevcut fiyattan satmak isteyen Kent Konut, geçtiğimiz süreçte yaşanılan durgun bir havadan çıkmaya hazırlanıyor. Faizlerin uzun süre yüksek seviyede takip etmesi nedeniyle Kent Konut satışlarında ciddi bir durgunluk yaşanmıştı. Ancak son üç gündür Kent Konut’un satış ofisinde şimdiden beklenilenden daha fazla hareketlilik olduğu öğrenildi. Ev alacak vatandaşlara her konuda kolaylık sağlayan Kent Konut, elindeki konutları uygun fiyatlarla satmaya hazırlanıyor.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9483 TL 5.9246 TL
Euro
EURO
6.5689 TL 6.5427 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA