Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.01.2020 SAAT 13:11:01
Advert
 

Parolamız tek ve değişmez; Ya istiklal ya ölüm!

CHP İzmit İlçe Sekreteri Arda Başaran, Sivas Kongresi'nin 100. yıldönümü kapsamında bir açıklama yaptı ve Atamızın " Biz azınlıkta kalsak dahi mandayı kabul etmeyeceğiz. Parolamız tek ve değişmez: Ya İstiklal ya ölüm" sözlerini hatırlattı
Parolamız tek ve değişmez; Ya istiklal ya ölüm!

Bugün 4 Eylül 2019, milli mücadelenin temel taşlarından Sivas Kongresi'nin 100. yıldönümü. CHP İzmit İlçe Sekreteri Arda Başaran, bu kapsamda yazılı bir basın açıklaması yaptı. Başaran, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bağımsızlık savaşımızın ve Cumhuriyetimizin temelleri Sivas'ta atıldı. Mustafa Kemal Paşa milli mücadelenin önemli bir bölümünü Sivas'tan yönetti. Kongrenin açılış konuşmasının bir bölümünde Mustafa Kemal Paşa ;  "Efendiler ! Tarih, bir ulusun varlığını hiç bir zaman inkar edemez, çünkü onlar kuvvetli bir imanla inanırlar ki haksız bir görüşle yurdumuza ve ulusumuza karşı verilen hükümler er geç iflas edecektir" dedi ve milletin namus ve istiklalini kurtarmak için silaha sarıldığını ifade etti. 
 

 

GENÇLİĞE GÜVENİYORUM
Sivas Kongresinin önemli kararlarından olan manda ve himayenin asla kabul edilemeyeceği ile ilgili bir anektodda ise Tıbbiyeli Hikmet Mustafa Kemal Paşa'ya dönerek; "Paşam biz tıbbiyeliler ne olursa olsun Mandaya karşıyız, bunu kabul edecek kişi siz olursanız size de karşıyız" diye yurtsever bir çıkışta bulunur. Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa önce çevresindekilere dönerek; "arkadaşlar, gençliğe bakın! Türk milli bünyesindeki asil kanın ifadesine dikkat edin" der ve Tıbbiyeli Hikmet'e dönüp; "Evlat müsterih ol ! Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum. Biz azınlıkta kalsak dahi mandayı kabul etmeyeceğiz. Parolamız tek ve değişmez: Ya İstiklal ya ölüm!" diyerek sözlerini tamamlar. İlelebet payidar kalacak olan Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresinin 100.yıl dönümünü gururla yad ettiğimiz bu önemli günde başta Türk ordularının ebedi başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü , bu dava uğruna mücadele eden tüm geçmişlerimizi, şehitlerimizi ve merhum gazilerimizi minnetle ve rahmetle anıyoruz."

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9567 TL 5.9330 TL
Euro
EURO
6.5687 TL 6.5425 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA