Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.01.2020 SAAT 00:39:48
Advert
 

Vatandaş soruyor Nereye kadar?

Simit, ekmek derken zamların ardı arkası kesilmiyor. Yeni bir düzenlemeyle Temmuz ayında gelen ÖTV zammından sonra sigara fiyatlarına zammın bir yenisi daha eklendi. Türkiye’de satılan bütün sigaralara 3 TL zam geldi. Günlerdir tartışma konusu olan sigara fiyatlarına kısa süre içinde yeni bir zammın daha yapılacağı öğrenilirken vatandaş bu yapılan zamlara tepkili. Zamlar konusunda halkın nabzını tuttuk.
Vatandaş soruyor Nereye kadar?

BU KADARINI BEKLEMİYORDUM
Aşkın MUŞDU(35) Elektrik Mühendisi

Sigaraya zam gelmesi toplumumuzu düşünürsek hem iyi olmuş hem de kötü olmuş. Sigaraya zam yapılması aksine sigara içme oranlarını tetikleyeceğini düşünüyorum. Bana sorarsanız tüketen birisi olarak pek de memnun değilim. Zam olur da böylesini tahmin edemezdim. Periyodik olarak zamlar sürekli olarak artacak gibi gözüküyor.”

 

 

ZAMDAN KİM MEMNUN OLUR Kİ
Hakan BAYRAM(45) Özel sektör çalışanı

Zammın gelmesi iyi bir şey değil tabii ki, sigaraya gelen zam özel şirketlerin tamamıyla fırsatçılığı, devletin acizliği, halkın düşünülmezliği olduğunu düşünüyorum. İnsanları sigaraya içmeye sevk eden iktidarın yapmış olduğu durumlar zaten. Milletimiz zaten dertli sigaraya yönelmesin de ne yapsınlar. Zamdan hiçbir kimse memnun olmaz ki sigara zammından memnun olunsun. Bir şeye zam gelmesi ister sigara olsun isterseniz başka bir şey olsun bu ülkenin kötüye gittiğini gösterir.”


 

ALABİLEN HER TÜRLÜ ALIYOR
İbrahim KONAR(70) Emekli

 “Sigara içen vatandaşlarımıza yazık, sağlıklarına zarar vereceğini bile bile içmeye devam ediyorlar. Aslında zam fakire geliyor, zengin kesim için zammın olması ya da olmaması pek bir durum teşkil etmiyor. Olan ancak fakir kesimden vatandaşlarımıza oluyor. Aslında durum sadece sigarayla ilgili de değil her şeye zam geliyor. Öyle bir devire geldik artık sigaraya zam gelmiş ya da gelmemiş alabilen her türlü bir yolunu bulup alıyor.”

 

YİNE DE ALIYOR
Mehmet BALCI(68)Emekli

 “Her şeye zam geldi sadece sigaraya değil ki, sigara içen birisi olarak zamdan tabii ki de memnun değilim. Ama vatandaşlarımızın içmemesini istiyorlarsa da eğer, en azından caydırıcı bir cezanın gelmesi gerekiyor. Şöyle bir durumda daha var ki sigaranın tiryakisi olan bir vatandaşımızın her ne kadar zam gelirse gelsin yeri geliyor evine ekmek bile almıyor o sigarayı alıyor, o yüzden biraz daha zam yapılmalı ki caydırıcı olsun.”

 

 

 

ZAMLAR CAYDIRICI OLABİLİR
Melike ÇALIKOĞLU(19) Öğrenci

 “Sigaraya zammın yapılması bence çok güzel olmuş. Vatandaşlarımız tütüne kadar zaten düşmüşlerdi, bu sayede birçok insanın sigarayı bırakacağını düşünüyorum. Sigara içmeyen birisi olarak oldukça rahatsız olduğum bir durumdu zammın yapılması haliyle beni sevindirdi diyebilirim. Acaba vatandaşlarımız bu zamdan sonra fiyatı ne kadar olursa alabilecekler merak etmiyor da değilim. Umarım bu zammın gelmesi sigara içme oranlarını da azaltır.”

 

 

TEMEL İHTİYAÇLARIMIZA ZAM GELMESİN
Bekir Erol(70) Emekli

Kısa bir süre önce sigarayı bıraktım. Yeter ki temel ihtiyacımız olan besinlere zam gelmesin. Sigara fiyatlarını hatta biraz daha arttırsınlar ki hiçbir vatandaşımız alamasın belki de bu sayede bırakanlar da olur.”

 

 

GELİRLERİNE GELİR KATIYORLAR
Fatma LAMBAOĞLU(53) Gümüşçü

İçmeyenler için çok olumlu bir durum olabilir, sonuçta onları etkilemiyor, içenlerin bırakması açısından sigaraya zammın yapılmasını caydırıcı olduğunu düşünüyorum. Sektörün durumundan kaynaklanıyor, amaç sigarayı bıraktırmak değil, öyle olsa zaten sigara yasaklanırdı. Bir yandan toplum sağlığı düşünülüyormuş gibi görünüp bir yanda da gelirlerine gelir katıyorlar. Kişilerin insayatifine bırakıldığı sürece biraz bırakılması zor.”

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8758 TL 5.8523 TL
Euro
EURO
6.5387 TL 6.5126 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA