Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 26.05.2020 SAAT 03:11:39
Advert
Advert Advert
 

TMMOB Babaköy için atağa geçti

TMMOB Babaköy’de açılması düşünülmesi taş ocağı bölgesinde çok önemli tarihi eserler olduğunun görüldüğünü belirterek, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğünü göreve davet etti
TMMOB Babaköy için atağa geçti
Advert

Kocaeli Kandıra ilçesi Babaköy Mahallesi’nde, Kuzey Marmara Otoyolu’na taş ve mıcır sağlanması için taş ocağı açılması için çalışma başlatılmıştı. Yapılacak çalışmalar sonrasında yaklaşık 5 bin ağaç kesilmesi planlanıyor. Olayın duyurulması sonra bölge halkı büyük tepki göstermişti. Olay sonrası Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne müracaatta bulundu. Başvuru sonrası, İl Koruma Kurulu ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan incelemeler sonucu, taş ocağı bölgesinin yanı başındaki alan, antik döneme ait tarihi dokuda ve çok sayıda lahit mezarın var olduğu tespitiyle 1. Derece sit alanı ilan edildi. Ancak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tarihi dokunun olduğu alanın taş ocağına 300 metre mesafede olması sebebiyle çalışmasının durdurulmasına gerek olmadığı kararı verdi.

 

İKİNCİ BAŞVURU

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu, taş ocağı çalışmalarının durdurulmasını ve  sit alanı olarak ilan edilen bölgenin taş ocağı sahası da dahil her yönden genişletilerek yeniden incelenerek sit alanının genişletilmesi için 2. Kez Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne müracaatta bulundu. 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8142 TL 6.7870 TL
Euro
EURO
7.4310 TL 7.4013 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA