Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.01.2020 SAAT 11:11:23
Advert
 

Hayvan pazarı durgun

Kurban Bayramına sayılı günler kala İzmit Modern Hayvan Pazarında bazı satıcılar pazarın durgun olduğundan şikayet ederken, bazı satıcılar ise satışlardan memnun. Pazarın en çok dikkat çeken hayvanları 25 bin TL’ye satışa çıkarılan 900 kilolu Paşa Çarı ile 3 bin 500 liraya satılan 95 kiloluk Efe oldu
Hayvan pazarı durgun

 

Arif BULUT - Kentimizde Karadenizliler Mahallesi'nde kurulan İzmit Modern Hayvan Pazarında durgunluk hakim. Birkaç gün içerisinde hareketliliğin başlamasını bekleyen hayvan satıcılarının bazıları durgunluktan şikayet ederken, bazı satıcılar ise satışlardan memnun. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden getirilen hayvanlar pazarda alıcılarını bekliyor. Pazarda büyükbaş hayvan fiyatı 8 bin ile 15 bin lira arasında değişirken, küçükbaş hayvanlar ise 2 bin ile 2 bin 500 lira arasında satılıyor. Pazarın en çok dikkat çeken hayvanları 25 bin TL’ye alıcısını bekleyen 900 kilolu Paşa Çarı ile 3 bin 500 liraya satılan 95 kiloluk Efe oldu. 

 

 

ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Kars’tan ilimize gelen hayvan satıcılarından Serkan Moğultay, “Satışlar çok iyi de değil çok kötü de değil. Nakliye ve yem çok pahalı. O yüzden çok fazla satıcı gelmiyor. Büyükbaşta fiyatlar 8 ile 15 bin arasında değişiyor. Küçükbaş 2 bin ile 2.500 arasında bir fiyat aralığı var. Fiyatlarımız geçen sene ile hemen hemen aynı. İnsanların kurban ibadetlerini yerine getirebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Yerimiz çok iyi. Yönetimden memnunuz. Pazarın biraz daha erken açılması gerekiyor.

 

 

FİYATLARI YÜZDE 20 DÜŞÜRDÜK

Sözlerini sürdüren Moğultay, “Pazarımızda tüm Kocaeli’ye yetecek kadar hayvanımız var. Buranın biraz daha reklamının yapılması gerekiyor. Pazarın 25 gün önce açılması lazım. Hayvanını alan kişiler burada kesimlerini yapabiliyor. Kahvaltıya kadar hizmetimiz var. Pazardan hayvan alan vatandaşlar çok karlı oluyor. Herkes satış yapabilsin diye fiyatları yüzde 20 düşürdük” şeklinde konuştu.

 

 

KOCAELİ BİZE BEREKETLİ GELİYOR

Ardahan’dan gelen hayvan satıcıları Sinan Bulut ve Sinan Yıldız pazarla ilgili yaptıkları değerlendirmede “İşlerimiz şuan iyi değil. 10 hayvan getirdik maalesef 3 hayvan satabildik. Her şeye rağmen hayvan pazarından memnunuz. Çiftlikler de hayvanlarımızın satışları azalttı” dedi. Yozgat’tan gelen Mehmet Önce ise işler çok şükür iyi durumda. 23 hayvanla geldik 3 tane kaldı. 20 yıldır buraya geliyorum. Artık müşterilerimiz sabitlendi. Satışlarımızı hızlıca yapıyoruz. Kocaeli bize bereketli geliyor” dedi.

 

 

TÜKETEN BİR ÜLKEDE ÜRETEN OLMAK ZOR

Kars ilinden gelen Veli Moğultay ise giderlerinin fazlalığından yakınarak, “Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz. Yem fiyatları aldı başını gitti. Maalesef bizlere karşı emek hırsızlığı oluyor. Biz üretenler olarak yetkililerin yanımızda olmalarını istiyoruz. Tüketen bir ülkede üreten olmak gerçekten çok zor. Biz de istiyoruz ki bir hayvanı 5 bin liraya verelim. Vatandaşın da bizlerin de yüzü gülsün. Buda yemi gibi büyük masraf gerektiren giderlerimizin ucuzlaması ile mümkün olacaktır. Biz bir emek veriyoruz ve bu emeğin karşılığını herkes gibi almak istiyoruz” diye konuştu.

 

 

EN BÜYÜK FARKIMIZ

İzmit Belediyesi Hayvan Pazarı Sorumlusu İbrahim Dizman, “26 Temmuzdan bu yana hayvanlarımızı pazarımızda ağırlamaya başladık. Diğer hayvan pazarları ile aramızdaki en büyük farkımız biz sağlık şartlarını yerine getirmiş olan hayvanları buraya alıyoruz. Veteriner Gökhan Kılıç ve zabıta arkadaşlarımızın kontrolünde hayvanların kabulünü gerçekleştiriyoruz. Burada hayvan satıcılarımızı ve vatandaşlarımızı temiz şartlarda ağırlıyoruz. Gelen şikayetlere hemen müdahale ediyoruz. Sürekli olarak kendileri iletişim halindeyiz. Misafirimiz olan hayvan satıcılarımızın ve çalışanlarının her zaman yanındayız” dedi.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9530 TL 5.9293 TL
Euro
EURO
6.5585 TL 6.5324 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA