Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.01.2020 SAAT 21:41:20
Advert
 

Karakucak güreşleri nefes kesti

Kandıra Belediyesi ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kandıra Namazgah Karakucak güreşleri kıran kırana mücadelelere sahne oldu
Karakucak güreşleri nefes kesti

Kandıra Belediyesi önünde başlayan kortej yürüyüşü tüm ilçe halkı tarafından beğeni toplarken, sporcu ve güreş sever Kandıralılar mehter eşliğinde müsabakaların yapılacağı Kandıra Namazgah Mesire alanına yürüdüler. Güreş müsabakalarına ilimiz geneli başta olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinden 120 üzerinde güreşçi katıldı. 9 kategoriden oluşan 11 ile 19 yaş arası pehlivanlar, sıcak havaya rağmen birincilik kürsüsüne çıkabilmek için er meydanında kıyasıya mücadele etti.

 

PROTOKOL TAM KADRO

Güreşlere Kandıra Kaymakamı Mehmet Ünal, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı İlhan Şerif Aykaç, Kandıra Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ercan Güneş, İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Özkan, Türkiye İş Bankası Kandıra Şube Müdürü Serkan Geçgen, Derince Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Yusuf Yüksel, Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin, Türkiye Muhtarlar Derneği Kandıra Şube Başkanı Mustafa Satılmış, İSU Kandıra Şube Müdürü Hakan Kocatürk, dünya şampiyonu, Akdeniz Oyunları ve Olimpiyat şampiyonu Ömer Arslantaş, Kandıra Güreş antrenörü Özer Ay, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve güreş severler katıldı.

 

GÜREŞ ATA SPORUMUZ

Güreşlerin açılış bölümünde konuşan Başkan Adnan Turan, belediyelerin altyapı, üst yapı ve imar planlama hizmetlerinin yanısıra sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetlere de önem verildiğini kaydetti. Belediyelerin hizmet ettikleri yöre insanlarına kültürel faaliyet sunmakla da mükellef olduğunu kaydeden BaşkanTuran, “Güreş bizim ata sporumuz, geleneksel sporumuzdur. Bizler nice pehlivanlar çıkarmış bir şehrin evlatlarıyız. Karakucak güreşlerinin bizim için önemli bir yeri vardır. Kandıra’da eskiden beri geleneksel hale gelen Yağlı Güreşlerimize yenisini ekleyerek Karakucak güreşleri ile tüm güreş sever hemşerilerimizin karşısındayız” İfadelerini kullandı. 

 

 

 

PEHLİVANLARA BAŞARILAR

Başkan Adnan Turan konuşmasının devamında “Orta Asya’dan günümüze kadar gelen Osmanlı İmparatorluğu kurulduktan sonra da herkesçe sevilen, saygı gören ve hatta padişahların yaptığı bir spor haline gelen güreş, Türk milletinin her ferdi tarafından benimsenmiştir. Kandıra Belediyesi olarak bizler de ata sporumuz olan güreşi canlandırmak, yapılacak müsabakalarda yeni yetenekler keşfederek güreş camiasına kazandırmak istiyoruz. Bu müsabakaların bir kaybedeni olmuyor çünkü buradaki coşkuyu, heyecanı yaşamak her zaman bir kazanç. Bu vesile ile tüm güreş sever hemşerilerimize keyifli seyirler dilerken, er meydanındaki pehlivanlarımıza başarılar diliyorum. Allah derman versin” dedi.

 

DERECEYE GİRENLER

Yağlı güreşler sonunda dereceye giren güreşçilere protokol üyeleri tarafından madalyaları ve hediyeleri takdim edilirken, Kandıra Belediyesi tarafından güreş severlere yayık ayran, kandıra karpuzu ve etli pilav ikram edildi. Kandıra Karakucak güreşlerinde Minik 1’de Hüseyin Çakırkaya, Minik 2’de Yunus Boz, Teşvik 1’de Batuhan Kalaycı, Teşvik 2’de Hüseyin Yıldırım, Tozkoparan’da Hamza Özer, Ayak kategorisinde Ramazan Konak, Deste Büyük boyda Taha Akyıldız dereceye giren isimler oldular.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Spor haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9174 TL 5.8938 TL
Euro
EURO
6.5628 TL 6.5366 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA