Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.01.2020 SAAT 09:27:35
Advert
 

Oda başkanları TÜPRAŞ için bir araya geldi “Böyle giderse zengin şehrin fakir bekçileri olacağız”

TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü’nü İstanbul’a taşıma kararı sonrası KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Başkanı Necmi Bulut, GTO Başkanı Nail Çiler ve KTO Başkanı Recep Öztürk bir araya gelerek ortak açıklama yaptı.
 Oda başkanları TÜPRAŞ için bir araya geldi  “Böyle giderse zengin şehrin fakir bekçileri olacağız”

Arif BULUT-TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü’nü İstanbul’a taşıma kararı alması sonrası ilimizde Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Başkanı Necmi Bulut, Gebze Ticaret Odası(GTO) Başkanı Nail Çiler ve Körfez Ticaret Odası(KTO) Başkanı Recep Öztürk, KSO Sosyal Tesislerinde bir araya gelerek konuyla ilgili ortak açıklama yaptı. Basın açıklamasında konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “ TÜPRAŞ’ın vergisel açıdan genel müdürlüğünün İstanbul’a taşınmasından dolayı herhangi bir önemli bir kayıp olmayacak denildi” dedi. GTO Başkanı Nail Çiler ise “ Üretim yapan firmalar, üretim yaptıkları kentlere vergi ödemeleridir diye düşünüyorum. Böyle giderse zengin şehrin fakir bekçileri olacağız” ifadelerini kullandı.

 

MAALESEF O KÜLTÜR YOK OLDU

İlk olarak konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Öncelikle vurgulamak istediğim Tüpraş, Türkiye’nin bir numaralı üretim şirketidir. İlimizde de uzun zamandan beri üretim yapmaktadır. 2018 itibariyle cirosu 79 milyar TL’dir. Bize TÜPRAŞ’ın vergisel açıdan genel müdürlüğünün İstanbul’a taşınmasından dolayı herhangi bir önemli bir kayıp olmayacak denildi. Kocaeli’de 70’li yıllarda SEKA kültürü vardı. SEKA’nın kapanmasıyla birlikte maalesef o kültür yok oldu. Mannesman aynı şekilde” sözlerini kullandı. 

 

SİYASİ BİR KARAR DEĞİL

Zeytinoğlu “İstanbul bir finans merkezidir. Finans merkezinde genel müdürlüğün olmasını istemeleri çok doğal karşılıyorum. Ama hiçbir zaman biz genel müdürlüklerin burada olmaları konusunda ısrarcı olmadık. TÜPRAŞ ihracatta Türkiye 6’ncısı. Gelir vergisinde ise 2017’de Türkiye 12’ncisi. Ancak gitmeleri konusunda ısrar ederlerse, ‘Biz gitmek zorundayız’ derlerse bunun da önünü açmak gerekir diye düşünüyorum. Biz katı bir duruş sergilememeliyiz. Siyasi bir değişim nedeniyle İstanbul’a olan bakış açıları değişmiş olabilir. Ama bu taşınma isteğinin siyasi olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki genel anlamda baktığımızda biz de gitmelerini istemiyoruz. Bizim şu anda Sayın Cumhurbaşkanına ulaşma çabamız olmalı” ifadelerini kullandı

 

KOCAELİ İHRACATININ YÜZDE 8,6’SI

Sözlerine devam eden Zeytinoğlu “ İSO 500 araştırmasına göre 2018 yılında TÜPRAŞ, yarattığı katma değer ve toplam geliriyle Türkiye’nin en büyük sanayi şirketi olmuş ve üretimden satışlarda (79 milyar TL) birinci sırada ve toplam üretimden satışların yüzde 9’unu gerçekleştirmiştir. 3,8 milyar TL vergi sonrası kâr elde etmiştir. TÜPRAŞ Kocaeli ihracatının yüzde 8,6’sı, Kocaeli ithalatının yüzde 27,9’unu oluşturuyor. İlimiz Kocaeli 2018 yılında 73,5 milyar TL vergi ile 71 ilin vergi gelirlerinin toplamı kadar vergi vermiştir. 1,8 milyar TL kurumlar vergisi verilmesi ile birlikte bu rakamın içerisinde TÜPRAŞ kurumlar vergisi 207,4 milyon TL ile yüzde 11,2’sini oluşturmuştur” dedi.

 

DERNEK AİDAT GELİRLERİ

Zeytinoğlu sözlerinin sonunda “Vergi geliri 2017 yılında 69,4 milyar TL vergi ile 72 ilin vergi gelirlerinin toplamı kadar vergi verilmiştir. 2017 yılında kurumlar vergisi 1,7 milyar TL idi. Bu rakamın 463,2 milyon TL ile yüzde 27,3’lük payını TÜPRAŞ oluşturmuştur. Derneklerin aidat paylarında örneğin KSO payı, yıllık aidat TÜPRAŞ Rafineri Müdürü’nün 625 TL, Genel Müdürü’nün 625 TL’dir. Munzam aidatta TÜPRAŞ Genel Müdürü’nün 3 bin 654,86’dir. Birden fazla odaya kayıtlı üyeler kayıtlı oldukları odaya yıllık aidatın yarısını öderler. Munzamda ise üye tarafından ilgili odalara eşit olarak paylaştırılır” dedi.

 

ZENGİN ŞEHRİN FAKİR BEKÇİLERİ OLACAĞIZ

Zeytinoğlu’nun ardından konuşan GTO Başkanı Nail Çiler, “Ayhan Bey’in dediklerine katılmamak elde değil. Bugün buradan taşındığı zaman büyük bir vergi kaybı yaşanacaktır. Kocaeli’nin geneline baktığımız zaman birkaç yıldır tahakkuk sıralamasında hep 1’inci sıradayız. 65 ilin toplamından fazla ihracat yapan il Kocaeli’dir. Kentin sosyalleşmesi de burada çalışan beyaz yakalılar ile ilgilidir. Kentin sosyalleşmesi de eğitimden, sosyal yaşama kadar hepsiyle ilgilidir. Üretim yapan firmalar, üretim yaptıkları kentlere vergi ödemeleridir diye düşünüyorum. Böyle giderse zengin şehrin fakir bekçileri olacağız” dedi.

 

KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL

KTO Başkanı Recep Öztürk ise  “Biz her zaman sanayi kuruluşlarımızın yanında olmayı önemsiyoruz. Çünkü bir ilde üretim yapıldığında o ilin alternatif maliyetleri artıyor. O kuruluşlara iyi hizmet edilebilmesi için ve aynı zamanda sanayicinin de üretim kapasitesini en üst seviyede sürdürebilmesi, o ile ödenen vergi miktarı ile de alakalıdır. TÜPRAŞ’ın Genel Müdürlüğü’nü İstanbul’a taşıması gibi bir konu bizim açımızdan kabul edilebilir değildir” şeklinde konuştu.

 

 

SOSYALLEŞMESİNE FAYDALI OLACAKTIR

KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Kocaeli insanını temsil etme yetkisi alan herkes böyle bir konuda tüm siyasi kimliğini üzerinden çıkarıp Kocaeli’li bir kişi olarak konuşmalar yapmalıdır. Bu tür firmalarda üst düzey görev yapan kişilerin Kocaeli sosyal hayatında olması da bu kentin sosyalleşmesine faydalı olacaktır. Burada henüz kaybedilmiş olarak görmüyorum bu durumu. Kocaeli’li olarak hareket edecek tüm paydaşlar ve ona bağlı kişilerin ortak hareketiyle bu durum ortadan kalkacaktır” diye konuştu.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9530 TL 5.9293 TL
Euro
EURO
6.5585 TL 6.5324 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA