Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 23.01.2020 SAAT 16:55:47
Advert
 

Zamlar kaderimiz oldu

Ekonomik krizin de etkisiyle zamların ardı arkası kesilmiyor. Gün geçmiyor ki yeni bir şeye zam gelmesin. Şimdi de fırıncılar ekmeğe zam istiyor. Vatandaşlara ekmeğe yapılacak zammı sorduk. “Zamlar kaderimiz oldu” diyen vatandaş halk ekmek istiyor
Zamlar kaderimiz oldu

Son günlerde Kocaeli’de zammın ardı arkası kesilmiyor. Bundan birkaç gün öncesinde simide yapılan zammın ardından şimdi de ekmeğe zammın gelmesi bekleniyor. Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, 3 yıldır ekmek fiyatlarında zam yapılmadığını, üyelerinin mağdur olduğunu açıklamıştı. Bakanlıktan onay gelir gelmez de zammın en kısa sürede uygulanacağını söylemişti. Fırıncılardan gelen yoğun talepler üzerine ekmek fiyatının 1,50 TL olması bekleniyor. Biz de Kocaeli sokaklarında vatandaşlara ekmek zammını sorduk. Birçok kişi ekmeğe zam yapılacak olmasını eleştirdi. Genel olarak elektriğe, suya zam gelirken fırıncıların da zam istemekte haklı olduğunu düşünenler de vardı.

 

Aldığımız yanıtlar şu şekilde:

 

ORTA YOL BULUNMALI

İsmail ÖZKAR(60 YAŞ)Muhtar

“Ekmeğe zam gelecek olmasını olumlu karşılıyorum, uzun süredir herhangi bir zam yapılmadı. Haliyle fırıncılar da bu durumda haklı. Kesinlikle buradan fırıncı arkadaşlarımı savunuyorum yorumu çıkarılmasın, öyle bir devirdeyiz ki elektriğe, suya, doğalgaza hemen hemen her şeye her ay zam geliyorken ekmeğe zammın gelecek olmasına pek şaşırmamak gerekir. Ama tabi ki de bunun bir orta yolu bulunmalı, halkımızı da düşünerek hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

 

 

ZAMLARI HAK EDİYORUZ

Barış BEKTAŞ(44) Aşçı

“Zamlarınbu kadar çok olması da toplumumuzdan kaynaklanıyor. Türkiye’de maalesef ki üretim diye bir şey yok, genel olarak baktığımız zaman neredeyse bütün ürünlerimizi dışarıdan alıyoruz, nasıl ucuz bir şey yiyelim? Buradan zammı olumlu karşılıyorum diye bir sonuca da varılmasın. Zammın gelecek olmasına karşıyım ama toplum olarak bir yandan da hak ettiğimizi düşünüyorum.”

 

 

 

KADERİMİZ HALİNE GELDİ
Savaş ÖDEMİŞ(53) Emekli

 “Böyle giderse hem ekmeğe hem de başka şeylere sürekli zam gelecek gibi gözüyor. Toplum olarak artık bu durum kaderimiz haline geldi. Ne diyebilirim ki bizler de artık alıştık alışmak zorunda bırakıldık. Bundan birkaç gün öncesinde simide zam gelmişti, simit yemeyi haliyle bıraktık. Şimdi ekmeğe de zam gelecek diyorsunuz ekmek yemeyi de artık yavaş yavaş bırakacağız gibi görünüyor.”

 

 

HALK EKMEK ŞART

İbrahim ŞAHİN(51) Fotoğrafçı

“Halkın en önemli besin ihtiyacı olan ekmeğe zammın gelecek olmasına kesinlikle karşıyım. Başka şeylere zaten sürekli zam yapılıyor. Ben zam yapılmasın demiyorum ama en azından ‘halk ekmek’ aracılığıyla dar gelirli vatandaşlara uygun ekmek satılması gerekiyor. Tabi ki de bu durumda da üreticiyi de sıkmadan diğer tarafı denetlemesi gerekiyor.”

 

 

 

AKŞAM YATIYORUZ ZAM,SABAH KALKIYORUZ ZAM

Aliye KIZILPINAR(62) Emekli

“Maalesef ki ülkemizde ziraat bitmiş durumda. Zam konusunda üretici de haklı, tüketici de haklı. En son simide de zammın gelmesinin ardından vatandaş olarak bizler de artık olumlu bir şey bekleyemez hale geldik. Akşam yatıyoruz zamla sabah kalkıyoruz zamla karşılaşıyoruz. Akaryakıta zam geldi mi her şeye zam geliyor. O yüzden söylenecek başka hiçbir şey kalmıyor. Madem zam geliyor biraz da halkımızı düşünsünler. Halk ekmeği satılabilir ya da başka bir yolda bulunabilir.”

 

 

SEÇİM ZAMANI SORDULAR MI?

Mustafa DOYMAZ(65) Emekli

“Zammı hiç beklemiyordum, yapılırsa da hiç iyi olmaz. Milletin alım gücü var mı ki zam yapıyorlar. Simide zammın ardından ekmeğe de zam yapılacağı doğrusu hiç aklıma gelmezdi. Ne söyleyebilirim ki başka yapacakları bir şey varsa onları yapsınlar, ekmeğe zammı hiç düşünmesinler. Açık konuşmak gerekirse yapmak isteyip de söz verdiklerini yapsınlar. Seçim zamanı ekmeğe zam yapacaklarını bize sordular mı sormadılar. Asgari ücretle çalışan bir insan için zammın gelecek olması çok sıkıntı o vatandaşımız o ekmeği nasıl alsın.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9348 TL 5.9111 TL
Euro
EURO
6.5802 TL 6.5539 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA