Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 15.12.2019 SAAT 13:50:28
Advert
 

Yurt telaşı başladı

19-23 Ağustos tarihleri arasında kayıt için Kocaeli Üniversitesi’ne gelecek üniversite öğrencileri yurt konusunda tedirgin. İlimizde devlet yurtları 14 bin 500 özel yurtlar ise 5 bin kapasiteli
Yurt telaşı başladı

Burçin SAĞLAM AYSU - ÜLKEMİZDE binlerce öğrenci, önceki gün açıklanan YKS sonuçları ile üniversiteli oldu. Binlerce öğrencinin tercihinde de Kocaeli Üniversitesi yer aldı. Öğrenciler e-devlet üzerinden kazandıkları okullara başvurularını yapacak daha sonra19-23 Ağustos arasında üniversitelerin kendilerinden istediği evrakları bizzat okulları teslim edecek. Şimdi kayıt telaşı yaşayan öğrencilerin bundan sonraki ilk hedefi kalacak yer ayarlamak. Öğrenciler için seçenekler arasında devlet yurtları, özel yurtlar ya da kiralayabilecekleri evler var. Ama hem aileler hem de öğrenciler üniversitenin ilk yılında ev tutmayı çok fazla tercih etmediği için daha çok devlet ve özel yurtlara yöneliyor. Ama devlet yurdu yetersiz kaldığı için özel yurtlar seçenekler arasında ilk sıraya yükseliyor.

 

KAPASİTE AZ

İlimizde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tam 27 tane özel yurt bulunuyor. Buna ek olarak da 14 tane vakıf ve cemaat (İlim Yayma, Ensar, Tügva, Türgev vs) yurtları yer alıyor. Yurtların fiyatları tek kişilik odalardan başlayarak kişi sayısı arttıkça yükseliyor. Tüm Yurt İşverenleri Sendikası İl Temsilcisi olan İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Davut Çevik, ilimizdeki özel yurtların ortalama fiyatlarının yıllık 6 bin TL ile 22 bin TL arasında değiştiğini söyledi. Devlet yurtlarının 14 bin 500, özel yurtların ise 5 bin kapasiteli olduğunu açıklayan Çevik, Kocaeli’ye gelecek öğrenciler için hem otogarda hem de üniversite kampüsünde stantlar kuracaklarını söyledi. 19-23 Ağustos tarihleri arasında kurulacak olan stantlarda dernek olarak öğrencilere rehberlik edecekler. Kocaeli Üniversitesi’ne nasıl gidilir, otobüsler nereden kalkar kent merkezi nerededir gibi önemli konularda hem velilerin hem de öğrencilerin eli ağayı olacaklar.

 

MAĞDUR ETMİYORUZ

5 Temmuz 2020 tarihinden itibaren MEB’den çıkarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başlanacaklarını ifade eden Çevik, Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurt başvuru sonuçlarını çok geç açıklaması nedeniyle özel yurtların sorun yaşadığını ifade etti. Çevik, “KYK yurt başvurularını eylül gibi açıklıyor. Bize kayıt olan bir öğrenci kendisine devlet yurdu çıkınca bizden ayrılmak istiyor. Anlaşmaya imza atıldığı için öğrenci ile bizler arasında sorun yaşanıyor. Ama bizler kendisine devlet yurdu çıkan ve anlaşmayı iptal eden öğrencilerden 15 Eylül’den önce ise yıllık tutarın yüzde 10’unu 15’inden sonra iptal edenlerden de yüzde 30’unu alıyoruz. Hem bizler hem de öğrencileri mağdur etmiyoruz” dedi.

 

 

VAKIFA DESTEK VAR!

Çevik, öte yandan MEB’e bağlı olmayan kamu yararına vakıf statüsündeki yurtların aylık fiyatının neden düşük olduğunu da açıkladı. Çevik, bu konuda şunları söyledi: “İlimizdeki bazı vakıf ve cemaat yurtları aylık 200-250 TL arasından öğrencileri yurtlarına kayıt ediyor. Ancak bunun sebebi, devlet bu vakıflara 625 TL beslenme ve barınma desteği veriyor. Yani bir öğrencinin bedeli 825 TL ama 600’ü direk vakıfa devlet tarafından veriliyor. Devlet vakıflara bu kadar destek verirken bizleri ise kapatmak için adımlar atıyor. Bizler yakın zamanda kapanma kararına karşı yürütmeyi durdurma kararı alarak ayakta durabiliyoruz. Tabi bunun için mücadelemiz de devam edecek.”

 

BİZE GÜVENSİNLER

Hem kendi özel yurdu hem de dernek olarak bağımlılıkla mücadele, emniyet güçleriyle toplumsal konularda koordineli çalışmalar ve önemli güvenlik toplantıları yaptıklarını da ifade eden Çevik, ailelerin evlatlarını kendilerine ve derneğe üye olan diğer MEB’e bağlı özel yurtlara her zaman güvenerek verebileceğinin altını çizdi. Yurtlarına gelen her bir öğrenciyi kendi evlatları gibi koruyup kolladıklarını dile getiren Çevik, öğrencilerin her ihtiyacını karşıladıklarını da sözlerine ekledi.

 

İşte Kocaeli’deki özel yurtların listesi;

Akademi Erkek Yurdu

Ata Kız Yurdu

Kule Erkek Yurdu

Aydoğan Erkek Yurdu

Ayyıldız Erkek Yurdu
Bilkan Kız Yurdu

Hüsniye Cankan

Bulvar Erkek Yurdu

Camlıca Kız Yurdu

Çilek Kız Yurdu

Dünya Erkek yurdu

Günebakan

Gencel Kız Yurdu

Güzide Kız Yurdu

Kariyer Kız Yurdu

Cemre Kız Yurdu

Marina Erkek Yurdu

Marina Vizyon Kız

Mila Kız Yurdu

Tuana
Süreyya Güntüt Kız Yurdu

Şirin Erkek Yurdu

Umuttepe Kız Yurdu

Altınkalem

Kartepe Erkek Yurdu

Fidan

Evim

Vizyon

Sonuç

Bekirpaşa

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7917 TL 5.7685 TL
Euro
EURO
6.4716 TL 6.4458 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA