Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.01.2020 SAAT 00:55:02
Advert
 

Hangi ilçede kaç ruhsatlı taş ocağı var ?

Taş ocağı konusunu meclis gündemine taşıyan, ayrıca bakanlık ile Kocaeli Valiliği'nden verilen bilgileri kamuoyu ile paylaşan CHP Milletvekili Haydar Akar, ilimizde 165 ruhsatlı taş ocağının bulunduğunu söyledi. En fazla belge verilen ilçe ise 44 ruhsat ile Körfez
Hangi ilçede kaç ruhsatlı taş ocağı var ?
2013 yılında dönemin Kocaeli Valisi Ercan Topaca tarafından açıklanan Kocaeli’deki Taş ocaklarının bir bölge de toplanmasına yönelik çalışmalarda halen bir neticeye varılamadı. CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yaklaşık 6 yıllık sürede bu konuyu zaman zaman gündeme getirmiş ve yapılan çalışmaları sormuştu. Bir kez daha ocakların durumuna ilişkin sorular yönelten Akar yeni bir açıklama yaptı.
 
 
6 YILDIR AYNI YERDEYİZ
 
Akar açıklamasında, "Kocaeli'deki taş ocaklarının bir bölgede toplanmasına yönelik çalışmalarla ilgili yönetmelik 2018 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu yönetmelik kapsamında Kocaeli Valiliği tarafından yürütüleceği belirtilen çalışmalarda sonuç odaklı bir iş yapılmadı" dedi. Akar'ın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'na yönelttiği önergesine verilen cevapta ise Kocaeli’de işletme ruhsatı bulunduğu belirten 50 taş ocağının taşınmasına ilişkin çalışmaların Kocaeli Valiliği'nce yürütüldüğü ifade edildi.
 
 
ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
 
Bakanlık cevabı sonrası Kocaeli Valiliği'nden de bilgi talep eden Akar, kendisine verilen cevabı kamuoyu ile paylaşırken taş ocakları konusunda yıllardır bir arpa boyu yol alınamadığını belirterek, yeni taş ocaklarının da açılmaya devam ettiğini dile getirdi. Bütün ilçelerde maden ruhsatlı işletmelerin olduğuna dikkat çeken Akar, "Kent adeta taş ocakları ve sanayi kirliliği ile teslim alınmış durumda. Bunun etkilerini en aza indirmek için de bu projenin ivedi olarak hayata geçirilmesi Kocaeli'ye karşı hepimizin görevidir" diye konuştu.
 
 
YENİ RUHSATLAR KAMU
KURULUŞLARINA VERİLMİŞ
 
Kocaeli Valiliği'nin verdiği cevapta şu ifadeler yer aldı: "İlimiz sınırları içerisinde yürütülen madencilik faaliyetlerinin belirli bir bölgede, düzen içerisinde ve çevreye en az zarar verecek şekilde yürütülmesinin sağlanması amacıyla, valiliğimiz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün de katılımları ile yürütülmekte olan çalışmalar Maden Bölgeleri Yönetmeliği kapsamında devam etmektedir. Süreç sonuçlandığında bölgede bulunan ocaklarla ilgili yapılacak yeni düzenlemeler hakkında valiliğimizce kamuoyu bilgilendirilecektir. İlimiz genelinde kamu kurum ve kuruluşlarının yatırımları kapsamında yalnızca ilgili projelerle sınırlı olmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ ve Kandıra Belediyesi'ne yeni ruhsatlar düzenlenmiştir."
 
EN FAZLA KÖRFEZ İLÇEDE
 
Öte yandan yine söz konusu valiliğin açıklamasına göre Kocaeli'de ruhsatlı olarak işlem faaliyet gösteren taş ocağı sayısı 165 olarak açıklandı. En fazla taş ocağı ruhsatının Körfez ilçede düzenlendiği öğrenildi. Buna göre Körfez ilçede toplam 44 firmanın ruhsatlı olarak faaliyette olduğu kamuoyu ile paylaşıldı. Bu ilçeyi 29 ruhsat ile Gebze, 27 ruhsat ile Dilovası ve 21 ruhsat ile de Kandıra izledi. En az ruhsat verilen ilçe ise 2 ruhsat ile Başiskele oldu. Taş ocağı ruhsatı verilmeyen tek ilçe ise Çayırova.
 
 
HANGİ İLÇEDE KAÇ RUHSATLI OCAK VAR?
 
Başiskele 2
Darıca 3
Derince 2
Dilovası 27
Gebze 29
Gölcük 6
İzmit 15
Kandıra 21
Karamürsel 9
Kartepe 7
Körfez 44
TOPLAM 165
Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8758 TL 5.8523 TL
Euro
EURO
6.5387 TL 6.5126 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA