Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 12.12.2019 SAAT 03:44:19
Advert
 

KYK Borçları silinecek mi?

Kredi Yurtlar Kurumu'ndan Kredi alan öğrencilerin borçları silinecek mi? Mecliste yeni yasama döneminin başlamasıyla birlikte KYK borçları ilk görüşülecek konular arasında yer alıyor. Mecliste çoğunluk sağlayan muhalefet partileri KYK Kredi borçlarının silinmesi için harekete geçecek!
KYK Borçları silinecek mi?

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Kredi Yurtlar Kurumu'ndan (KYK) Kredi alan öğrencilere müjdeli haber geliyor mu? Uzunca zamandır tartışılan 'Kyk Kredi borçları silinecek mi?' sorusu yanıt buluyor. TBMM'de yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte, Ana muhalefet partisi CHP'nin verdiği 'KYK Borçlarının silinmesi hakkındaki' kanun teklifi görüşülecek. Meclis'te yeni dönemde görüşülecek konuların başında gelen KYK Borçlarının Silinmesi konusuyla ilgili flaş bir gelişme de yaşandı! 

 

GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR

Binlerce lisan öğrencisi, Kredi Yurtlar Kurumu'ndan (KYK) eğitim öğretim hayatı devam ederken Kredi ödemesi alıyor. Bu kredi ödemeleri, lisans eğitimi tamamlandıktan sonra devlete geri ödeniyor. Ancak mevcut dönemde okul bittikten sonra iş hayatına hızla atılamayan ve uzunca bir süre işsizlik yaşayan öğrenciler, KYK borçlarının silinmesini veyahut en azından daha uygun şartlarda yapılandırılmasını istiyor. KYK borçlarının silinmesi epeydir TBMM'de Meclis'in de gündemine geliyor.

 

YENİ KANUN TEKLİFİ

CHP tarafından verilen yeni kanun teklifinde KYK borçlarının, üniversiteyi bitirip mezun olduktan sonra işe giren kişinin 3 yıl sonra ödemeye başlaması yani KYK Kredi borcunun işe giriş tarihinden 3 yıl sonraya ertelenmesi maddesi yer alıyor. Üniversite mezunu genç eğer ki 3 yıl boyunca işsiz kalırsa yine bu 3 yıllık süreden sonra Kyk kredi borcunu ödemeye başlayacak. 

 

MECLİSTE ÇOĞUNLUK SAĞLANACAK MI?

KYK kredi borçlarının silinmesine CHP, HDP ve İyi Parti destek sağlıyor. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun kuracakları yeni partiler de meclise girmeyi başarırsa EYT, KYK borçlarının silinmesi ve diğer konularda çoğunluğun bu partiler arasında sağlanabileceği öngörülüyor. Öte yandan AK Parti'nin, CHP'nin son KYK teklifine nasıl yaklaşacağı da merak konusu. Ayrıca MHP'de bu yasa teklifini destekleyip Mecliste çoğunluk oluşmasına ortam hazırlayabilir.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Eğitim haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8173 TL 5.7941 TL
Euro
EURO
6.4479 TL 6.4222 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA