Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 17.01.2020 SAAT 17:33:39
Advert
 

'Zalimlere karşı birlik olacağız'

“Anne Lütfen Ölme” çığlıkları arasında Emine Bulut'un eski eşi tarafından defalarca bıçaklanması ve 'Ölmek istemiyorum' yakarışına rağmen katledilmesine bir tepki de CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve yönetiminden geldi
'Zalimlere karşı birlik olacağız'

Boran KAYALAR - “Anne Lütfen Ölme” çığlıkları arasında Emine Bulut'un eski eşi tarafından defalarca bıçaklanması ve 'Ölmek istemiyorum' yakarışına rağmen katledildiği görüntüler izleyenlerin yüreğini dağladı. Konuyla ilgili CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen basın açıklamasıyla duruma tepki gösterdi. İl Kadın Kolları Yönetimi ve 12 ilçedeki kadın kolları başkanları tarafından il binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına İl Başkan Yardımcıları Bilgi Dehmen, Nilay Merttürk, Seda Oral, Selim Yıldız ve Hasan Akar, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz, ilçe kadın kolu yöneticileri, geçmiş dönem kadın kolları il başkanları ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Basın açıklamasını yapan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, “Ölmek istemiyorum diyen bir anne, anne lütfen ölme diyen bir evlat. Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk” sözlerini kullandı.  

 

ÇÜNKÜ BU ÜLKEDE ADALETTE ERKEK

“Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde” diyen Kaya, “Ölmek istemiyorum diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü. Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor. Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor. Çünkü bu ülkede adalette erkektir. Bilinsin ki kimse bu cinayetten kendini aklayamaz” şeklinde konuştu.

 

BU CİNAYETE ORTAKLARDIR

Sözlerini sürdüren kaya, “Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hâkim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler, kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, “ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz” diye meclis komisyonları kuranlar, boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır.

 

SON VERİLMEDİĞİ SÜRECE BİTMEYECEK

Kaya sözlerini, “Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik ama 2019'da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece bitmeyecek” şeklinde sürdürdü.

 

TAHRİK İNDİRİMİ İSTEMİYORUZ

Kaya sözlerinin sonunda şu ifadeleri kullandı: “Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız. Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz. Ölmek istemiyoruz. Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz, kalmayacağız. Alışmayacağız, susmayacağız. Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu zalimlere, ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede anneler ölmeyecek. Çocuklar ağlamayacak.” dedi

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8758 TL 5.8523 TL
Euro
EURO
6.5387 TL 6.5126 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA