Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.01.2020 SAAT 00:40:50
Advert
 

620 bin suriyeli bekliyor, Sayı artabilir

Türkiye’de bulunan Suriyelilerin yüzde 17’si terör örgütü PYD’nin işgal ettiği bölgelerden geldi. Güvenli bölge için başlatılan çalışmalar yaklaşık 620 bin mülteci için umut oldu.
620 bin suriyeli bekliyor, Sayı artabilir

Türkiye ile ABD arasında detayları görüşülen “barış koridoru” hem terör örgütünün Türkiye’yi tehdit etmesine son verecek hem de evlerinden uzak binlerce Suriyelinin evlerine dönmesi için umut olacak. Güvenli bölge içerisinde yer alan yerleşimlerden Türkiye’ye gelen Suriyeliler geriye dönüş için gelişmeleri umut ve merakla izliyor. 2011 yılında Suriye’de yaşanan iç savaş ve daha sonrasında bölgede terör örgütlerinin halka zulmetmesi sonucunda 3 milyon 643 bin 870 Suriyeli, Türkiye’ye sığınmak zorunda kalmıştı. Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin yüzde 17’si şu anda terör örgütü PYD’nin işgal ettiği topraklarda yaşıyordu. 

 

DÖNENLERİN SAYISI ARTABİLİR 

Terör örgütü PYD, DEAŞ zulmünden kaçarak evlerini terk eden Suriyelilerin geri dönüşlerine izin vermedi. Tam tersine terör örgütü terk edilen evlere el koydu ve bölgedeki demografik yapıyı değiştirmek için adımlar attı. Bölgenin esas sahipleri için aradan geçen 8 yılın sonunda ilk defa evlerine geri dönme umudu yeşerdi. 

Türkiye’nin terör örgütünü bölgeden temizleme kararlığı sonrasında çalışmaları başlayan “barış koridorunun” hayata geçirilmesi ve bölgenin tamamen temizlenmesi ile birlikte Türkiye’de yaşayan yaklaşık 620 bin Suriyeli güvenle geri dönebilecek. Bu bölgeden kaçarak farklı ülkelere giden Suriyelilerin de eklenmesiyle bu sayının daha da yüksek olması bekleniyor. 

 

 

BAKAN AKAR SINIRDA MÜJDE VERDİ 

Güvenli bölge hazırlıklarını yerinde incelemek için Şanlıurfa’ya giden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da “Suriyeli kardeşlerimizin güven ve huzur içinde bir an önce evlerine dönmelerini sağlayacağız” sözleriyle “barış koridorunun” hayata geçirilmesiyle birlikte Suriyelilerin evlerine dönebileceklerinin müjdesini vermiş oldu. 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8758 TL 5.8523 TL
Euro
EURO
6.5387 TL 6.5126 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA