Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.01.2020 SAAT 20:59:06
Advert
 

Öğrenci yardım parası ne kadar?

Okullarda yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte ekonomik olarak muhtaç olan aileler, Devletten Öğrenci Yardım Parası alabiliyor. Aylık 684 TL - 821 TL arasında değişen Öğrenci Yardım Parası nasıl alınır? Öğrenci Yardım Parası için nereye, nasıl başvuru yapılır? Öğrenci Yardım Parası için tüm detaylar haberimizde...
Öğrenci yardım parası ne kadar?

2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül Pazartesi itibariyle ilk ve ortaokullar ile Liselerde resmen başlayacak. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte, ekonomik açıdan zorluk yaşayan ve çocuğunun okul-kırtasiye masraflarını almakta zorluk yaşayan aileler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 'Öğrenci Yardım Parası' için araştırmalara başladı. Öğrenci Yardım Parası, her yıl kreş, ilk, ortaokul ve lise ile üniversite öğrencilerine ayrım gözetmeksizin veriliyor. Peki Öğrenci yardım parası nedir? Öğrenci yardım parası nasıl alınır, nereye başvuru yapılır? Bu soruların yanıtı haberimizde...

 

Türkiye'de çok sayıda öğrenci, ailesinin bozuk ekonomik durumu nedeniyle okul hayatında maddi güçlük yaşıyor ve okul ihtiyaçlarını tam anlamıyla tedarik edemiyor. İşte Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çocuklarının okul masraflarını karşılamakta zorlanan ve çocuklarını okula göndermekte dahi güçlük yaşayan aileler ve öğrenciler için, Sosyal Ekonomik Destek planı kapsamında Öğrenci yardım parası ödüyor. Maddi yetersizlikler nedeniyle öğrencilerin okul hayatlarının sekteye uğramaması adına yapılan bu ödemeler, maddi zorlu yaşayan öğrenciler ve veliler için hayati önem taşıyor. Öğrenci Yardım Parası ödemeleri, 2019-2020 eğitim öğretim yılında da ödenmeye devam edecek.

 

Öğrenci Yardım Parası Nedir? Kimler SED Yardımından Faydalanabilir?

Sosyal Ekonomik Destek hizmeti kapsamında verilen Öğrenci Yardım Parası, maddi açıdan yetersizlik yaşayan aileler ve öğrencilere verilmektedir. Temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta güçlük yaşayan ailelerin çocuklarını okula gönderebilmeleri ve okul hayatları boyunca eğitim-öğretim ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmeleri için yapılan destek ödemesi, Öğrenci Yardım Parası adını almaktadır. 

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen SED - Öğrenci Yardım Parası ödemeleri, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında 684 TL ila 821 TL arasında değişiyor. En az 1 yıl boyunca ödenen Öğrenci Yardım Parası ödemeleri, gerçekten ihtiyaç sahibi olan ailelere ve çocuklara yapılıyor. Özellikle Ailesinden hiç kimse SGK kapsamında bir işte çalışmıyorsa ve çocuğun ihtiyacı bulunuyorsa SED yardımı veriliyor. 

 

SED hizmeti kapsamında Öğrenci yardım parası, kreş, ilkokul, ortaokul, lise veya üniversiteye gidiyor olsa da tüm öğrenciler için geçerli bir ödemedir. Her sınıftan her yaştan öğrenim gören öğrenciler, Öğrenci Yardım Parası alabiliyorlar. 

 

SED Öğrenci Yardım Parası için Nereye, Nasıl Başvuru Yapılır?

SED - Öğrenci yardım parası için başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Hizmetler İl/İlçe Müdürlüklerine yapılıyor. Bu başvurularda öğrenci belgesi, öğrenci kimliği, ailenin sosyal gelir durumunu gösteren ek belgeler de gerekiyor. Başvuruda yalan/yanlış ve yanıltıcı bilgi verenlerin Öğrenci yardım parası ödemeleri kesiliyor.

 

Öğrenci Yardım Parası Ne Zaman Kesilir? 

Öğrenci yardım parası ödemelerinde 3 ayda 1 kontroller yapılarak, durumun gerçekliğe uygunluğu denetleniyor. Eğer ki çocuk ve aile halen daha maddi yetersizlikte ise ödemeler en az 1 yıl süresince her ay (684-821 TL) devam ediyor.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Eğitim haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9174 TL 5.8938 TL
Euro
EURO
6.5628 TL 6.5366 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA