Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.01.2020 SAAT 08:01:32
Advert
 

Tarlada siyanür alarmı

Kocaeli Başiskele İlçesinde, akşam saat 23:00 sularında bir tarlada bulunan ağzı kapalı siyanür varili, yetkilileri alarma geçirdi. Yapılan incelemeler sonrasında, varil yaklaşık 4 saat sonra incelenmek ve bertaraf edilmek üzere İZAYDAŞ’a götürüldü.
Tarlada siyanür alarmı

Abbas ÇAKAR-Kocaeli Kartepe ve Başiskele İlçe sınırı olan Çuhane Caddesi üzerinde yer alan bir tarlada bulunan siyanür varili, her iki ilçeyi de adeta ayağı kaldırdı. Bölgeye gelen Çevre İl Müdürlüğü, Belediye Ekipleri ve Emniyet güçlerinin yapmış oldukları incelemelerin ardından, varil özel kıyafetli İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş’de görevli personel tarafından incelenmek ve bertaraf edilmek üzere İZAYDAŞ tesislerine götürüldü.

 

SOSYAL MEDYADAN ÖĞRENİLDİ

 Başiskele ve Kartepe İlçeleri arasında sınır olan, Köseköy Mahallesinden geçen Çuhane Caddesi çevresinde, geri dönüşüm malzemeleri topladığı öğrenilen bir vatandaş, Cadde kenarındaki tarlaya girdi. Dolaştığı esnada ağzı kapalı olan ve üzerinde siyanür olduğunu belirten varili görünce, fotoğrafını çekerek sosyal medyada paylaştı.

 

 

 

MUHTARA HABER VERDİLER

Yapılan paylaşımı gören ve Köseköy Mahallesinde ikamet eden bazı vatandaşlar,  durumu Mahalle Muhtarı olan Yaşar Aktop ile paylaştı.  Aktop gelen aramalar üzerine, bir arkadaşı ile  sosyal paylaşımda belirtilen bölgeye giderek, olayın aslı olup olmadığını araştırmaya başladı. Ancak varili kendi mahalle sınırları içerisinde bulamadılar. Aktop,  aynı bölgede ikamet eden bir vatandaşa durumu anlatarak bir süre daha bölgeyi aradıkları esnada, varil Başiskele

Ovacık Mahallesinde yer alan tarla içerisinde bulundu.

 

İZAYDAŞ’DAN EKİP İSTENDİ

Hemen durum Çevre İl Müdürlüğü, AFAD, Belediye, Polis ve AFAD ekiplerine bildirildi.  Olay yerine giden ekipler yaptıkları incelemelerde ağzı kapalı olan ve yarıya kadar dolu olduğu tahmin edilen varilin çevresinde güvenlik tedbiri aldı. İçerisinde siyanür olabileceği değerlendirilen varilin tehlikeli olması nedeniyle, hem içerisindeki muhteviyatının ne olduğu hem de bertaraf edilmesi için cumhuriyet savcısının talimatı ile İZAYDAŞ aranarak ekip istendi.

 

 

 

SAATLER SONRA GELDİLER

Ancak İZAYDAŞ’ dan, akşam  olduğu için yeterli  donanım ve personel  olmadığından ekip gönderilemeyeceği yanıtı verildi. Bunun üzerine olay yerindeki polis ve yetkililerin yoğun bir telefon trafiği başladı.  İZAYDAŞ yetkilileri varili ancak sabah alabilecekleri yanıtı verse de, gerek çevre il müdürlüğü yetkilileri gerekse Cumhuriyet Savcısının talimatı üzerine bir ekip gönderileceği söylendi.  İZAYDAŞ’dan beklenen ekip saatler sonra hazır oldu. Saat 02.40 sularında bölgeye gelen ekip, özel kıyafetlerini giyip, maskelerini takarak varili alıp belediyeden istenen bir kepçeye koydu. Ardından getirdikleri kamyonete yükleyerek İZAYDAŞ tesislerine götürdü.

 

YETKİLİLEREW HABER VERDİK

Yetkili birimler ve emniyet güçleri,  yoldan yaklaşık 150 metre içeride bulunan varilin tarlaya nasıl ve kim tarafından getirildiğini araştırmaya başlarken,  Köseköy Mahalle Muhtarı Yaşar Aktop, “ Sosyal medyadan varili gören vatandaşlar beni aramaya başladı. Bende bir arkadaş ile bölgeyi araştırmaya geldim.   Bizim sınırlar içerisinde varili görmedik. Hemen yolun karşı tarafında da bir vatandaş ile arama yaptık. Bulunca da yetkililere haber verdik.  Siyanür bildiğimiz kadarı ile öldürücü etkiye sahip bunu kimin neden bıraktığını yada rastgelemi bu bölgeye geldiğini bilmiyoruz.  Konu araştırılıyor” şeklinde konuştu.

 

 

SİYANÜR NEDİR?

Kimyasal anlamda siyanür, bir karbon ve bu karbona bağlı üç azot atomu içeren bileşiklere verilen isimdir. Siyanürün organik ve inorganik şekilde bulunduğu bilinmektedir. Endüstriyel anlamda üretilip, yine bu alanlarda kullanılan siyanür de oldukça faaldir. Siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyen metal tuzlarından meydana gelmektedir. Siyanürün kendisi ve türevleri, zehiri maddeleridir

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Asayiş haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9530 TL 5.9293 TL
Euro
EURO
6.5585 TL 6.5324 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA