Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.01.2020 SAAT 17:40:43
Advert
 

'Mühendislerin uğramadığı binalar vardı'

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından gerçekleştirilen “Depremin Ardından 20 Yıl” adlı panelde konuşan AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, “Deprem konusunda bizler kendi sorumluluklarımızı yerine getiriyor muyuz? Maalesef getirmiyoruz. Hiçbirimiz yoğurdum ekşi demiyoruz. 1999’da yıkılan binaların çoğu mühendisin uğramadığı binalardı” dedi
'Mühendislerin uğramadığı binalar vardı'

 

 

Arif BULUT  - TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından “Depremin Ardından 20 Yıl” adlı panel gerçekleştirildi. Kocaeli Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen programa TMMOB’a bağlı odaların başkanları, AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, mühendis ve mimarlar katıldı. Programda Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu “Depremle İlgili Yerel Yönetimlerin Alması Gereken Önlemler”, Prof. Dr. Cenk Yaltırak “Son 1500 Yıllık Depremleri Çerçevesinde Gelecek Marmara Depremleri Riski”, AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul , “1999 Sonrası Gelişmeler” konusunda konuşmalar gerçekleştirdiler.

 

MÜHENDİSLER BİNALARA UĞRAMADI

Panelde konuşan AK Parti Milletvekili İlyas Şeker “Birinci derece deprem bölgesinde yaşıyoruz. Depremin 20’nci yıllarında değil de 365 gün aklımızda, gündemimizde olması lazım. Depreme hazırlıklı olmamız lazım. Hepimiz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmemiz lazım. Vatandaş dairesini satın alırken yapı denetim firması kontrol etmiş mi etmemiş mi bakmıyor. Deniz manzarası var mı, balkonu geniş mi buna bakıyor. Bunlar düşünülerek daireler satın alınıyor. Acaba bizler kendi sorumluluklarımızı yerine getiriyor muyuz? Maalesef getirmiyoruz. Hiçbirimiz yoğurdum ekşi demiyoruz. Çuvaldızı hep başkalarına batırıyoruz. 1999’da yıkılan binaların çoğu mühendisin uğramadığı binalardı” dedi.

 

 

İZMİT NEFES ALDI

Sözlerine devam eden Şeker  “Kentsel dönüşümle ilgili olarak açıklamalar yapılıyor. Hemen rantsal dönüşüm deniyor. Neden rantsal dönüşüm. Kimin adına rantsal dönüşüm şehrin adına bir rantsal dönüşüm. Burada binalar yıkılacak ve AK Partililer bina alacak denildi. Bunların hiçbiri olmadı. O vadinin içerisinde gece kondular vardı. O gecekonduların hepsi temizlendi. İzmit nefes aldı. Bu konunun siyaseti olmaz. Burada vatandaşın can güvenliği söz konusu. 1999’daki Kocaeli ile şu andaki Kocaeli kıyas kabul etmez. Geçmişte Belediyeler planlamayı iyi yapmadığı için, vatandaşa kat artışı vermesinden belediyeler sorumlu. Ama bu kentin projesini yapanlar olarak biz mühendisler de sorumluyuz. Bundan sonra bu tür hataları bir daha yapmamalıyız” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

PARA BİTİNCE

AK Parti Milletvekili İlyas Şeker’in ardından sözlerini tamamlamasının ardından,  Şeker’e yöenlik konuşan Mühendis Mahir Dönmez, “Santral yokuşunda yapılan  konutlardan bir partinin il başkanı  4 ev 3 işyeri aldı. Bunun yüzünden il başkanlığından alındı. Şu anda yapılan Tuana evlerine bakın 18 kat. Arkasında 3 kat bina var. İmar barışı suç değil midir bu ülkede. Ankara’da oturup, devletin kasasında para bitince ruhsat vermek bir sorumluluk gerektirmez mi?” dedi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9174 TL 5.8938 TL
Euro
EURO
6.5628 TL 6.5366 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA