Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 14.08.2020 SAAT 07:38:57
Advert
Advert
 

Gölcük yolları ona emanet

13 yıldır Gölcük ile Hasaneyn köyü arasında minibüs şoförlüğü yapan Halime Yıldız, herkesin takdirini topluyor. Okul servisi de çeken Kocaeli'nin şoför Nebahat'i Yıldız, kadınların okul servislerinde daha çok yer almasını istiyor
Gölcük yolları ona emanet
Advert

 

Burçin SAĞLAM AYSU - 

Merhaba, şuan sizlere kadınların çok iyi araç kullandığının resmini çizemem ama röportajını yapabilirim.

Hazır mısınız?

Sizlere Kocaeli'nin şoför Nebahat'ini tanıtacağım.

Adı Halime Yıldız.

Kendisi inanılmaz bir kadın.

Dile kolay 2005 yılından bu yana tam 13 yıldır direksiyon sallıyor.

Kar, kış, yağmur, fırtına…

Hiçbiri Halime Yıldız'a engel olamıyor.

Minibüsün yanında okul servisi de kullanan Halime Yıldız, sadece yolcular tarafından değil, öğrenciler tarafından da çok seviliyor.

Öğrencilerin velileri tarafından güvenilen Halime Yıldız, öğrencilerin gerçekten sevdiği bir kadın.

Yolcuların güvendiği, bir abla bir arkadaş olarak her zaman bir şeyler isteyebileceği, kimseyi yarı yolda( gerçek anlamında) bırakmayan bir kadın; Halime Yıldız.

Hadi başlayalım.

 

Kadın olmanın en gurur verici yanı nedir?

Kadınların başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Beni direksiyon başında gören herkes “Aa sen mi sürüyorsun?” diye şaşırıyorlar. Bana verilen tepkiler çok farklı oluyor. “Bu alanda sen teksin” diyenler de oluyor. Bu beni mutlu ediyor ve bana gurur veriyor. Kadın olarak minibüs şoförü olmak çok gurur verici.

 

Evli misiniz?

Hayır bekarım. (Hayat size güzel. (Ortalıkta kahkaha tufanı)

 

Şoför olmaya nasıl karar verdiniz?

Benim hiç aklımda yoktu sadece ağabeyime yardım amaçlı ara ara kullanıyordum. Bana “buraya kadar sen sür buradan sen al” derdi. Böyle böyle kısa mesafelerde kullanırken bir da baktım ki işin işindeyim. Yani hiç planlı bir şey değildi hiç aklımda yoktu. Ama hiç pişman değilim.

 

Şoför olmak nasıl bir duygu, neler hissediyorsunuz?

Ben o direksiyona geçtiğimde kendimi çok güçlenmiş hissediyorum. Ben bir kadın olarak nasıl birisiysem direksiyon başında da öyleyim. Yani şoförüm diye karakterimi değiştirmiyorum. Bazen minibüste sesler yükseldiğinde hemen kontrolü ele almam için gerekeni yapıyorum, hatta “burada sorun çıkaran babam olsa tanımam” diyerek de espriler yapıyorum. İşte o kadar güçleniyorum.  Trafikte ben kadınım diye karşındaki insanın neler düşündüğünü artık anlayabiliyorum. Bana “Bu kadın bunu asla yapamaz” dediği an asla taviz vermiyorum ve geri adım atmıyorum. Mesela bir dar yolda karşımdaki sürücü geri gitmesi gerektiği halde geri gidemiyorsa bu kez ben geri geri gidiyorum. Ben trafikte hiç sıkıntı yaşatmam yol vermem gerektiğinde veririm. Ama beni küçümsemeye kalkarsa işte o zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Ama inan ki kadın erkek olarak bakmamak lazım, nice erkek sürücüler var o kadar yetersiz ki.

 

 

Mesleğinizde karşılaştığınız zorluklar oluyor mu?

Beni yaptığım bu meslekte herkes tanıyor. Bu yüzden çok fazla zorluklarla karşılaşmıyorum, bana zorluk çıkaran da olmuyor. Ben aynı zamanda fabrikadaki işçiler ve okuldaki öğrenciler için de servis çekiyorum. Ben kadınım bana bunu yaptılar ben çok zorlandım diyebileceğim anlar yaşamadım.

 

Hiç yeter artık, çok yoruldum dediniz mi?

2005 yılında ağabeyimin teşvik etmesiyle bu mesleğe başladım. Hiçbir zaman yoruldum yeter artık dediğim olmadı. Çünkü ben mesleğimi gerçekten çok seviyorum, severek yapıyorum. Zaten kolay bir iş değil gerçekten zor bir iş. Sevmeden asla yapılacak bir meslek değil.

 

Direksiyon başına oturmadan önce ve sonra kendinizde bir değişiklik olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle oldu. Önceden çok daha mülayim bir kadındım ama şimdi çok daha baskın oldum. Şimdi her anlamda çok baskınım. Her şeyi yapabilecek gücümün olduğunu gördüm.

 

Peki erkek şoförlerin arasında tek kadın şoför olmak?

Çok uzun zamandır bu işin içinde olduğum için hiç cinsiyet açısından bu olaya bakmadım. Cinsiyet ayrımı varmış Erkeklerin içinde tek kadın olunca bana kendimi çok farklı hissettiriyorlar. Bakışlardan da bunu anlayabiliyorum yokmuş artık bunları hiç düşünmüyoruz. Mesela okullarda servis çeken tek kadın benim..

 

Kaç saat çalışıyorsunuz?

Sabah 07.00’de başlayıp akşam 20.00’ye kadar çalışıyorum. 

 

 

Trafikte ceza yediğiniz oldu mu?

Trafik polisleri geldiği zaman çoğu zaman şaşırırlar. Çünkü benim evraklarım her zaman tamdır hiç eksiğim olmaz. Bir kere bilmediğim bir sokağa girmiştim. Bu sokakta tek yönmüş ben de ters yönden girmişim, sadece o zaman bir ceza yemiştim.

 

Peki kaza?

Tabi kaza oldu, o olmazsa olmaz. Ama çok büyük kazalar olmadı, sadece ufak tefek kazalardı.

 

Trafikte sözlü ya da fiziksel bir tacize ya da şiddete uğradınız mı?

Hiç uğramadım. Böyle şeylerle hiç karşılamadım. Ama oldu ki karşılaştım valla ben değil karşıdaki kişi düşünsün. Yani ben kadınım susarım diye bir şey yok ben direksiyon başında başka bir boyuta geçiyorum. Sadece direksiyonda da değil hayatımda hep böyle. Bana karşı bir taciz ya da şiddet olacak da ben tepki göstermeyeceğim. Olacak iş değil. Sadece bu da değil bana karşı biri bir haksızlık yapacak ben de susacağım, asla. Bana yapılan haksızlık karşısında asla susmam, susamam. Bir de ben müşteri her zaman haklıdır mantığına katılmıyorum. Benim felsefeme de uymuyor. Karşıdaki insan dengesiz olacak ama haklı diyeceğiz. Ben işimi çok seviyorum her zaman sıfır hatayla işimi yapmaya çalışıyorum. Her müşterinin isteğine cevap vermeye çalışıyorum ama karşımdaki dengesiz bir insanın yaptığı bir hatada “ben haklıyım” demesine fırsat vermiyorum. Çünkü ben elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

 

Peki evde nasıl bir Halime çıkıyor karşımıza?

Benim annem ve babam vefat etti. Kardeşlerimle yaşıyorum. Ama ben evin üçüncü çocuğu olmama rağmen evin en büyüğü gibiyim. Evdeyken abimden de ablamdan da büyüğüm. Her şey bende oluyor. Çalışma hayatına başlayıp karşılaştığım zorluklar karşısında her gün daha da güçlenmem elbette benim evdeki rolümü de etkiliyor. Her anlamda güçlü oluyorum. Mutfakta da evde de çok başarılıyımdır. Yeter ki sağlığım yerinde olsun, elimden gelen her şeyi çok da iyi bir şekilde yaparım.

 

 

Kendinize rol model aldığınız kadın var mıydı?

Küçükken ya da gençken hiçbir kadın idolüm yoktu.  Zaten babam bizi ilkokula kadar okuttu. O konuda biraz farklı düşünüyordu. Kadının okumasına çalışmasına karşıydı. Böyle bir babanın kızı olarak bugün burada şoför olarak çalışmak benim için büyük bir başarıdır.

 

Hiç unutamadığınız anılarınız var mı?

Hiç unutmuyorum bir gün Değirmendere Topçular’da kar yağmış yollar kapalı kayıyor. Benim de servisime bir öğrenci almam lazım. Ama yol o kadar eğimli ki hiçbir araç zaten oradan inmeye cesaret edememiş, yollar belediye ekipleri tarafından açılacakmış. O zamanlar bugünkü gibi hemen okullara kar tatili verilmiyordu. Benim de servisimin tekerlerinde kış için paletler vardı. Ben bir cesaret ettim ve o yola girdim. Ama araba hafif hafif kayıyordu önümdeki arabaya vurmaya neredeyse milim kalmıştı. Geri vitese atmam lazımdı. O an o kadar adrenalin doluyorsunuz ki. Ben bu vitesi geriye atacağım ya olacak ya olacak dedim. Ve başardım, kaza yapmadan oradan geri çıkabildim. Ama yine de öğrencimi alabildim. O günü o anları hiç unutmuyorum. Ama öğrenci velileri beni o karda kıyamette kazasız belasız çocukları okullara ulaştırdığım için hep tebrik etmişlerdir. Bana hep güvenmişlerdir. Ben de onların güvenlerini asla boşa çıkarmamışımdır. Mesela yine bir gün yoğun bir kar yağışı vardı. Değirmendere’de iki öğrencimi evlerine bırakmam gerekiyordu ama altımdaki arabayla oraya giremezdim. Ben de kendi cebimden taksi tuttum ve o öğrencileri evlerine ulaştırdım. Belki bunu burada ilk kez söylüyorum. Kimsenin haberi olmadan çocukları ticari taksi ile evlerine hostesimin eşliğinde evlerine ulaştırdım. Yapabileceğimi inandığım şeyler için cesaret ederim. Yapamayacağımı düşündüğüm zaman hiçbir zaman kendimi tehlikeye atmam. Bazı servis şoförleri çıkamadıkları yerde çocukları bırakır ama ben öğle yapmadım, bana emanet edilen o yavruları her ne şekilde olursa olsun evlerine ulaştırdım.

 

Gerçekten sabır istiyor…

Gerçekten kadın olmak çok başka bir şey. Evet kolay bir iş değil, dışarıdan göründüğü gibi hiç değil. Sabahtan akşama kadar direksiyon başında olmak gerçekten zor. Bu yüzden kadınlar eğer eşi yahut erkek kardeşiyle bu işin içine girebilecekse girmeli hiç korkmamalı.

 

 

Şimdiye kadar kılık-kıyafetinize karışan oldu mu?

Birkaç sefer oldu. Birebir bana direk söyleyen olmadı. Ama bir özel okulun servisini aldığım zamanlarda benim başörtümle alakalı bazı veliler bir şeyler söylemiş, bana müdahale etmeye kalktılar. Ama benim şirket sahibim bu konuda net bir tavır sergiledi konusunu bile açtırmadı. Ben Halime hanımı size yedirtmem demiş, eşarbımdan dolayı özel okullarda ilk yıllarda sorunlar yaşadığım oldu ama baktılar ki ben işimi gayet iyi yapıyorum. Bu kez kılık kıyafetim değil yaptığım işi konuşur oldular. Önemli olan birbirimize güzel şeyler verebilmek. Önemli olan üzerimizdekilerin açık ya da kapalı olması değil. Gerçekten senin fikrin kalbin açıksa budur önemli olan. Sen eğer birilerine bir şeyler katabiliyorsan ve onlardan yeni şeyler öğrenebiliyorsan, gerisinin ne giyip ne giymediğimizin pek de önemli kalmıyor. Topuklu ayakkabıları kendi özel anlarımda giyiyorum maalesef kullandığım araçlarda topuklu giyemiyorum, ayakkabının topuk kısmı ne yazık ki pedalların arkasına takılıyor. Bu yüzden pek giyemiyorum.

 

Şoför olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz var mı?

Bence bu alanda daha çok yer alsınlar. Ama panik olmadan daha cesur olmalılar. Dolmuşçuluk belki biraz zor ama bence kadınlar okul servislerinde daha çok yer almalı. Çünkü kadınlar daha çok sabırlı. Hosteslerle konuştuğumuzda erkek şoförlerin daha sabırsız olduğunu bizimle paylaşıyorlar. Mesela servis şoförü öğrenci kapıda olmazsa bir dakika bile beklemeden hemen gidiyormuş. Ben hiçbir öğrencime bunu yapmadım. Biz kadınlar belki daha şefkatliyiz. Bence okul servislerinin yarısından çoğunu kadınların yapması lazım. Sabır ve hoşgörü çok önemli. İnsanlar çok zor veli olunca hele daha zor oluyorlar.

 

ÇOCUK YETİŞTİREMİYORUZ

Kadın cinayetleri…

Kadın cinayetlerinin ya da insana-hayvana tecavüzün nasıl sonu gelir bilemiyorum. Ama idam gelsin istiyorum. Ben idamdan yanayım. Yok erkek mutsuzmuş huzursuzmuş kıskanmış sonra karısını öldürmüş. Böyle bir dünya yok. Öldüremez. Etrafımızda bizim yaşadığımız bu bölgede eşine şiddet uğrayan erkek çok azdır. Ama ne yazık ki bizler çocuk yetiştirmeyi bilmiyoruz. O çocuğu da bir anne yetiştirdi. Annelerimiz babalarımız, erkek çocuğuna, “Ne yaparsan yap elinin kiri” kusura bakmasındalar yok öyle bir dünya. Maalesef cinayet işleyen erkeklerin özüne in yani onu yetiştiren anneye in, sorun tamda oradadır.

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3388 TL 7.3095 TL
Euro
EURO
8.6850 TL 8.6503 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA