Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 19.01.2020 SAAT 13:24:33
Advert
 

Google adını kullanıp esnafları dolandırdılar

‘Google’dan kargonuz var. İçerisinde konum sayfanıza ait şifre bulunuyor’ diyerek esnafları tek tek dolaşan bir kadın 2 kişi, her esnaftan teslim ettiği zarfa karşılık 12 lira 50 kuruş alıyor. Şifrelerin ve mail adreslerinin geçersiz olduğunu fark ederek Google arayanlar ise dolandırıldıklarını anlıyor
Google adını kullanıp esnafları dolandırdılar

Abbas ÇAKAR - Kocaeli İzmit İlçesinde bulunan bir iş merkezindeki esnafları dolaşan biri kadın 2 kişi,  Flex kargodan geldiklerin söyleyerek, ‘ Google’dan kargonuz var.  İçerisinde konum sayfanıza ait yeni güncelleme ve şifreniz bulunuyor’ diyerek 12 lira 50 kuruş talep etti.  Google’da sayfası bulunan esnaflar zarfı alarak ödemeyi yaptı. Ancak sonrasında aldıkları zarf içinde bulunan güncelleme şifresi ile mail adresinin geçersiz olduğunu fark etti.  Google yetkililerine telefon ile ulaşıp durumu anlattıklarında ise dolandırıldıklarını anladılar.

 

GOOGLE ARADIM

Bahse konu iş merkezinde iş yeri bulunan Yılmaz Benzer, “Nerdeyse bütün esnafların,  Google ‘da kendilerine ait ücretsiz sayfası bulunuyor. İnsanlar aradıklarında onları kolayca bulup ulaşsın diye, orada reklamlarımızı falan oluyor.  Konum bilgimiz,   yaptığımız işler ve sattığımız malzemeler yer alıyor. Önceki gün iş yerinde oturduğum esnada bir kadın 2 kişi geldi.  Bana kargom olduğunu söyledi.  Google’da bulunan esnaf sayfasında güncelleme yapıldığını ve şifre gönderildiğini söyledi. Ardından kargo bedeli 12 lira 50 kuruş talep ettiler.  Normalde miktar düşük ve sayfayı kullandığımdan, bilgiler silinmesin diye parayı verip aldım.  Onlar gittikten sonra şifre ile giriş yapmayı denedim. Ama geçersiz olduğunu,  eski bilgilerimin hala kullanımda olduğunu fark ettim. Mail adresine ulaşmaya çalıştım. Ancak attığım mail geri döndü. Adresin geçersiz olduğunu da fark edince google firmasına  ulaştım. Kendilerine durumu anlattığımda, konum sayfalarımızın ücretsiz olduğunu,  herhangi bir güncelleme yada kargo ile şifre gönderilme işleminin olmadığını ifade ederek dolandırılmış olabileceğimi söylediler” dedi

 

 

DİKKATLİ OLUN

İnsanların kolay yoldan para kazanmak amacı ie her şeyi yaptıklarını ifade eden Benzer, “Burada mevzu 12 lira 50 kuruş dolandırılmak değil,  bu şahısların bu yolla her gün onlarca belki de yüzlerce kişiyi dolandırmasıdır.  Düşünün bu iş için özel zarflar hazırlayarak bu işi yapıyorlar. Sordum bu iş merkezinde birkaç esnafı daha bu şekilde dolandırmışlar.   Ben gibi başka insanlarında dolandırılmaması için öncelikle bu insanlara karşı dikkatli olması konusunda uyarıyorum” şeklinde konuştu.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Asayiş haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8758 TL 5.8523 TL
Euro
EURO
6.5387 TL 6.5126 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA