Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 17.02.2020 SAAT 17:15:52
Advert
 

Satın mı alınacak yoksa kiralanacak mı?

Yarın gerçekleşecek İzmit Belediyesi'nin meclis toplantısında gözler Cumhur İttifakı'nda olacak. 197 adet araç satın almak için borçlanma yetkisi isteyecek olan başkan Hürriyet, beklediği desteği görecek mi?
Satın mı alınacak yoksa kiralanacak mı?
rek

Burçin SAĞLAM AYSU-Yarın İzmit Belediyesi'nde meclis günü. Eylül ayı meclisinde gözler AK Partili meclis üyelerinde olacak. Nedeni ise günlerdir gündemde olan araç konusu. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, belediye bünyesine yeni araç almak amacıyla kredi borçlanması için meclisten yetki isteyecek. Hürriyet, mevcudun üzerine 14 araç ekleyerek toplam 197 araç satın almak istediklerinde aylık 1 milyon 856 bin TL kredi taksiti, 3 yılda toplam 66 milyon 847 bin TL kredi ödeyeceklerini, bu kararla yaklaşık 40-45 milyon TL civarında belediyenin tasarruf edeceğini açıkladı.

 

KASADA PARA YOK

Hürriyet, şuan belediye bünyesinde 183 tane kiralık araç olduğunu bu araçlar için yeniden kiraya çıktıklarında aylık 1 milyon 776 bin TL, 3 yılda toplam 63 milyon 936 bin TL kira bedeli ödeyeceklerini belirtti. Her durumda İzmit Belediyesi'nin karlı çıkacağını dile getiren Hürriyet, "Belediyemizin kasasında 55 milyon TL gibi bir rakam olmadığı için bu durumda İller Bankası’ndan kredi çekerek oraya borçlanacak ve satın aldığımız araçları kira öder gibi ödeyeceğiz" demiş ve bugünkü meclisten kendisine borçlanmak için yetki verilmesini istemişti. Hürriyet'in açıkladığı bu rakamların içerisinde araçların bakım masrafları sigorta ve kasko giderlerinin dahil olup olmadığı ise belirtilmedi.

 

NASIL KAR EDİLECEK?

Öte yandan AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'e çağrıda bulunmuş, "İstediğiniz yetkinin komisyonlara havale edilmeden kabulünü istiyorsanız önceden bizleri bilgilendirin. Örneğin, belediyeye satın almak istediğiniz 197 aracın muhteviyatı, nerede kullanılacağı ve kiralama yoluna göre 40-45 milyon lira nasıl kar elde edileceği gibi bilgileri hem bize, hem de halkımıza lütfen izah edin. Komisyonda inceleme gereği kalmadan bizleri bilgilendirin. Cumhur İttifakı olarak, buradan çıkacak sonuca göre 40-45 milyon lira değil, 1 lira bile kar elde edilecekse biz bu talebe onay vermeye hazır olacağız” demişti.

 

ELLİBEŞ ŞAŞIRTMIŞTI

Meclis öncesi gündemin baya hareketli geçtiği İzmit Belediyesi'nde bugün Cumhur İttifakı'nın nasıl tavır sergileyeceği merak konusu. Öte yandan AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda bir açıklama yapmış, Gölcük'te 15 yıllık belediye başkanlığı sürecinde ne iş makinesi ne de makam arabası kiraladığını bütün araçları belediyenin öz kaynaklarıyla aldığını söylemişti. Bu açıklamanın AK Partili meclis üyelerinin kararı üzerine bir etkisi olacak mı? Bu sorunun cevabını bugün mecliste göreceğiz.

 

MÜDÜRLÜKLER MECLİSTE

Mecliste öte yandan İzmit’te başlatılacak olan halk ekmek uygulaması için de önemli bir karar verilecek. İzmit Belediyesi’nin imzalanacak protokole ortak olup olmayacağı bugün gerçekleştirilecek mecliste karara bağlanacak. Önceki meclis toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen konu için bugün  komisyonun raporu görüşülecek. Ağustos ayı meclis toplantısında 26 müdürlüğün üzerine açılmak istenen 3 yeni müdürlük de (Stratejik Planlama ve Performans, Koordinasyon İşleri Müdürlüğü ile Halkla İlişkiler Müdürlüğü) gündeme gelmiş yine meclis tarafından komisyona yönlendirilmişti. Yeni müdürlüklerin kurulmasıyla alakalı komisyon raporu görüşülecek.

 

KİRALAYINCA

Kiralanacak toplam araç: 183
Aylık kira bedeli: 1 milyon 776 bin TL

3 yıllık toplam kira bedeli: 63 milyon 936 bin TL
Araçlar belediyenin değil.

 

SATIN ALINCA

Satın alınacak toplam araç: 197
Aylık kredi taksidi: 1 milyon 856 bin TL
3 yıllık toplam kredi taksidi: 66 milyon 847 bin TL
Araçlar belediyenin olacak.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0551 TL 6.0309 TL
Euro
EURO
6.5651 TL 6.5389 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA