Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 28.02.2020 SAAT 20:53:54
Advert
 

Eylülde çoğunluk Genel-İş’te

Genel-İş Şube Başkanı Vedat Küçük, İzmit Belediyesi’nde işçilerin Genel-İş’e üye olduğunu ve eylül ayında çoğunluğa ulaşacaklarını ifade ederek, “Bu sebeple İdris Ersoy süreci provoke ediyor” dedi
Eylülde çoğunluk Genel-İş’te
rek

Mevlüt SOYSAL - GENEL-İş Şube Başkanı Vedat Küçük, İzmit Belediyesi’nde iki işçinin çıkartılması ve konuyla ilgili Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy’un yaptığı açıklamalara çok sert karşılık verdi. Küçük, Ersoy’un geçmişte, işten çıkarılan işçilerin yanında olmadığını ifade etti. Küçük, İzmit Belediyesi’nde işçilerin Genel-İş’e üye olduğunu ve eylül ayında çoğunluğa ulaşacaklarını ifade ederek, “Bu sebeple İdris Ersoy süreci provoke ediyor” dedi.

 

2004’TE 29 İŞÇİYİ ÇIKARDILAR

Küçük, 2004 yılında Halil Vehbi Yenice’nin Saraybahçe Belediye Başkanı seçildiğini kaydederek, “Ben o dönem şube mali sekreteriydim. Daha yeni önceki başkan Metin Alan’la sözleşme imzalamıştık ve Yenice, ekonomik yapının o maaşları ödemeye izin vermediğini ifade etti. Biz de kendisine 6 ay süre verdik. Kasım ayına geldiğimizde ise eylem kararı aldık ve 29 kişi, eylem sürecinde işten çıkarıldı. İşe iade davasını işçiler kazanmasına rağmen Yenice işçileri işe almadı. Biz de eylemlerimizi sürdürdük” dedi.  

 

CHP’Lİ KADINLARI FEN

İŞLERİNE SÜRÜLDÜLER

Vedat Küçük, 2004’te Bekirpaşa Belediyesi’nde ise Hizmet-İş’in örgütlü olduğunu kaydederken, “O dönem belediyede çalışan özellikle CHP’li kadınları fen işlerine sürüldüler. Masa başı görevleri olan kadınlar başka birimlere gönderildi. İdris Ersoy’un o dönem hiç sesi çıkmadı. Hatta destekledi. Çünkü onlar için işçi hakları yoktur. Onların önceliği siyasettir” ifadelerini kullandı.

 

BAŞKANIN HAKKI VAR

Ersoy’un süreci provoke ettiğini ifade eden Vedat Küçük, “2 işçinin işe gitmemesini yasal hak olarak görüyor. Tamam, haklı. Fakat başkanın da 6 gün işe gitmeyen işçin iş akdini fesih etme hakkı var. Bu durumda bir sendika başkanı işçilerin işe devam etmelerini savunur ve sağlar. Ama İdris Ersoy bunu yapmak yerine işçileri gaza getiriyor. İşe gitmeyin diyor. Bu provokasyonun sebebi belli. Çünkü yetki Hizmet-İş’ten gidiyor”  diye konuştu.

 

İSTİFA EDİYORLAR

Hizmet-İş’in işçinin değil, siyasetin yanında olduğunu ifade eden küçük, “Bunu gören işçi de Hizmet-İş’ten istifa edip Genel-İş’e üye oluyor. İdris Ersoy da bunun önüne geçmek için süreci provoke ediyor. İşçinin aklını siyasetle çelmeye çalışıyor. Ama işçi bunu yemez. İşçi, Genel-İş’in hiçbir siyasi yapıya yakın olmadığını, önceliğinin işçi olduğunu çok iyi bilir” ifadelerini kullandı. 

 

MART AYINDA YETKİ BAŞVURUSU

Küçük, 180 kadrolu işçinin 90’ının kendilerine üye olduğunu ifade ederken, “Toplu iş sözleşmesi 2020’de olduğu için süreci yavaş geçirmek istiyoruz. Önümüzde ciddi bir zaman var. Ama eylül ya da ekim ayında kadrolu işçilerin yüzde 80’i ya da yüzde 90’ın Genel-İş’e geçmiş olur. BEKAŞ’ta çalışan bin işçin de aynı şekilde yüzde 80’i ya da yüzde 90’ı Genel-İş’e geçer. Biz de eylül sonu ya da ekim ayında yetki sayısına ulaşırız. Mart ayında da yetki için başvuruda bulunuruz” dedi. 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.2465 TL 6.2216 TL
Euro
EURO
6.8819 TL 6.8544 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA