Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 22.02.2020 SAAT 03:32:47
Advert
 

'Batırdıkları belediyeyi kurtarmaya çalışıyoruz'

AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney’in İstanbul’dan personel getirip İzmit Belediyesi’nde çalıştırıyorlar sözlerinin sorulması üzerine, “ Boş işlerle uğraşacak zamanım yok, batırdıkları belediyeyi nasıl daha iyi bir noktaya getiririz diye uğraşıyorum” dedi
'Batırdıkları belediyeyi kurtarmaya çalışıyoruz'
rek

Boran KAYALAR - İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Belsa Plaza İzmit Belediye binasında açıklamalarda bulundu. Hürriyet açıklamasında belediyeye ait araçların kiralama yerine satın alma şeklinde gerçekleşmesi adına İzmit Belediyesi Meclisi’nde oluşturulacak gündem öncesi kamuoyunu bilgilendirdi. Hürriyet açıklamasında, “Belediyelerde son 10 yıldır sürekli kiralamayla birçok mal hizmet amaçlı kullanılıyor. Bunların en büyük kiralama bedellerini araçlar ve çöp ihalesi tutuyor. Son KHK değişikliklerinden sonra önceden taşeron sisteminden kadroya geçince çöp toplama işi de sadece kiralamaya döndü. Kamyon, dozer, silindir, jcb, otobüs vs. gibi araçlar belediyelerin hizmet verebilmesi için çeşitli birimlerde kullanılan hizmet araçlarıdır. Uzun zamandır mali hizmetler ve başkan yardımcılarımızla bir tartışma yaptık. Kiralama mı satın almanın mı daha uygun olduğunu tartıştık. Özellikle bu iki kalem belediye için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

 

BELEDİYENİN TASARRUFU 45 MİLYON TL OLACAK

“110 tane kiralık olan aracımızı var ve yeniden kiralayacağımız 110 tane aracımız var” diyen Hürriyet, “73 civarında da temizlik aracımız bulunuyor. Bunlara 3 yıllık kiralama ihaleleriyle çıkıyoruz. Aylık iş artışları hariç aylık ödeme maliyeti 1 milyon 776 bin TL kira bedeli tutuyor. 3 yılda 63 milyon 936 TL kira bedeli ödüyoruz. Bunlar ciddi rakamlardır. Satın alma işine baktığımızda şöyle rakamlarla karşılaştık. Bize maliyeti üzerine 14 araçta ilave ettiğimizde 197 araca çıkarıp satın alırsak, aylık ödememiz 1 milyon 856 TL, 3 yıllık ödememiz 66 milyon 847 TL oluyor. Son 2 yılında kiralama bedelleri belediyemizin kasasında kalacak. Yaklaşık 40-45 milyon TL civarında belediyenin tasarruf ettiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

BİRÇOK BELEDİYE SATIN ALMAYA GEÇTİ

 “Tasarruf sadece giderleri kısmakla olmuyor” sözlerini kullanan Hürriyet, “Doğru politikalar üretmekle oluyor. Mecliste çoğunluğumuz olmadığı için her şeye hayır ve her şeyi komisyona gönderelim gibi bir sorun ortaya çıkıyor. Bu yüzden bunu meclis gündeminden önce kamuoyuna aktarmak istedik. Meclisin bize satın alma yetkisi ve İller Bankası aracılığıyla borçlanma yetkisi vermesi gerekiyor. Çünkü belediyemizin kasasında 55 milyon TL gibi bir rakam olmadığı için bu durumda İller Bankası’ndan kredi çekerek oraya borçlanacak ve satın aldığımız araçları kira öder gibi ödeyeceğiz. Yani bu araçları kiraladığımızda aylık 1 milyon 776 bin TL ödüyoruz, satın aldığımızda da 1 milyon 886 bin TL ödeyeceğiz. Yani aynı ücreti öderken birde mal sahibi olacağız. Şuanda birçok belediye satın almanın daha önemli olduğunu tartışıyor. Birçok ilde bu konuda meclise sunuldu ve satın alma konusunda kararlar alındı” şeklinde konuştu.

 

MÜDÜRLÜK KURULMASI EKSTRA MALİYET OLUŞTURMAZ

Sözlerini sürdüren Hürriyet Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ve Kreş Müdürlüğü kurulması ile ilgili, “Yeni müdürlük asla külfet olmaz. Belediyenin bütçesi zaten bellidir. Şimdi ben o müdürlük açılmadığında ben o kreşleri açmayacak mıyım? Elbette açacağım. Ama bu sefer başka bir müdürlük içerisinde çalışarak bunu yapacağım. Ben bu kreşleri elbette açacağım. Vatandaşımıza söz verdik ve tüm vatandaşlarımız için gerekli bir şeydir kreşler. Müdürlük sayısının artması bütçe gelirleri içerisinde artı bir maliyet getirmez. Bir müdürlük içerisinde birim olarak görünmesiyle kendi müdürlüğünün olması ekstra bir maliyet asla getirmez. Ben o gelirleri zaten ayırdım. Yalnızca bana daha profesyonel çalışma fırsatı getirecek. Bu durum uzmanlaşmayı getirir. Bir veteriner hizmetleri ve kreş müdürlükleri açmak neden zararlı olsun. Bu idari bir tercihtir. Buna hayır demek ve bu konuyu uzatmak doğru bir anlayış değildir. İlk defa bu belediyede bu kadar bu konunun büyütüldüğünü gördüm” açıklamasında bulundu.

 

İFTİRA DOLU TARTIŞMALARA GİRMEYECEĞİM

Hürriyet, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney’in İstanbul’dan personel getirip İzmit Belediyesi’nde çalıştırıyorlar sözlerinin sorulması üzerine, “Sürekli bir iftira söz konusudur. Ben artık bu tartışmalara ve kavgalara girmiyorum. Aynı seçim dönemindeki atmosferi sürdürmeye çalışıyorlar ancak ben bu kavgaların içine dahil olmayacağım. Bu daha çok siyasi bir tartışmadır. Siyasiler, parti yöneticileri bu konuyu tartışsın. Ben nasıl batırdıkları belediyeyi daha iyi hale getiririz diye tartışacağım. Nasıl kaynaklarımızı israf etmeden projelerimizi hayata geçiririz bunları düşünüyorum. O yüzden böyle iftira dolu tartışmalar içerisine girmeyeceğim” dedi.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.1225 TL 6.0981 TL
Euro
EURO
6.6140 TL 6.5876 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA