Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 14.12.2019 SAAT 16:38:18
Advert
 

İzmit’te 50’ler esintisi

İzmit Tarih Koridoru Derneği ‘Nostalji Akşamları’ programıyla katılımcıları 50’li yıllara götürdü. O yıllara uygun kıyafetlerle giyinen kadınlar İzmit sokaklarında şehir turu attı
İzmit’te 50’ler esintisi

İzmit Tarih Koridoru Derneği Kapanca Sokak Seyir Tepesinde düzenlediği programla katılıcıları 1950’li yıllara götürdü. ‘Nostalji Akşamları’ olarak tanımlanan ve ilki yapılan organizasyonda 50’li yıllar canlandırıldı. 1957 Plymouth Belvedere ve ona eşlik eden şahane nostaljik araçlara binip, 50’li yıllara uygun kıyafetlerle bezenen hanımlar önce İzmit sokaklarında şehir turu attı. Ardından Seyir tepesinde onları bekleyen İzmitlileri selamladı.

 

FİLM ŞERİDİ GİBİ

Tarih Koridoru Derneği’nin düzenlediği etkinliğe Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan,  İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya, Kocaeli Valiliği Kültür ve Turizm Uzmanı Adnan Zamburkan,  İzmit Belediyesi Eski Başkan Yardımcısı Güray Oruç ve çok sayıda İzmitli esnaf ve vatandaş katıldı. Açılış konuşmasını yapan Tarih Koridoru Derneği Başkanı Nuket Özcan; “Bazen bir koku, bazen bir ses, bazen bir tat, bir duygu tutar sizi ve maziye taşır. Kendinizi bir anda ıhlamur ağacının altına uzanmış, yıldızları sayarken bulursunuz. Bu gece öyle bir akşam. Maziye duyduğumuz saygı, geçmiş zaman mekanlarının bize selam duruşu, geçmişin bayram anıları, hepsi bir film şeridi gibi gözünüzün önünde canlanıverecek bu akşam.

 

HER ŞEYİN BİLİNCİNDEYİZ

10 ay önce başladığımız yolculuğumuzda, canımızın yandığı, hatta yakıldığı, kalbimizin kırıldığı, heyecanımızın anlaşılamadığı, bir ürkekliğin üzerimizde kol gezdiği zamanlar oldu. Şimdi maziden gelen sevgimizi, adabımızı geleceğe taşıyacak, inanmışlığımız var. Pırıl pırıl atan kalbimiz ile her şeyin bilincindeyiz. Zihnimizin bir köşesinde, bir masalı muhafaza ettik, şimdi o masalı temize geçiyoruz. Bunu da sadece masalın sahibi olan bizler yapabiliriz. Üstlendiğimiz vazife çok mühim, bu görevi layıkıyla yapmak için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

 

50’Lİ DÖNEM KIYAFETLERİ

Birbirinden şık şapkalar, eldivenler, uçuşan eteklerle bezenen İzmitli konukları karşılayan İzmit Tarihi Çarşı Esnafları da misafirlerine layık bir konseptle karşıladı.  Esnaf hanımlar, Emine Olgüntürk, Letafet Serçetin, Gaye Soyay, Pelin Yavalar, İlknur İşkodra, Gülşen Koca, Kamuran Özben, Fehime Akar, Pınar Öner, Emine Uyar  birer cümle ile ; Tarih Koridoru Derneğinde yeniden İzmitlilik bilinci uyandırmak için büyük bir emek ve çaba gösterildiğini ve bu oluşumun içinde olmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdiler. 

 

ŞARKILAR SÖYLEDİLER

Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan, konuşmasında böylesi güzel bir oluşuma bizim destek vermemiz gerekir diye konuşurken, İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya; “Tarihimize sahip çıkan ve güzel işlere imza atan hanımların emrindeyim” dedi. Gecede ayrıca protokol mensuplarına 72 yıllık Hikmet Kolonyası hediye edildi. Ses sanatçısı Nurşah Aykut, seslendirdiği Türk Sanat Müziği eserleri hep birlikte seslendirildi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7917 TL 5.7685 TL
Euro
EURO
6.4716 TL 6.4458 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA