Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 18.02.2020 SAAT 15:57:09
Advert
 

Mevlüt Soysal’ın yazısı

Mevlüt Soysal’ın yazısı
rek

BEN ve birçok kişi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kötü zamanlarında yönetimin başında Ahmet Davutoğlu’nun olduğunu bildiğinden, bu harekete peşinen “Başarılı olması çok güç” diyerek yaklaşır.

Evet, bugünkü yaşadığımız sıkıntıların kaynağı o zamanlar…

Bir: Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı dönemi…

İki: Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı dönemi…

İlk görevini devraldığında bu toprakların cumhuriyetten beri olan dış politik vizyonunu değiştirdi ve “izleyen” değil, “müdahale eden” bir pozisyon belirledi.

Dünyada emperyalizmin “Arap Baharı”, biz anti-emperyalistlerin ise “Arap Kışı” dediği bir dönem yaşanıyordu.

Orta Doğu’da halk hareketleri başlamıştı ve emperyalist ABD’nin desteğiyle bağımsız devletlerin liderleri bir bir devriliyordu; Mısır, Libya, Tunus… Kan gölüydü Orta Doğu…

Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Arap Baharının destekliyor, bu değişimle Orta Doğu ülkelerine demokrasinin geleceğini ifade ediyordu.

Sırada Suriye vardı.

Davutoğlu Başbakanlık koltuğuna oturduğunda Şam’da namaz kılmaktan söz açıyor, Amerika’nın taşeronu olarak Suriye’ye girmekten bahsediyordu. Emperyalizmin bu operasyonuna en büyük desteği veren ülke olmuştu Türkiye…

***

Peki, bugün en büyük sorun ne?

Bir: Sınırımızdaki terör devleti… (Çünkü Suriye parçalandı.)

İki: Türkiye’ye Suriyeli göçü…

Bu iki olgu, bir yandan ekonomimizi kötüleştirirken diğer yandan demografik yapımızı alt üst ediyor.

Ve ülke olarak ümitsiziz…

***

Haklı olarak diyeceksiniz ki:

Ama Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı döneminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı Yani, bu politikalar aynı zamanda Erdoğan’ın politikasıydı.

Bunu diyenler haklı…

Ve ben zaten aynı şekilde Erdoğan’ı da eleştiriyorum.

***

Peki, sorayım:

Ahmet Davutoğlu’nun yola çıkışında ben ve benim gibi düşünenler ona soğuk bakarken, siyasal yönü muhafazakarlık olanlar, o dönemi “kötü” buluyor mu?

Bundan kuşkuluyum…

Çünkü Türkiye’deki geniş bir kesime göre “diktatör” Esed’i devirme hareketiydi bu; o devrilince Müslümanlar baskıdan kurtulacaktı; demokrasi gelecekti, vesaire…

Şimdi de “Suriyeliler bizim kardeşimiz, hoş gelmişler” diyorlar zaten…

Bu yüzden şunu ifade edebilirim:

Davutoğlu’nun “müdahaleci” dış politika anlayışı, halktan destek gördü; nitekim de Davutoğlu, cumhuriyet tarihinin en yüksek oylarından birini alarak Başbakanlık koltuğunda güven tazeledi.

***

Bugüne gelmek istiyorum…

Yani, Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti’den istifasına…

Şu çok net:

Davutoğlu Türkiye’nin yüzde 50’sine, yani sadece AK Parti kitlesine konuştu ve şu önemli ifadeleri kullandı:

“AK Parti'nin siyaset anlayışı en güçlü ifadesini 3Y formülü ile bulmuştu: Yasaklara, yolsuzluklara ve yoksulluğa karşı mücadele. Ancak son yıllarda, AK Parti milletimizin gönlünde taht kurmasına vesile olan değer, söylem ve politikalardan uzaklaştı.”

“İhraç edilmek istenen şahıslar değil, AK Parti'yi özgün bir siyasi yapı kılan değerler ve yıllarca o değerler için ter döken kitlelerin ortak vicdanıdır.”

“AK Parti bizleri ihraç etme sürecini başlatarak, aslında, kuruluş ilkelerini, kuruluş gerekçesini, dayandığı siyasi-toplumsal merkezi tasfiye etmiştir. Mevcut AK Parti yönetimi, aldığı kararla, 18 yıl önce kurulan AK Parti'yi tasfiye etmiştir.”

“İstifa ediyoruz ama AK Parti'nin vefalı tabanına veda etmiyoruz.”

***

Davutoğlu daha sonra yeni kuracakları partiyi tarif etti:

“Bizler; insanı ve sadece insanı merkeze alan, insan onuruna ve haklarına saygılı, evrensel değerleri yaşatan, yasaklarla, yolsuzluklarla ve yoksullukla sonuna kadar mücadele edilen, düşünce, ifade, din ve vicdan özgürlüklerinin sınırlandırılmadığı, demokratik hukuk devleti kurallarının işlediği, herkes için adalet ilkesi temelinde tarafsız ve bağımsız yargı sistemine güven duyulduğu, kamu malına el uzatılmayan, akraba ve adam kayırmacılığının olmadığı, şeffaflığın her alanda hakim olduğu, liyakatın, ehliyetin ve siyasi ahlakın esas ölçü olduğu, aile değerlerimizin toplumun en temel mayası olarak korunduğu, kadınların güven içinde hayatın her alanında etkin roller üstlendiği, gençlerin zihni ve psikolojik açıdan güçlü ve yetkin şahsiyetler olarak yetişmesini sağlayan vizyoner, çağdaş ve üretken bir eğitim sisteminin hayata geçirildiği, refahın belli ellerde toplanmayıp adil bir gelir dağılımı ile toplumun geneline yayıldığı, serbest piyasa ve rekabet koşullarının uygulandığı, her yönüyle ve her kesimiyle dünyaya açık, yakın çevresinde, gönül coğrafyasında ve dünyada barışçıl ve insani diplomasiyi esas alan, yeni nesillerin geleceğe umutla baktığı, demokratik bir düzen kurmak istiyoruz.”

***

Yeni parti için yola çıkan Ahmet Davutoğlu aslında şunu diyor:

“Gerçek AK Parti biziz.”

Dahası…

“AK Parti’nin kuruluş ilkelerine partiyi yönetenler değil, biz sadığız.”

Bugün parti yönetimlerinden memnun olmayan, partinin ilkelerinden koptuğunu düşünen, ekonomik rantın belirli bir güruh tarafından bölüşüldüğüne inanan, adalet anlayışından taviz verildiğini düşünen AK Parti tabanının bir bölümü için Ahmet Davutoğlu şimdiden alternatif olmuştur herhalde…

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0778 TL 6.0536 TL
Euro
EURO
6.5813 TL 6.5550 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA