Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.01.2020 SAAT 10:51:49
Advert
 

Hürriyet: 'Çifte standarttı yanlış buluyoruz'

Büyükşehir Meclis toplantısında konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Büyükşehir Meclislerinde halkın yararına olan konularda kendilerinin verdikleri desteği İzmit Belediye Meclisinde göremediklerini ifade ederek “Böyle bir çifte standarttı yanlış buluyoruz” dedi
Hürriyet: 'Çifte standarttı yanlış buluyoruz'

Arif BULUT - Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 76 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Toplantının son kısmında söz alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit’te millete hizmet noktasında bende destek bekliyorum. Aynı konuyu bizde yaşadık. Konu komisyona atıldı ve gecikme yaşıyoruz. Komisyona atıldı. İki müdürlük kurulacak dedik, olsun komisyona atalım denildi. Buraya gelince arkadaşlarımız size evet oyu kullandılar İzmit’e gelince hayır oyu kullandılar. Böyle bir çifte standarttı yanlış buluyoruz” dedi. Hürriyet’e cevap veren İzmit Belediye Meclis Üyesi Aykut Çağlayan’ın “Biz İzmit’te hizmet üretilmesine karşı değiliz. Her zaman da destek olacağız. Ama biz bazı müdürlüklerin külfet . Rica ediyorum Tahir Başkanın nezaketinden örnek almanızı öneriyorum” sözleri ise mecliste tepki topladı.

 

17 MİLYONLUK YATIRIM NEREDE?

Meclis toplantısında konuşan CHP Çayırova Meclis Üyesi Halis Koç meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Gece kondu da oturan yurttaşlarımız var. Bu bölgeye 17 milyon yatırım yapılmış. Bu yatırım nerede bilmiyoruz. Yurttaşlarımıza nereye giderseniz gidin deniliyor. Bu konuda duyarlı olmalıyız. 300 dönümlük alanda 735 yurttaşa sahip çıkmalıyız. Yol, camii inşaatı gibi hizmetler bölgeye ulaştırılmalı” dedi.  Koç’a cevap veren Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi ise , “Bu alanda bir okul yapılıyor. Bu okulumuzun faaliyete geçmesi ile sınıf mevcudu düşecek. Konu doğalgaz. Geçen yıl kentsel dönüşümde o alan çıkarıldı. Sayın meclis üyemiz fotoğrafı gösterdi. Burada bir altyapı çalışması yapıldı. Anlaşmalar yapıldı. Bu hafta içerisinde asfaltlama çalışması yapacağız. Bu konuda vatandaşımızın hukukunu koruyacağız.” İfadelerini kullandı

 

MALİYETİN YÜKSELMESİ KABUL EDİLİR DEĞİL

Toplantıda konuşan CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural ise  “İSU tüketicilere gönderdiği yazıda su kayıplarını en aza indirmek için şebeke basınçlarının düşürüleceğini belirtmiş. Akabinde tüketicilerden mağduriyet yaşamamaları için 2019 Nisan ayı sonuna kadar su deposu ve hidrofor sistemi kurulmasını istemiş. Bu uygulama vatandaşın sırtına hidrofor ve tank kurulum maliyeti, hidrofor elektrik ve bakım maliyeti, havuz temizliği ve dezenfeksiyonu maliyetlerini yüklemiş durumdadır. Ekonomik krizin yaşandığı böyle bir dönemde vatandaşın sırtına böyle bir maliyetin yüklenmesi kabul edilir değildir. Oysaki Kocaeli’de bina yükseklikleri göz önüne alındığında bina girişlerinde basıncı 5 barda tutmak bütün problemleri çözecektir” dedi. Özmural’a yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Basınç düştüğünde kaçaklar azalıyor. Bunu arkadaşlar çalışıyorlar. 2 buçuk bar olması lazım. Size daha detaylı teknik bir cevap verilecektir” ifadelerini kullandı.

 

CAMİİ YAPILMASINI İVEDİLİKLE TALEP EDİYORUZ

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir sunduğu önergede “İzmit Plaj Yolu ve Şirinevler mevkiinde bulunan sahil bandında yaptığımız incelemeler ve vatandaşın talepleri doğrultusunda çeşitli eksikler bulunmaktadır. Hafta sonları yüzlerce vatandaşımız bu bölgelerde piknik yapmaktadır ve burada tuvalet bulunmamaktadır. Acilen o alana tuvalet yapılmalıdır. Sahil şeridinde vatandaşlar her gün olta balıkçılığı yaptığı için 50 metrelik iskeleye ihtiyaç vardır. Yine aynı bölgede Şirinevler Cami yanında bulunan üst geçitten özellikle yaşlı vatandaşlarımız camiye ulaşım noktasında ciddi sıkıntılar çekmektedir. Buraya bir adet cami yapılmasını ivedilikle talep ediyoruz” dedi.

 

SONUÇ ALINAMADI

Taşdemir, “Son birkaç yıldır ulusal ve yerel basına yansıyan hatta seçim yatırımı olarak inşaat çalışmaları başlamadan durakları dikilen Darıca-Gebze metro hattı Ulaştırma Bakanlığı’na devredildi” diyerek Darıca Bayramoğlu Mahallesi’nde bulunan Diriliş Hüma Hatun Gençlik Kampı’na Darıca halkı girememektedir. Bu hususta bilgi alınmak istenmiş ancak sonuç alınamamıştır. Meclis üyesi kimliği ile yapmak istediğimiz incelemeye de güvenlik ve görevliler tarafından çeşitli bahanelerle yardımcı olunmamıştır” şeklinde konuştu.  Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İçiniz müsterih olsun orada kanun dışı bir şey yapılmıyor. Uygun bir heyet kurulsun ve kamp incelensin” diye yanıt verdi.   Büyükşehir belediyesine "Kazı Fazlası Stok Sahası" dolgu işlemi için Bakanlık Makamı tarafından kesin izin verilen Gölcük Hisareyn Mahallesi sınırlarında kalan 41.988,05 metrekarelik ormanlık alanın işletim hakkının bedel karşılığında Kent Konut A.Ş.’ye devredilmesi ile ilgili gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

 

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Kocaeli Mahalle Halkı Afetlere Hazırlık Eğitim Projesi’nin; Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Büyükşehir belediyesi arasında ortak proje olarak yapılması ile ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Değirmendere, 3 parsel sayılı taşınmaz üzerinde yer alan Değirmendere Kültür Merkezi binası içerisindeki 1,263.00 metrekare yüzölçümlü düğün salonunun sosyal, kültürel, kamu ve belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere, Gölcük Belediyesi Başkanlığı adına tahsis edilmesi İle ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

CADDE İSİMLERİ DEĞİŞTİ

Başiskele Döngel Mahallesi 183 ada 2 parselde Büyükşehir tarafından inşa edilen Karşıyaka Kültür Merkezi Binası’nın zemin kat 14 No’lu bölümün bir kısmı ile 15 No’lu bölümün muhtarlık hizmetlerinde kullanılmak üzere Başiskele İlçesi Barbaros Mahalle Muhtarlığı’na tahsis edilmesi ile ilgili gündem maddesi komisyona havale edildi. Kartepe Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde bulunan Taş Sokak isminin "Akşemseddin Caddesi" olarak değiştirilmesi ve Emekevler Mahallesi’ndeki Akşemseddin Sokak isminin ise "Hayat Sokak" olarak değiştirilmesi ile ilgili gündem maddesi oy birliği kabul edildi. Başiskele Fatih Mahallesi’nde 405 ada ile 544 adalar arasından geçen Ofis Sokak isminin "Temizel Sokak" olarak değiştirilmesi ile ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

EL ALTINDAN ELEŞTİRMİYORUM

CHP’li belediye meclis üyesi Engin Taşdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a “Basın üzerinden bazen el altından eleştiriyorsunuz” dedi. Taşdemir’e yanıt veren başkan Tahir Büyükakın, “Ben el altından eleştirmiyorum. Ben üslubu da değiştirmeye çalışıyorum. Burayı bir horoz dövüşü yeri olarak görmüyorum. Dikiz aynasına bakarak araba kullanılmaz, işimize bakalım. Biz üzüm yemek için uğraşıyoruz. Metro konusundaki yaklaşımınız için sizlere teşekkür ediyorum. ” dedi.

 

KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısında Vinsan tesisleri Büyükşehir Belediye Meclisi’nce belirlenecek aylık kira bedeli ve süre üzerinden Belde A.Ş.’ye işletilmesinin yeniden devredilmesi ile ilgili teklif komisyona havale edildi. Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı’nın, Kalkınma Ajansı’ndan (MARKA) gelecek fonla, ilgili teklifi ilgili komisyona havale edildi.

 

ÇİFTE STANDARDI YANLIŞ BULUYORUZ

Toplantının son kısmında söz alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “İzmit’te millete hizmet noktasında bende destek bekliyorum. Aynı konuyu bizde yaşadık. Konu komisyona atıldı ve gecikme yaşıyoruz. Komisyona atıldı. İki müdürlük kurulacak dedik, olsun komisyona atalım denildi. Buraya gelince arkadaşlarımız size evet oyu kullandılar İzmit’e gelince hayır oyu kullandılar. Böyle bir çifte standartı yanlış buluyoruz” dedi.

 

HİÇ YAKIŞMADI

AK Partili belediye meclis üyesi Aykut Çağlayan, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e yanıt vererek, “Biz İzmit’te hizmet üretilmesine karşı değiliz. Her zaman da destek olacağız. Ama biz bazı müdürlüklerin külfet . Rica ediyorum Tahir Başkanın nezaketinden örnek almanızı öneriyorum” ifadelerini kullandı. Çağlayan’a yanıt veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu hiç yakışmadı. Burası kamuya açık bir belediye meclisi. Bir belediye başkanına belediye meclis üyesinin bu şekilde hitap etmesi yakışmadı. Kötü söz sahibinindir” dedi. Büyükşehir belediye başkanı Tahir Büyükakın, “Belki bir yemekte bir araya geliriz ve orta yolu buluruz. Ben seve seve ev sahipliği yaparım ve bu meseleyi çözeriz” dedi. Bir sonraki meclis toplantısının 12 Eylül’de yapılması kararlaştırıldı.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9348 TL 5.9111 TL
Euro
EURO
6.5802 TL 6.5539 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA