Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 09.12.2019 SAAT 05:24:11
Advert
 

Şeker fiyatları arttı halk lokuma yöneldi

Bayramların vazgeçilmezi şeker ve çikolatalar tezgahlardaki yerini aldı fakat fiyatlardaki yüzde 30’lara varan artış halkı lokum almaya yönlendirdi
Şeker fiyatları arttı halk lokuma yöneldi

Bayramların vazgeçilmezi olan şekerler tezgahları süslemeye başladı. Tezgahları süsleyen her renk şeker ve çikolatalar alıcılarını bekliyor. Çikolata ve şeker hakkında sorularımızı, İzmit’in iki esnafına sorduk. 49 yıldan beri Kapanönü Çarşısı’nda hizmet veren Asri Manava dükkanı sahibi İlyas Kırlı ve İzmit’in en eski şekerci dükkanı olan Helvacı Abdullah dükkanı sahibi Cihan Gürkan Bey yanıtladı.

 

ÇİKOLATA 60-75 TL ARASI SATILIYOR

Kapanönü esnafı İlyas Kırlı, “Farklı fiyat ve kalite aralığında çeşitli markalarda şeker ve çikolatalarımız var. Şeker fiyatlarımız 25 TL’den başlıyor. Şeker ve çikolata fiyatları en son bayrama göre aynı fakat geçen yıllar ki bayramlara göre artış var. Bizim dükkanda çikolata daha fazla. Müşteriler daha çok bize çikolata almaya geliyor. Çikolata fiyatları kilosu 60 TL ile 75 TL arasında değişiyor. Az alınıyor ama müşteriler çikolata alıyor” dedi.

 

 

BİRAZ DURGUN

Çikolatanın siparişle alındığını söyleyen İlyas Kırlı, ”Ramazan Bayramı’na kıyasla Kurban Bayramı’nda işler biraz azalıyor. Çünkü insanlar Kurban Bayramı’nda birbirlerine et de götürebiliyorlar. Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı gibi geçmiyor. Satışların daha durgun olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

 

LOKUM SİPARİŞLERİ ARTTI

Helvacı Abdullah Dükkanı’nın sahibi Cihan Gürkan, ”Geçtiğimiz senelere göre çikolata fiyatlarında yüzde 30 ile 40 arasında artış oldu. En uygun çikolatayı kilosu 38 TL’den satıyoruz. En pahalısı kilosu 76 TL’ye olmak üzere fiyat aralığımız 38 ile 76 lira arasında değişiyor. Şeker fiyatlarında ise geçen yıla oranla yüzde 20 ile 30 artış oldu. Şekerlerde fiyat aralığımız kilosu 25-30 TL arasında değişiyor” diye konuştu.

 

HER YIL ZAM

Şeker fiyatlarının her yıl zamlandığını söyleyen Gürkan, “Son bayramlarda lokum siparişlerimiz çikolata siparişlerini geçti. Lokum fiyatları daha uygun olduğu için müşterilerimiz daha çok lokuma yöneldi. Bayram ziyaretlerinde artık lokum da en önemli ikramlardan. Lokum fiyatlarımız 16 ile 45 TL arasında değişiyor” dedi.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7669 TL 5.7438 TL
Euro
EURO
6.4016 TL 6.3760 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA