Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.01.2020 SAAT 22:47:16
Advert
 

'Bu toparlanamaz yıkımlara yol açacaktır'

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, Denizbank’ın Birleşik Arap Emirlikleri'ne satılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkemizdeki 12 banka Arap sermayesine geçti. Finans sektörü yabancıların kontrolüne geçmiş ülkeler kalkınma süreçlerini tamamlayamıyor” dedi
'Bu toparlanamaz yıkımlara yol açacaktır'

CHP Kocaeli Milletvekili ve CHP Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Birleşik Arap Emirlikleri'ne satışı yapılan Denizbank ile ilgili olarak  yaptı. Finans ve bankacılık sektörünün giderek yabancı sermayenin kontrolüne geçtiğine vurgu yapan Tarhan, A&T Bank, Abank, Albaraka Türk, Burgan Bank, Kuveyt Türk, QNB Finansbank, Turkish Bank ve Türkiye Finans'ın Körfez sermayeli olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü dile getirdi.

 

5. BÜYÜK BANKAYDI

Denizbank'ın Türkiye’deki en büyük 5. özel banka olduğunu hatırlatan Tarhan, "Bu banka bile yabancı sermayeye satılıyorsa, ülkenin içinde bulunduğu finansal kriz çok net ortaya çıkmış demektir. Ekonomik bağımsızlık kaybedilme durumuna gelirse, bu toparlanamaz yıkımlara yol açacaktır. Yerli ve milli vurgusu ile siyaset üretmeye çalışanların bu durumu görmezden gelmemeleri gerekirdi” dedi.

 

SERMAYE GİDERSE!

Türkiye'deki finans ve bankacılık siteminin yüzde 46'sının yabancı sermayenin kontrolüne geçtiğini sözlerine ekleyen Tarhan, şöyle konuştu: "Bu oran yüzde 50'den fazla olduğunda Türkiye bankacılık sistemi diye bir şey kalmaz. Devlet otoritesi ve aklı mutlaka bu duruma müdahil olmalıdır. Uzun vadeli riskler hesaplanmalı ve önlem planları ortaya konulmalıdır. 12 banka Arap sermayesine geçti. Bir gecede yabancı sermayenin ülkeyi terk etmesi durumunda neler olabileceğini geçmişte yaşadık.”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9530 TL 5.9293 TL
Euro
EURO
6.5585 TL 6.5324 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA