Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 29.02.2020 SAAT 10:02:16
Advert
 

KYK Borçları silinecek mi?

Binlerce öğrenci, Kredi Yurtlar Kurumu'ndan aldığı kredi ödemelerini, okul bittikten sonra geri ödüyor. Ancak işsizlik nedeniyle iş bulamayanlar, KYK borcunu öderken zorlanıyor. Devlet KYK Borçlarını affedecek mi? 2019 yılında son dakika KYK borçlarının silinmesi gündemde! Yeni kanun teklifi verildi.
KYK Borçları silinecek mi?
rek

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Kredi Yurtlar Kurumu, binlerce öğrenciye kredi ödemesi gerçekleştiriyor. 2019 yılında 500 TL aylık olarak ödenen kredi ödemeleri, binlerce öğrenciye üniversite hayatında destek olurken, öğrenciler bu geri ödemeli kredilerle üniversite hayatlarını ekonomik zorluk yaşamadan geçiriyor. Şimdi gündemde, KYK Kredi borçlarının silinmesi var. KYK borçları silinecek mi? 2019 KYK borçlarının silinmesinde son dakika gelişmesi...


CHP'den KYK borçlarının silinmesi için bir kanun teklifi daha geldi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, üniversite öğrencilerinin KYK kredi borçlarının sonlandırılması için yeni bir kanun teklifini meclise sundu. 


KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

Üniversite öğrencilerinin, üniversite hayatları boyunca geri ödemeli olarak aldıkları kredi ödemeleri, okul hayatı bittikten sonra devlete geri olarak ödemeleriyle sonuçlanıyor. Ancak üniversite mezunu olupta iş bulamayanlar, KYK kredi borcunu ödemekte zorlanıyor. 


Daha önce de KYK kredi borçlarının silinmesi ile ilgili muhalefetten kanun teklifleri verilmiş ancak AK Parti ve MHP oyları sonucu kyk borçları silinmemişti.


HÜKÜMETTEN 'KYK' TEPKİSİ

Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK kredileriyle ilgili geçmişte yaptığı açıklamalarda da sistemin özelliklerine parmak basarak, dönüşümlü bir şekilde devlet imkanlarıyla öğrencilerin üniversite hayatları boyunca rahat bir şekilde okuduklarını, okul bittikten sonra uygun imkanlarla ve gecikmeli olarak devlete geri ödediklerini aktarmıştı.


KYK ile ilgili borçların silinmesi konusunun tekrardan gündeme gelmesinin ardından gözler meclise çevrildi. Meclis açılır açılmaz, yeni yasama döneminde 'KYK Borçlarının silinmesi hakkında kanun teklifi' de görüşülecek konular arasına girdi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Eğitim haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.2465 TL 6.2216 TL
Euro
EURO
6.8819 TL 6.8544 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA