Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.01.2020 SAAT 18:34:56
Advert
 

'Ortak komisyon kuralım'

CHP’li Engin Taşdemir, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Kocaeli genelinde çevre sorunları için bir inceleme komisyonu kurulmasını teklif etti. Taşdemir “Biz CHP Grubu olarak dün olduğu gibi bugün de Kocaeli’nin korunması için atılacak her adımda muhalefet değil, ortak bir unsur olacağız. Gelin Türkiye’ye örnek bir model üretelim” dedi.
'Ortak komisyon kuralım'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Engin Taşdemir kent sorunlarına dikkat çekmeye devam ediyor. Taşdemir’in bu seferki durağı Kandıra Babaköy’dü. CHP Kandıra Belediye Meclis Üyesi mimar Gürkan Çakır’la birlikte bölgede incelemelerde bulunan Taşdemir, Kocaeli’de yaşanan çevre sorunları ile kültürel ve tarihi miraslara karşı yapılan müdahalelerin önüne geçilmesi için kent genelinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yetkili kamu kurumları ve akademik odakların ortaklığında bir ‘inceleme komisyonu’ kurulmasını teklif etti. 


NEDEN DİĞER OCAKLAR KULLANILMIYOR?
Kentin geleceğine dair sorunların çözümü için muhalefet değil ortak bir unsur olacaklarını belirten Taşdemir şu açıklamalarda bulundu; “Kentimizin en bakir ilçesi Kandıra’ya bağlı Babaköy yemyeşil doğasıyla biliniyor. Kent yetkilileri için gözden ve gönülden uzak olan Babaköy’de bir süre önce büyük bir katliam başladı. 13 hektarlık alanda bir taşocağı faaliyete geçti. Toplam 2 bin 159 ağacın kesilmesi kararlaştırıldı. Bu taş ocağı Kuzey Marmara Otoyolu’nu inşa eden ve AK Parti’nin prensleri olarak bilinen inşaat firmalarının taş ihtiyacını karşılayacak. Kentimizde onlarca taş ocağı yer alıyor. Peki ama neden bu ocaklardan taş temin etmek yerine yeni binlerce ağaç kesilerek yeni bir ocak açılması göze alınıyor? Bunun tek bir sebebi var daha fazla kar ve para hırsı. Konuyla ilgili kentimizde sadece bir kısım basın kuruluşları yayın yapıyor. Bunun dışında herkes suspus. 

 

HALAT BAĞLAYIP KAYALARI ÇEKİYORLAR
Kandıra Belediye Meclisi üyemiz mimar Gürkan Çakır’la birlikte önceki gün Babaköy’e gittik. Burada hem muhtarla hem de köylülerle konuşma, bölgeyi inceleme imkanımız oldu. Muhtar kendisine hiçbir konuda bilgi verilmediğini söylüyor. Köylüler ise çalışmalardan son derece rahatsız. Babaköy meyilli bir yapıya sahip. Bu sebeple tarım arazileri çok kısıtlı. Bu taş ocağı sadece kesilen ağaçlar nedeniyle büyük bir ormanlık alanı yok etmiyor, söz konusu tarım arazilerini de tehdit ediyor. Tarım arazilerine düşen kayalar nedeniyle tonlarca ürün zarar görmüş durumda. Vatandaş kendi arazisine düşen kayaları kendi halat bağlayarak arazisinden çıkarmak zorunda kalıyor, taş ocağı bu konuda bile yardımcı olmuyor. 

 

NE İLK, NE DE SON…
Ağaçların kesilmesine yol açarak ormanlık alanı yok eden, tarım arazilerine büyük zarar veren taş ocağı aynı zamanda bölgenin tarihi miraslarını da tehlikeye sokuyor. Bölgede Roma döneminden kalma mezarlar var. Bu mezarların bulunduğu alan SİT alanı ilan edildi. Ancak taş ocağında çalışmalar durmadı, devam ediyor. Babaköy’de AK Parti’nin müteahhitlerine rant sağlamak için açılan taş ocağıyla ilgili kentin kulakları kapalı, gözleri yumulu. Babaköy Kocaeli’deki doğa katliamları konusunda ne ilk, ne de son. 

 

ORTAK UNSUR OLACAĞIZ
CHP Grubu olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilgili/ yetkili kamu kurumları ve kent akademik odaları ortaklığında ‘inceleme komisyonu’ kurulmasını teklif ediyoruz. Gelin, kentin geleceğini korumak için ortak bir komisyon kuralım. Bu komisyon kent genelindeki bütün çevresel olumsuzlukları yerinde incelemeli ve tavsiye niteliğinde öneriler sunsun. Bu komisyonun kurulması için Tahir Büyükakın elini taşın altına koyacaktır. 31 Mart seçimleri öncesinde Tahir başkan sürekli olarak ortak akıldan, kenti birlikte yönetmekten bahsetti. Biz bu konuda her şeye hazırız. CHP Grubu olarak dün olduğu gibi bugün de Karamürsel’den Gebze’ye, Kandıra’dan Kartepe’ye kadar çok değerli yeşil alanlara, sahil kesimlerine tarihi ve kültürel mirasa sahip olan Kocaeli’nin korunması için atılacak her adımda muhalefet değil, ortak bir unsur olacağız. Türkiye’de böyle bir çalışma yok. Gelin Türkiye’ye örnek bir model üretelim. Ortak bir inceleme komisyonu ile çalışma grubu ile kent sorunlarını birlikte tespit ederek çözüm konusundaki fikirlerimizi ortaklaştıralım.”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9601 TL 5.9363 TL
Euro
EURO
6.5587 TL 6.5325 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA