Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.01.2020 SAAT 11:56:01
Advert
 

İzmit bunu hak etmiyor!

İzmit bunu hak etmiyor!

 

Burçin SAĞLAM AYSU 

 

Bir buçuk yıl sonra yeniden bir belediye meclis toplantısında yer almak –basın mensubu olarak- inanın çok güzeldi, özlemişim.
Ama onca aya haftaya günlere rağmen hiçbir şey değişmemiş. Değişen sadece İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve tatlı dili olmuş.
Bir de iktidar ile muhalefetin yer değiştirmesi ve yeni rollerindeki acemilikleri.

Önceki gün gerçekleşen ağustos ayı meclisinde ilk maddeler çok önemliydi.

Neydi bu maddeler?

Açılacak olan kreşler için kreş müdürlüğü ile hayvan hakları ve onların bakımıyla ilgilenecek veterinerlik müdürlüğünün açılması, basın yayın ve halkla ilişkilerin ayrı iki müdürlük olması ve son olarak ulaşım müdürlüğünün adının koordinasyon müdürlüğü olarak değiştirilmesi.
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, özellikle seçim vaatleri arasında yer alan kreşler noktasında AK Partili vekillerden bu konuya hassasiyet göstermesini ve maddenin komisyona gönderilmeden direk kabul edilmesini istedi.

Bunun nedeni ise geçecek olan her günün ve her haftanın işe gidecek olan anne-baba ile o eğitime ihtiyacı olan çocukların aleyhine olması.

Bu konuda Hürriyet ne kadar dil dökse de AK Partili meclis üyelerinin hepsi teklifin komisyona gönderilmesini istedi ve bu yönde oy kullandı.

MHP grubu da AK Parti grubuna destek verdi. Ama bir eksikle.

MHP’li meclis üyesi ve kentin saygın isimlerinden olan doktor Ayhan Arpacı mecliste söz alarak özellikle hayvan hakları konusunda acilen harekete geçilmesi gerektiğini ve bu konunun siyasetten uzak olduğunu ifade etti. Bu konuda grubundan ayrı olarak kararın komisyona gitmeden kabul edilmesi yönünde oy kullandı.

Ve gerçekten bu konudaki tavrı siyaset üstü bir tavırdı.

Her ne kadar bu maddelerdeki teklifler AK Parti’nin çoğunluk oyuyla ilgili komisyonlara gönderilse de Ayhan Arpacı’nın bu hareketi gerçekten önemliydi ve altı çizilmeliydi.

Çünkü konu çocuklar ve sokak hayvanları olduğunda siyaset üstü düşünmek gerektiğine inanan insanlarız.
Amaç bu kente hizmet etmek mi yoksa siyaset yapmak mı?

Bu konuda AK Parti’nin tavrı gerçekten çok şaşırtıcıydı.

İktidar-muhalefet çekişmesi meclis salonlarından bu kente ihanet olarak dönmemeli.

Geleceğimiz olan çocuklar ve sevgiyi bize çıkarsızca hissettiren sokak hayvanları herkesin ortak noktası olmalı. Ama olmadı.

Bu olay sonrasında ise MHP İzmit İlçe Başkanlığı Ayhan Arpacı’dan savunma istemiş.

Komik.

Belki grubundan farklı oy kullandığı için böyle bir karar alındı ama gerçekten komik!

Mecliste dikkat çeken bir diğer konu ise maaşları ödenmeyen işçiler oldu. AK Partili meclis üyesi Muharrem Tutuş, bu işçilerin mağduriyetinin(!) giderilmesini istedi.
Ama Hürriyet, yaşanan olayı tüm detaylarıyla anlattı. Ben de buradan uzun uzun yazmayım ama özet geçeyim.

Zabıta biriminden temizlik birimine geçişleri yapılan iki işçinin yeni görev yerlerine gitmemesi ve bir ay boyunca çalışmaması.
Başkan bu konuda işçilerin işlerinden olmaması için sabrettiğini, 1 ay boyunca işe gelmemelerine rağmen sabırla beklediğini söyledi.

Açıkçası bu konuda kendisi çok haklıydı.

Bu belediye bizim babamızın malı değil.

Hiç kimse partizanlık yapamaz.

Başkanlık makamında her kim olursa olsun amaç bu kente hizmet etmek. Başkanı bu kente kötü göstermek adına tökezletmek, işlerine taş koymak ve dahası bunlar bu kente ihanettir.

Bu tavırlar kendisine saygısı olan insanların yapacağı tavırlar değil.

Zaten Fatma başkan da bu kez netti. Artık işini yapmayana ve başkana karşı tavır alarak partizanca davranan çalışanlara eskisi gibi ılımlı olmayacak. İşçilerin son durumu hakkında başta Tahir Büyükakın olmak üzere AK Partili grupla da görüşmek istediğini söyledi.
Tam da bu sırada CHP’li meclis üyesi Hakan Tanta, işçilere bu kadar müsahama göstermesinden ve görevlerini yerine getirmeden maaş talep eden işçilere hala şans tanıyan başkana hafif bir sitemkarlıkla “Bu konuda başkan hatalı. Hem işlerini yapmıyorlar hem de maaş istiyor” dedi.
Yani meclis her zamanki gibiydi.

Bir yerde iktidar bir yer de muhalefet.

Ama bu kez her iki taraf da çok acemi hallerde.
Umarız önümüzdeki günlerde meclisi daha çok ortak noktalarda görürüz.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9530 TL 5.9293 TL
Euro
EURO
6.5585 TL 6.5324 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA